'Olive is op haar manier empatisch en ze leert nog steeds beter te luisteren' RECENSIE Momenten van inzicht eigen manier, maar ze is het wel. Bovendien leert ze ook nog steeds beter luisteren. Ik denk bijvoorbeeld aan de eerste keer dat hulpverlener Betty bij haar thuiskomt. Olive wil niks van haar weten omdat Betty een Trump-sticker op haar auto heeft. Maar op een gegeven moment vraagt ze toch naar haar leven en dan wordt ze ge raakt door Betty's levensverhaal vol verlies. ,,Een jonge Olive zou bij het standpunt zijn gebleven dat Trump-aanhangers per definitie stom zijn. De nieuwe Olive gaat van Betty houden. Voor mij is dat een teken dat ze groeit als persoon, ook al is ze oud.'' ,,Het is een mythe dat mensen die ouder worden stoppen met groeien. Ik zie mensen die blijven groeien tot hun laatste adem. Of ze gaan de andere kant op en worden bitter. Volgens mij heb je die twee opties: groeien ofbitter worden, en Olive koos voor het eerste. We weten niet alles over haar leven, misschien leest ze wel boeken, dat weten we niet. Maar we weten dat ze nieuwsgierig is naar mensen en het leven. Met nieuws gierigheid slaat ze de wereld gade. Zo kijkt ze ook naar de natuur: ze houdt van bloe men, van de schuimkoppen op de golven van de oceaan. Ze houdt van de wereld waarin ze leeft.'' te lang samen, maar ik denk niet dat Olive en Henry hadden kunnen scheiden. Aller eerst omdat ze wel degelijk van elkaar hiel den, maar ook vanwege de cultuur waaruit ze komen. Ze wonen in een klein stadje in Maine, dan is het niet gemakkelijk om te scheiden; al helemaal niet als je oud bent.'' ,,Je bent nooit voorbereid op de realiteit van het rouwen en alleen-zijn. Ze weet dat ze er doorheen moet, dat weet ze van de tijd na Henry, ze weet méér over rouwen en over het leven, maar toch is ze weer eenzaam.'' Olive ontmoet allerlei mensen van vroe ger, onder wie een oud-leerling met kanker en een leerling die een gelau werde dichter is geworden. Zonder schroom stapt ze op ze af en vertelt vooral over haar eigen leven. Hoe komt het dat we haar toch aardig vinden? ,,Olive is empathisch, weliswaar op haar ,,Ik denk dat het komt omdat ik opgroeide aan een zandweg in Maine waar de kleine huisjes stonden van mijn oudtantes. Mijn tantes waren gemeen, verdord en depres sief, maar hun conversaties waren de mu ziek van mijn jeugd. Ze introduceerden mij in het leven. Ik voelde me ook verantwoor delijk voor hun ongeluk. Als kind doe je dat intuïtief.'' ,,Ik hoop dat ze troost vinden, dat zou mooi zijn. Misschien hebben ze zich ooit een zaam gevoeld met hun gedachten over een zaamheid of verlies, en realiseren ze zich nu, dat ze niet de enigen zijn. Soms willen we niet afdalen naar de kroch ten van onze gedachten, maar het helpt als je weet dat ande ren daar ook waren.'' 'Eureka!' (Grieks voor: Ik heb het gevonden!) riep Archime des ergens tussen 287 en 212 voor Christus, terwijl hij in zijn blote gat door de stad Syracuse rende nadat hij liggend in bad het volumeverplaatsingseffect had ontdekt. (Bijna) niets stond de uitvinding van de duikboot nog in de weg. Jim Jansen, hoofdredacteur van het populair-wetenschap- pelijke tijdschrift New Scientist, ondervroeg bijna zestig Neder landse (top)wetenschappers naar hun sleutelmoment - met de kanttekening dat door de gecompliceerde techniek en wetenschap van tegenwoordig een ontdekking bijna nooit meer kan worden toegeschre ven aan één enkele persoon. De interviews verschenen ook in deze krant en zijn verzameld in Eureka! Nederlandse topweten- schappers over hun belangrijkste moment van inzicht (Luitingh- Sijthoff, €12,50). In prettig korte vraaggesprek ken komen ze voorbij: bekende types als beweegprofessor Erik Scherder, gender- en media- onderzoeker Linda Duits en Robbert Dijkgraaf (die zoveel kan, dat hij eenvoudigweg als 'universiteitsprofessor' staat vermeld), maar ook minder be kende kanonnen van de kennis. De eurekamomenten gaan over vouwwijzen van brieven in de 19de eeuw, de positieve kant van adhd, of geld gelukkig maakt, en de levensreddende toepassing van wiskunde in het ambulancegebruik. Eureka! Ik heb een fijn 'in- stapboekje' in de wetenschap gevonden. 34 Liszen En dat terwijl ze, voor zover we weten, geen zelfhulpboeken leest en geen diepe gesprekken voert met vrienden. Ook Jack sterft. Olive is dan in de 80. Is ze deze keer beter voorbereid op de eenzaamheid? U bent heel geïnteresseerd in oude mensen. Hoe komt dat? Wilt u de lezers iets meegeven? 'Opnieuw Olive' verschijnt bij uitgeverij Atlas Contact (€23) WETENSCHAP Jim Jansen, Eureka! —Annet de Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 122