SCHRIJVER LEEST RECENSIE Sterke vrouw uit de VOC-tijd paardene 'Samen met Harry Potter ontdekte ik nieuwe dingen' Van De meeste mensen deugen van Rutger Bregman (31) zijn het afgelopen jaar meer dan 100.000 exemplaren verkocht. Het boek dat mijn leven heeft veranderd Het boek dat ik had willen schrijven Gelachen om Maria van Aelst heeft werkelijk bestaan; de hoofdpersoon in De mannen van Maria (Querido, €21) leefde in de 17de eeuw en ontmoette veel grote namen uit haar tijd - haar echtgenoot Antonio van Diemen bracht het zelfs tot gouverneur-generaal van Indië. Maria werd schatrijk met de handel in edelstenen; onder haar invloed - suggereert Anneloes Timmerije - werd de voorheen sobere Bataviase le vensstijl losser en weelderiger. Voor het zover was, had Maria al jong een lange weg afgelegd. Zij werd ter bevordering van J.P. Coens Volksplanting in Indië uit Nederland verscheept met een groep zogenaamde 'stoofpeertjes': bruiden voor de Europese mannen, die voor na geslacht moesten zorgen. Aan boord maakt zij hardhandig kennis met de wereld: ziekte en dood, eenzaamheid en opdrin gerige kerels, gebrek aan zin volle bezigheid. Maria is nood gedwongen realist; de ellende wordt in haar fictieve memoires nuchter beschreven, maar is daarom niet minder pijnlijk. Timmerije heeft smaak en een goede pen, en heeft zich gedegen gedocumenteerd. Ze giet de historische feiten in een geloofwaardige vorm - dus zonder politiek correct te zijn: Maria heeft weinig belangstel ling voor de andere bevolkings groepen in Batavia. Ze signa leert hun aanwezigheid, al dan niet als slaven, maar bekom mert zich nauwelijks om hun lot. De gemeenschap waarin zij leeft, heeft haar eigen sores, en daar biedt Timmerije een boei end kijkje in. —Esther Wils mk In mijn jeugdjaren verslonden Ik lees nu Autobiography Bertrand Russell „Mijn grote held. Russell was niet alleen een briljant en geënga geerd filosoof, hij was ook heel integer en bereid zijn denkbeel den bij te stellen als een ander die op grond van goede argu menten corrigeerde. Wat ik ook zo mooi vind: hij voegde de daad bij het woord. Zo weigerde hij tijdens de Eerste Wereldoorlog in dienst te gaan en demon streerde hij op hoge leeftijd nog tegen kernwapens. Zijn geweten leverde hem twee gevangenis straffen op.'' Zwaarden, paarden en ziektekiemen Jared Diamond ,,Hoe komt het dat het westen zo welvarend is geworden en de rest van de wereld is achter gebleven? Dat is een complexe en belangrijke vraag voor histo rici. Diamond kijkt naar de diepere geografische oorzaken op lange termijn. Hij komt onder meer uit bij de gunstige voor waarden voor landbouw en veeteelt in Mesopotamië als scharnierpunt van Europa en Azië. Op elke pagina verrast hij je met nieuwe inzichten.'' Grand Hotel Europa Ilja Leonard Pfeijffer ,,Heerlijk hoe droog en vilein Pfeijffer al die verschillende types beschrijft in zijn harde analyse van het massatoerisme in Europa. Alsof je de ene goede column na de andere leest. Verslavend, net als snoep, met als nadeel dat je moet oppassen in korte tijd niet te veel binnen te krijgen.'' LITERATUUR Anneloes Timmerije De mannen van Maria ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 35 ling: "teen 'der wijzen Harry Potter en de steen der wijzen J.K. Rowling ,,Ik behoor tot de generatie die is vergroeid met Harry Potter. Ik was hoteldebotel toen ik hem leerde kennen en kon niet wachten tot het volgende deel verscheen. Als Harry een jaar ouder was ge worden, dan was ik dat ook. Het voelde het alsof we samen nieuwe dingen ontdekten en levensvragen onder ogen kwamen.'' De ramp Kees Slager ,,Een klassieker. Aan de hand van ooggetuigenverslagen beschrijft Slager heel precies hoe het water Zeeland, Zuid-Holland en Noord Brabant in 1953 overviel. Mensen vergeten snel en blijkbaar vinden wij het heel gewoon dat we met z'n allen meters onder de zeespiegel leven. Maar dat is het niet. Ik lees het boek nu bijna als een waar schuwing.'' TEKST PETER SIERKSMA FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 123