'Ik geef mensen een glimlach in het Wintercircus' 'De mensen kunnen er weer even tegenaan' Wie op zijn 9de jaar al in de ring stond, is enkel in de piste thuis. Milko Steijvers (57) - Clown Milko - kan het weten. Hij groeit op in Circus Renz. Na het overlijden van eigenaars Herman en Diana Renz in 1996 neemt hij het circus over, om zijn thuis te redden. „Dat was het domste wat ik ooit heb gedaan." De stress is enorm, zeker als het circus in zwaar weer komt. „Ik was niet meer dezelfde Milko als vroeger. Je wacht bij de artiesteningang met tranen in de ogen, en moet het allemaal achterlaten zodra je de piste instapt. Daar ben je Milko, de clown zonder problemen. Dat is de magie van het circus. Maar ik zag nergens meer de humor van in. Ik werd de pressief en deed helemaal niets meer." In 2015 sluit Circus Renz voor goed de deuren. Twee jaar lang zit Milko in een diep dal - tot zijn kinderen hem meenemen naar een vlooiencircus. „Ik dacht meteen: dit wil ik doen! Hier ben ik onafhankelijk en kan ik mijn humor kwijt." Op het rondreizende thea terfestival de Parade is Steijvers koning van de show met zijn 'klein ste circus ter wereld'. „Voor mijn tent stonden mensen drie uur in de rij, dat had ik nog nooit gezien. Ik vertel het verhaal van de vlooien: 'Dit is Billy, de krachtpatservlo in zijn Armani-trainingspakje!' En het publiek ziet het voor zich." Als het erop aankomt, is Steijvers nergens gelukkiger dan in de piste. Het maakt hem niet uit of hij daar staat als clown Milko, vlooien circusdirecteur of spreekstal- meester van het gigantische Wintercircus Utrecht dat volgende week begint. „Het allermooiste is dat je men sen even hun problemen laat vergeten. Iedereen heeft een stukje ellende, maar in het circus krij gen zij een glimlach op het gezicht. Mensen die bij de uitgang zeggen dat ze er weer even tegenaan kunnen: iets mooiers bestaat niet. Clown zijn is het dankbaarste beroep ter wereld." ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 107