JawdhT Jawohl jawohl Vriendelijk landschap Waar de een de lange afdalingen en weidse berglandschappen mist, daar is de ander juist blij met het gebrek aan hoge toppen en diepe ravijnen. Winterberg oogt vriendelijk en toe gankelijk. Ouders kunnen hun kin deren met een gerust hart hun afda lingen laten maken, terwijl ze zelf nog even met een glaasje glühwein op het terras zitten. Verdwalen is bijna onmogelijk. Er hangt ook een wat lossere sfeer. Niemand maakt zich hier druk over het laatste ski materiaal of de nieuwste mode. Het lijkt allemaal wat meer te gaan om het samen buiten zijn dan om het maken van de ultieme afdaling of het leren van de perfecte techniek. Nederlandse enclave Winterberg is populair bij Neder landse wintersporters. Dat hoor je bij de skilift, tijdens de afdaling en op het terras. Voor de een is dat een pluspunt, voor de ander de reden om er niet naartoe te gaan. Een praktisch voordeel is dat er bij de skischool veel Nederlands sprekende leraren zijn, wat fijn is met kleine kinderen. En voor wie ervan houdt: tijdens drukke weekenden is het Hollands gezellig bij Möppi's Hütte, onderaan de lift bij het Landal Park. NEIN Korte afdalingen Met de hoogste top op 820 meter en het dal op gemiddeld 600 meter is het grootste nadeel van Winterberg al snel duidelijk: de afdalingen zijn kort. Het voelt voor de betere skiër als een indoorskibaan. Als je net lek ker bochten aan het draaien bent, sta je alweer beneden. Het hoogtever schil van ruim 200 meter schiet voor een serieus wintersportgebied te kort. Ter vergelijking: in het beschei den skigebied van Au-Schoppernau in het Oostenrijkse Bregenzerwald is het hoogteverschil tussen berg- en dalstation 1240 meter. Als beginner heb je die meters niet nodig en is het zelfs fijn om regelmatig uit te rusten in de rij voor de lift, maar zodra je de blauwe piste onder de knie hebt wil je skiën in plaats van stilstaan en zijn langere afdalingen juist fijn. Moderne liften Skigebieden in een middelgebergte zoals Sauerland beschikken doorgaans over eenvou dig en verouderd liftmateriaal. Dat geldt niet voor Winterberg. Er zijn tientallen miljoenen geïnvesteerd in moderne, snelle stoeltjesliften. Ook voor deze winter is er een nieuwe lift gebouwd: een zespersoons stoeltjeslift die de Kahler Asten verbindt met de rest van het ski gebied, dat nu goed is voor bijna dertig kilo meter afdaling. Voor de beginnende winter sporter is dat meer dan voldoende. Bovendien ski je van de ene berg naar de andere, waardoor je het gevoel krijgt van een serieuze tocht door de bergen. Er zijn nog meer noviteiten gepland, die in totaal voor een pistenetwerk van vijftig kilometer moeten zorgen. Winterberg is op weg om uit te groeien tot het grootste ski gebied van Duitsland, groter dan klinkende namen met hoge bergen zoals Garmisch-Par- tenkirchen, Berchtesgaden en Oberjoch. De liften zijn snel, zorgen voor kortere wachttij den en geven Winterberg de uitstraling van een vooruitstrevend skigebied. Bovendien is er een regionale skipas waarmee je ook op pistes van andere gebieden in Sauerland terechtkunt. 'tOERL. SKISCHOOL Isa* wam, Hannover Frankfurt Reisreportages worden soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen invloed op tekst en vormgeving. ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 129