JawöhT Sneeuwzeker Terwijl in middelgebergtes als de Harz en de Eifel nauwelijks nog geld wordt uitgegeven aan het verbeteren van win tersportmogelijkheden, zijn in Winter berg het afgelopen decennium tientallen miljoenen euro's geïnvesteerd in de jongste generatie sneeuwkanonnen. Ondanks stijgende temperaturen en faillissementen van skigebieden op lage hoogte, hebben ze in Sauerland juist veel vertrouwen in de toekomst van de win tersport. Deze visie heeft succes, want ondanks de geringe hoogte (top op onge veer 800 meter) telde het gebied afgelo pen seizoen 107 skidagen. Dat is een score die vergelijkbaar is met een gemid deld station in de Alpen. Zonder kanon nen komt een skigebied in Sauerland op maximaal tien skidagen per seizoen. Ook wordt gebruik gemaakt van de laatste technieken. Zo meten pistemachines voortdurend de dikte van de sneeuw laag, zodat alleen verse sneeuw wordt gemaakt op plaatsen waar dat nodig is. Dat houdt de afdalingen in topconditie en bespaart water en energie. Kunstsneeuw Door de relatief geringe hoogte valt er weinig verse sneeuw in Winterberg. En als het valt, blijft het meestal maar kort liggen. Het gebruik van kunstmatig ge produceerde sneeuw (water en lucht druk) is de perfecte oplossing. De kristal len zijn fijner van structuur en smelten daardoor langzamer. Maar je kunt er nooit zo fijn op skiën als op natuurlijke sneeuw. Deze vormt een compactere, stevigere ondergrond met een boterzachte boven laag. Sneeuw die niet gewoon uit de lucht komt vallen heeft nóg een nadeel: ze valt alleen op de piste en de directe omgeving. Dat betekent dat je er veel minder vaak het gezellige wintersfeertje hebt met sneeuw op de bomen, daken, straten en pleinen. Dit zorgt ervoor dat Winterberg soms aanvoelt als een surrogaat voor de echte wintersport, als een kunstskibaan in de openlucht. Jawohl Prettig prijsniveau Iedere wintersporter kent dat gevoel: je komt aan op je bestemming en meteen wordt een enorme hap uit je vakantie budget genomen bij het afrekenen van de skipas en het huurmateriaal. Dat is in Winterberg minder extreem. Een dag pas kost er 37 euro voor volwassenen en 25 euro voor kinderen van 6 tot en met 15 jaar. Dat is bijna een tientje per per soon minder dan een middelgroot ski gebied in de Alpen. Wil je vaker dan één keer per jaar skiën, dan ben je voor een seizoenspas in Winterberg evenveel kwijt als voor een weekpas in de Alpen: 250 euro. Bovendien zijn accommodatie en consumpties hier een stuk voordeli ger. Op een goede plek aan de piste ben je gemiddeld 2,50 euro kwijt voor een cappuccino. Ook in de restaurants en supermarkt wordt niet de hoofdprijs gevraagd. nein Goedkoop is duurkoop Echte après-ski vind je volgens lief hebbers alleen in Oostenrijk. Dat geldt ook voor wintersportklassie- kers als Kaiserschmarrn en Jagertee. Je vindt het allemaal in Winterberg, maar ja, het klopt natuurlijk niet. Vergelijk het qua gevoel met het eten van Zeeuwse mosselen in de Achter hoek. Bovendien betaal je in de Al pen niet alleen voor je drankje, maar ook voor de locatie. Een cappuccino met uitzicht op een groots winters berglandschap mag wat meer kosten dan eentje waarbij je uitkijkt op een lage helling met kunstsneeuw. 40 Reizen Noviteit Moderne en snelle stoeltjesliften

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 128