Strand bezaaid met duizenden penisvissen Foutje in gevangenistelefoon: 25.000gesprekken opgenomen Jan moest bonus inleveren bij UWV, maar kreeg veel meer terug 12 NIEUWS Door heel Nederland werd vorige week meegeleefd met supermarktmedewerker Jan de Kroon, die zijn jubileumbonus moest afstaan aan het UWV. De Veenendaler werd overladen met cadeaus. Hij is er beduusd van. Veenendaal ,,Het was een achtbaan'', vertelt Jan de Kroon thuis in zijn kleine appar tement. Hij is nog altijd vol onbegrip dat hij zijn bonus niet zelf mag hou den. ,,Dat snap ik niet'', vertelt de jonge Veenendaler. ,,Want politici krijgen wel allemaal geld, zoals wachtgeld, en ik moet dan mijn bo nus inleveren.'' Jan heeft een beperking en werkt in een supermarkt met een aanvul lende Wajonguitkering voor mensen met een arbeidsbeperking. Alles dat hij extra krijgt, zoals een bonus, moet hij terugbetalen aan het UWV. Reden voor zijn bewindvoerder Kees den Oudendammer om in de pen te klimmen. Zijn ingezonden brief in de Volkskrant bracht een lawine aan reacties op gang. Er werd een inza melingsactie voor hem opgezet en hij werd overladen met cadeaus. In bruikleen Een week later is de rust weer wat te ruggekeerd in huize De Kroon. Jan is blij met de steun die hij in het hele land kreeg. Activist en talkshowgast Sywert van Lienden begon op Sinter klaasdag een inzamelingsactie voor Jan waar zo'n 1600 donaties op bin nenkwamen. Wat gebeurt er met het geld dat voor Jan is ingezameld? Kees den Oudendammer, bewindvoerder van Jan, gaat dat nog samen met Sy- wert uitzoeken. ,,Want we moeten het wel zo regelen dat Jan het niet ge lijk weer in moet leveren. En het moet ook geen gevolgen hebben voor zijn toeslagen.'' Er wordt gedacht aan constructies als cadeaus - zoals een laptop - in bruikleen geven. Het exacte bedrag van de iname- lingsactie is nog niet bekend. Den Oudendammer merkt wel dat er ook negatieve reacties kwamen. ,,Reac- ties van afgunst, waarom wordt Jan wel geholpen en anderen niet? Voor Jan was dit een lot uit de loterij. Ik had dit nooit verwacht, het is ook veel meer geld dan de paar honderd euro die hij als bonus zou krijgen. Ik zou nog heel graag een keer naar treinmusea in Engeland willen Misschien dat we er wat mee kunnen doen voor zijn pensioen. Hij bouwt geen pensioen op.'' Jan, die treinenliefhebber is, is zelf misschien nog wel het meest trots op een geste van de NS. Op tafel ligt een cadeaupakket dat hij vol trots toont. ,,En wat ik helemaal gaaf vind, is dat ik van de NS zondag mee mag met de laatste rit van de DDM- trein.'' Dat is de allereerste dubbel- dekkertrein die na 34 jaar voor het laatst rijdt. Jan heeft geen broers en zussen en zijn moeder - die in een instelling zit - ziet hij weinig. Gelukkig heeft hij nog wel een tante. Die helpt hem wanneer hij in Duitsland naar trei nen wil kijken. ,,Mijn tante en oom wonen ver weg in Twente maar die proberen wel daar tijd voor vrij te maken. Ik zou nog heel graag een keer naar Engeland willen, daar heb je treinmusea in York en bij Man chester.'' Misschien dat ik dat kan met het geld dat er verzameld is. Ik moet dan alleen wel iemand hebben die met me mee wil.'' Wajongwet Ook voor anderen die in de situatie van Jan zitten, kan de actie positieve gevolgen hebben. Den Oudendam mer hoopt begin volgend jaar samen met Sywert van Lienden met een aantal Tweede Kamerleden om de ta fel te gaan zitten over de nieuwe Wa jongwet die in de maak is. DRAKE'S BEACH Bizarre tafere len op Drake's Beach in Californië. Het strand ligt sinds een aantal dagen bezaaid met duizenden kri oelende figuurtjes die als twee druppels water op een piemel lij ken. Het gaat om de Urechis uni- cinctus, ook wel bekend als penis- vis, zo meldt het gezaghebbende natuurtijdschrift Bay Nature. De plotse invasie van de glibbe rige wormen is voor natuurlief hebbers een geschenk uit de he mel. De penisvis laat zich normaal gesproken namelijk niet zo snel zien, maar verstopt zich liever diep in het zand. Op veilige af stand van vissers en strandgan- gers. Door het onstuimige weer in Ca- lifornië is het zand op het strand weggevaagd en daarmee is ook meteen de schuilplaats van de 25 centimeter lange dieren verdwe nen. De rozige piemelvissen lig gen daardoor nu open en bloot op een enorme hoop. Dat is niet alleen goed nieuws voor natuurliefhebbers, maar ook voor zeemeeuwen, otters en haaien die de worm als extra maaltijd beschouwen. In Japan en Korea is de penisvis zelfs een delicatesse en wordt in dure restaurants vaak rauw gege ten. De penisvis dook 300 miljoen jaar geleden voor het eerst op en kan wel 25 jaar oud worden. ANP Den Haag Vermoedelijk is van die gesprekken 75 keer een gesprek uitgeluisterd door personeel van de gevangenis, maar zeker is dat niet. Dat conclu deert een onderzoekscommissie die in opdracht van minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) naar de kwestie keek. In 2018 bleek dat er een program- meerfout zat in het telefoonsys teem dat in vrijwel alle Neder landse gevangenissen wordt ge bruikt, waardoor gesprekken tus sen advocaten en hun cliënten ten onrechte werden opgenomen. De commissie vond nog een program meerfout. Beide manco's zaten er al in vanaf het moment dat het sys teem in gebruik werd genomen in 2013. Na acht maanden worden ge sprekken automatisch gewist. In de acht maanden voordat de fout werd opgemerkt werden er 3313 gesprek ken opgenomen. Op basis van dSt aantal schat de commissie dat er sinds 2013 zo'n 25.000 opnames zijn gemaakt. De onderzoekers keken hoeveel niet-vertrouwelijke telefoonge sprekken werden uitgeluisterd, over een periode van negen maan den. Op basis daarvan ramen ze dat van de telefoontjes die tussen 2013 en 2018 deels of geheel werden uit- geluisterd, er 'circa 75' tussen advo caten en cliënten waren. Van de 3313 die zeker werden op genomen, zijn er volgens de logge- gevens geen gesprekken uitgeluis- terd. Maar, merkt de commissie op, het is mogelijk om gesprekken te downloaden uit het telefoonsys teem en op een ander systeem te beluisteren. Het is niet uit te sluiten dat dat is gebeurd. zaterdag 14 december 2019 Jaap Rademaker - Jan de Kroon Jan de Kroon kreeg uit het hele land steunbe tuigingen en cadeaus. foto HERMAN STÖVER Tussen 2013 en 2018 zijn in ge vangenissen naar schatting zo'n 25.000 gesprekken tussen ad vocaten en hun cliënten opge nomen, terwijl dat niet mag. Treincadeau NS vind ik helemaal gaaf'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12