Ik ben mezelf niet Of al diejaren nooit geweest Ik ben de gangmaker op het verkeerde feest GIJS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT Brengtuzichzelf ofan3eren in de problemen door een roekeloze levensinste^ing? VINDT U HET MOEILUKOM ZICH AANREGELSTEHOUDEN? Is het antwoord minimaal vier keer ja? Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden om de beurt teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven, al dan niet met hulp van de wetenschap, antwoorden op vragen die die nummers oproepen. Tekst uit Niet of nooit geweest van Acda De Munnik We nemen U mee naar voorjaar 1997. Een gezette jongen met een gitaar, een mondharmonica en een wat wonderlijke Amsterdamse tongval komt voor een eerste consult bij een psychiater. „Dokter, ik ben mezelf niet of al die jaren nooit geweest.'' Ai, denkt de dokter. Hij gaat verzitten, kijkt peinzend over zijn bril en vraagt: „Meneer Acda, goed dat u bij mij langs bent gekomen, maar wat bedóelt u precies?'' Meneer Acda pakt z'n eerste tissue en dept z'n betraande ogen. Dan gaat z'n blik op on eindig, en hij begint te mompelen: ,,Ik zie twee mensen op het strand. Vlakbij het wa ter, hand in hand. De zon zakt, ze zwijgen van geluk. Ik ken haar net, want dat ben jij. Ze lacht naar hem, hij lijkt op mij. Maar dat kan niet, want ik maak alles stuk.'' Op dit moment breekt de patiënt. Zijn gesnotter verandert in gierend huilen. De psychiater staart naar zijn notitieblok. ,,Kunt u een voorbeeld geven, hoe vóelt u zich?'' Acda probeert zijn gevoel te omschrijven: ,,Ik ben de schoenmaker bij de verkeerde leest...'' Boehoehoehoe - weer zo'n gierende uithaal. Wat denkt de psychiater allemaal op dit mo ment? Welke diagnose maakt hij van Thomas Acda, die zichzelf niet is of al die jaren nooit geweest? Acda heeft in een bijzin gezegd dat hij alles stukmaakt. Misschien, denkt de dokter, heeft hij een antisociale persoonlijkheidsstoornis. Mensen die daaraan lijden liegen makkelijk, overtreden regels zonder scrupules, zijn impulsief, nemen geen verantwoordelijkheid en voelen geen spijt als ze anderen gekwetst hebben. Wel lijkt de patiënt oprecht berouw te hebben van alles wat hij heeft stukgemaakt, en dus wel degelijk over een geweten te be schikken. Vermoedelijk, denkt de dokter nu, leidt patiënt Acda aan een meervoudige persoon lijkheidsstoornis, ofwel een dissociatieve identiteitsstoornis. Patiënten die hieraan lijden kunnen twee - of méér! - persoonlijk heden aannemen die afwisselend het hele gedrag overnemen. Als de patiënt de ene per soonlijkheid aanneemt, vergeet hij dikwijls wat hij als de andere heeft gedaan. Wellicht is Acda als persoonlijkheid 1 een lompe bot terik, terwijl hij als persoonlijkheid 2 een lieve, romantische troubadour is. En nu is hij geheel in de war over zichzelf! De dokter maakt zich zorgen over Acda: een probate therapie voor deze psychische kwaal bestaat eigenlijk niet. Wat zal hij Acda aanraden? Om tijd te winnen zegt hij wat dokters altijd zeggen: ,,Probeer een paraceta mol voor het slapengaan.'' En dan verzint hij een alternatieve thera pie: ,,Misschien heeft u een vriend die u goed begrijpt. U speelt gitaar en mondharmonica. Probeer uw gevoelens op muziek te zetten, misschien schept dat wat helderheid!" Een jaar later bestormen Acda en De Mun nik de hitparades met hun lied Niet of nooit geweest. Gijs Groenteman Volgende week vraagt Pieter Hulst zich af of Ron Brandsteder gelijk heeft in zijn hit song Engelen bestaan niet. Handelt u vaak uit eigenbelang? Kunt u zich niet in leven in de emoties en behoeftes van andere mensen? Bent u gewelddadig of agressief? Kent u geen schuldgevoelens als u iemand benadeelt? Kunt u de conse quenties van uw handelingen niet overzien? Raadpleeg dan uw huisarts, want deze symptomen wijzen op een antisociale persoonlijkheidsstoornis. BRON: Parnassia Groep, een organi satie die hulp biedt bij het aanpakken van psychische problemen ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 113