'Grimeren is eindelijk overbodig' Beste schuld ooit MONICA Monica voelt zich ineens heel oud, als ze de afschrijvingen op haar bankrekening bekijkt. drie keer meer dan ik had be groot. Ik moest dat jaar helaas ook mijn studiefinanciering terugbetalen, omdat ik niet genoeg punten had behaald. (Tja, zie maar weer eens in het gareel te komen als je vindt dat je net de wereld hebt ontdekt.) Maar, dacht ik, heb ik wel mooi in New Delhi gewoond. En die gedachte heb ik volgehouden elke maand dat ik die 50 euro en een beetje van mijn rekening zag verdwijnen. Beste schuld ooit. En nu ben ik dus oud. Zo oud dat ik mijn laatste stukje jeugd heb afbetaald. Met uitzondering van scriptieonderzoek in Ghana (betaald met een bijbaantje) was het daarna wel afgelopen met maandenlang jezelf vinden in het buitenland. Tegenwoordig moet ik het hebben van redelijk brave vakanties en het leven zelf als één groot avontuur. Maar daar kan verandering in komen. ,,Heb je zin om samen een jaar in India te wonen, ooit?'' vraag ik aan Nieuwe Liefde. Zeker, ant woordt hij zonder erover te hoe ven nadenken. Nieuwe Liefde is nooit gestopt met buitenlandse avonturen. Over tien jaar, als de meisjes het huis uit zijn, dan gaan we, spreken we af. Heb ik precies 51,71 euro per maand om te sparen. Het is maar een bedrag van 51,71 euro, maar ik kijk er lang naar, op de bankapp van mijn telefoon. Het is de laatste maan delijkse betaling van mijn studie schuld. In 2004 begonnen als een bedrag van 8645,43 euro. Nu, 180 maanden later, is het eindelijk gereduceerd tot nul, inclusief meer dan 1000 euro rente. (Ove rigens had die schuld nog veel hoger kunnen uitpakken. De 5000 euro voor de opleiding jour nalistiek die ik daarna heb ge daan, heeft ex-man betaald. Wat hij al die jaren dat we samen waren zonder enige ironie 'mijn beste investering ooit' noemde. En wat ik nog steeds het liefste vind dat hij ooit heeft gezegd.) Maar goed, 8645,43 is het ge worden. Met dat geld ben ik een half jaar naar India geweest. Wat volstrekt niks met mijn studie geschiedenis te maken had, maar dat kon toen nog, een beetje free wheelen tijdens je studententijd. Bijna 9000 euro voor een halfjaar India was trouwens ongeveer Als Arno Huibers (65) al zijn avonturen moet delen, kan hij uren bezig zijn. Hij vertelt over de begindagen in het circus, samen met collega-clown Milko Steij- vers, en zijn optredens in Italië en Frankrijk, waar hij optreedt in volle tenten en zelfs voor paus Johannes Paulus II. Huibers behoort tot de eerste lichting CliniClowns en breidt de organi satie uit naar Roemeense weeshuizen. „In 1999 waren al mijn dromen uitgeko men." Zijn vriendin stelt een nieuw project voor. Dat is het begin van Stichting miMakkus, waar hij als clown mensen met dementie ontmoet. „Een clown zoekt naar de werkelijkheid van de ander. Een man schuifelt door de gang van het ver pleeghuis en roept dat hij naar huis wil. De mensen van de verzorging verzeke ren hem dat hij hier thuis is, maar dit is niet waar hij veertig jaar woonde! Als clown geef ik hem een arm en loop ik met hem mee. 'Ik wil ook naar huis!' zeg ik. Dan zie ik wel waar ik uitkom, erop vertrouwend dat de ander zich hierdoor juist thuis voelt. De clown laat mij contact maken waar dat normaal bijna onmogelijk is." Grimeren laat hij achterwege. „In het circus gebruikte ik schmink, daar moet het publiek van een afstand je uitdruk kingen zien. Elke dag vroeg ik mij af wanneer grimeren overbodig zou zijn." De rimpels van jaren clownerie staan in zijn gezicht gekerfd. „Ik draag nu alleen nog een klein neusje, dat ik vaak halver wege op mijn voorhoofd zet." Achter zijn huis in Eindhoven heeft Huibers alle ruimte in zijn eigen theater. „Ik ben nu bezig met mijn voorstelling Hommage aan de clown. Dat kan ik mij veroorloven. Ik heb meer rust nu ik ouder ben. Het gaat om de ontmoeting met mijn publiek. Vroeger speelde ik voor duizenden mensen die ik niet kende. Hier passen zeventig man in, maar ik zie al hun gezichten." Monica Beek (42) is jour nalist. Ze woont samen met haar dochters van 11 en 9 en heeft een vriend. ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 111