tv 10 NIEUWS INTERVIEW ADVOCAAT GERALD ROETHOF Gerald Roethof deed geen zedenzaken, totdat Jos Brech belde. Met het bijstaan van de verdachte in de zaak-Nicky Verstappen vestigt de Amsterdamse advocaat zijn naam, maar wordt hij ook kop van Jut bij het publiek. 'Dat raakt me niet.' Er valt een stilte in het kantoor van de bedachtzame advocaat in Amsterdam. De lampjes van de telefoon op het bureau knipperen deze zaterdagmiddag voortdurend rood en groen, de praktijk van de strafpleiter kent geen sluitingstij den. Dan pakt Roethof een pen en noteert de vraag op een wit vel. ,,Kom ik later op terug.'' Een blik op social media zou hem moeiteloos te hulp schieten bij het benoemen van zijn missers en tekortkomingen. Daar wordt Roethof omschreven als huichel achtig, zelfingenomen, om van te kotsen, vervelend, een enge man, gewoonweg een eikel en - origineler - 'een stuk zeewier'. De kritiek nam toe sinds hij Jos Brech ging verdedigen in de zaak- Nicky Verstappen, de jongen die in 1998 verdween en dood gevon den werd op de Brunssummer- heide. Komend jaar is de inhoude lijke behandeling van de zaak. ,,Hij heeft me gebeld, ik doe wel meer zaken in het zuiden.'' „Het tot stand komen van contact tussen cliënt en advocaat valt ook onder het beroepsgeheim." Toch is het opmerkelijk dat juist Roethof de zaak kreeg, die veel vakgenoten wilden doen. Intimi zeggen dat hij aanvankelijk ook twijfelde. Vrienden en familie raadden hem af het te doen. Heel Nederland zou over hem heen vallen, vreesden ze. Saillant: in het verleden vertrouwde Roethof een vriend nog toe nooit zedenzaken te doen. Die vond hij te lastig, om dat hij zelf kinderen heeft. ,,In de eerste plaats gaat het om een levensdelict. En deze man vroeg mijn hulp, zo iemand verdient een advocaat.'' ,,Nee. Je moet jezelf altijd afvra gen: kan ik de cliënt bijstaan zon der slapeloze nachten, zonder dat het me persoonlijk te zeer raakt? Dat kon ik, was mijn conclusie. Het is een juridisch uitdagende zaak, met veel eromheen: de me dia, Peter R. de Vries die de familie bijstaat en een enorm bereik heeft, een merk is geworden. Dan staat mijn cliënt ook nog tegenover twee officieren van justitie. Als ^e- mand in Nederland een advocaat nodig had, was hij het.'' Alleen tegen de rest. Die positie past Roethof als een oude jas. Hij is bereid tegen de stroom in te roeien. Maar zijn presentatie, in de recht bank en op tv, wekt ergernis. Erger nis ontstaat bijvoorbeeld als Roet- Het is een juridisch uitdagende zaak. En als iemand in Nederland een advocaat nodig had, was hij het i -• hof suggereert dat de 27 dna-sporen van Brech op Nicky's onderbroek kunnen zijn terechtgekomen door dat de verdachte zwetend over de Brunssummerheide had gefietst; wanneer de advocaat vertelt dat hij zijn onderbroek ook weleens ver keerd om aan heeft, als het erover gaat dat de onderbroek van Nicky achterstevoren en binnenstebuiten zat; en die keer dat hij botweg wees op de karatetrap die een van Nicky's vriendjes had uitgedeeld. ,,Ik begrijp de impact. Maar ik zie mezelf ook als een arts, iemand die emoties uitschakelt om een pa tiënt te kunnen helpen. Ik wil dat er objectief naar de zaak gekeken wordt. Als eventuele verwondin gen op het lichaam van Nicky ook door een karatetrap veroorzaakt kunnen zijn, benoem ik dat. Ik ben daar voor mijn cliënt. Ik probeer iedereen scherp te houden. Soms hoort daar een provocatieve op merking bij.'' Gerald Roethof, geboren in 1973 in Zwolle, was al advocaat toen hij nog geen toga droeg. Op de mid delbare school in Paramaribo gooide hij krijtjes naar de docent, om vervolgens de discussie aan te gaan als de leraar de dader trachtte te achterhalen, zo vertelt een schoolvriend: ,,We dachten soms 'geef gewoon toe, Gerald'. Alleen ging het hem niet om de schuld, maar om de bewijslast.'' Roethof de provocateur reed graag op zijn oude brommertje op één wiel langs het politiebu reau. ,,Het liefste zou ik nog steeds door de straten scheuren'', zegt Roethof met zijn markante lach. ,,Maar dat kan echt niet meer. Ik heb met opzet een Harley- Davidson, geen motor waarmee ik echt hard kan rijden.'' Er waren in de loop der tijd kleine ongeluk ken met brommers en motoren, een ernstig ongeval ook, maar nooit was hij dichter bij de dood dan zo'n vijftien jaar geleden. ,,Ik was in Suriname. Ik was vrij laat op de luchthaven en wilde nog iets eten. Ik had het idee dat ik de kip van de roti goed had gecontroleerd op botjes. Gehaast nam ik nog een paar happen, die ik zonder te kauwen doorslikte. Een brok kwam vast te zitten in mijn keel. Eigenlijk moest ik dat uitspugen, maar dat is ook zowat. Dus slikte ik het door. De pijn die ik toen voelde, was ongekend. Mijn slokdarm werd helemaal opengesneden.'' Maar in het ziekenhuis stelden de artsen een verkeerde diagnose en Roethof werd naar huis gestuurd. Dagen later, toen hij tijdens een autorit bloed ophoestte, was het menens. Hij kreeg een kunststof aorta, zijn maag en slokdarm werden verwijderd. Hij lag een maand in coma: ,,Ze hadden me al afgeschreven, er was te veel kapot. Ik herinner me alleen bepaalde dingetjes uit die tijd. Vooral het besef dat ik net vader was geworden van mijn eerste dochter. Ik wilde haar niet achter laten. Dat heeft me gered.'' ,,Nou, ik kocht wel een nieuwe auto, want wat heb je aan geld als het op de bank staat? Ik ging ook in Vinkeveen wonen. Daar reed ik vaak langs. Altijd bedacht ik dat ik daar een huis wilde kopen, nu deed ik het.'' ,,Over relaties zeg ik niets, dat is zaterdag 14 december 2019 GO 'Die haatmails lees ik niet eens' CARLA VAN DER WAL en NIELS KLAASSEN Wat is de grootste fout van Gerald Roethof? Eerst iets anders dan, hoe kwam Jos Brech bij u terecht? Hoe kwam hij aan uw nummer? Waarom doet u het dan toch? Won de ambitie om een grote zaak te doen het van het principe? Jos Brech, de verdachte in de zaak-Nicky Verstappen. ILLUSTRATIE ALOYS OOSTERWIJK Dat vriendje heeft grote proble men gekregen na de dood van Nicky. Moet u die trap zo gede tailleerd benoemen? Wat gebeurde er toen? Rees een nieuwe Gerald Roethof op uit de as? U kreeg ook een nieuwe relatie en nam zich voor meer tijd aan familie te besteden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10