Van de kinderetende engerd in de film IT Chapter Two tot de horrorclown en de depressieve Joker: het afgelopen jaar liep het onschuldige imago van de clown een flinke deuk op. Is het anno 2019 nog leuk om clown te zijn? Het oude China, Egypte, India en Griekenland kenden al clowneske verschij ningen, en in de middeleeuwen vervulde de hofnar een belangrijke rol aan het ko ninklijke hof. D e clown zoals we die nu kennen stamt volgens historici uit de com media dell'arte, het Italiaanse volkstheater dat floreerde tussen de 16de en 18de eeuw. In komische toneelstukken figureerden bijna altijd twee soorten clowns: de witte, ernstige Pierrot en de ondeugende, bonte Harlekijn. Door de eeuwen heen veranderden zij in het circus tot de 'witte' en 'rode' clown. De meeste moderne clowns zitten tussen deze twee types in. ,,De witte clown kleedt zich als 18de- eeuwse snob en denkt alles beter te kun nen'', zegt clown en expert Arno Huibers, die een studie maakte van de geschiedenis van zijn vak. „Tegenover hem staat de dom me august met de rode neus en de te grote schoenen. In Nederland denken we bij een clown aan deze circusartiesten, terwijl er veel meer varianten bestaan. In tegenstel ling tot Italië, Frankrijk en Duitsland heb ben wij geen echte clownshistorie.'' Waar die rode neus vandaan komt is niet meer precies te achterhalen, maar het begon waarschijnlijk bij een ongelukkige pisteknecht. Huibers: ,,Het circusbestaan was vroeger koud en zwaar. Soms viel er een stomdronken pisteknecht plat op de grond als hij de paarden binnenleidde.'' De beschonken pisteknecht werd het arche type voor de clown en de rode dronkaards neus onderdeel van het kostuum. Precieze cijfers over het aantal clowns in Nederland zijn er niet. Volgens het CBS ligt het aantal circus- en variétéartiesten tussen de 3000 en 3500. Het register van de Kamer van Koophandel toont 230 ingeschreven clownsondernemingen. In die groep bevin den zich clowns in alle soorten en maten, van ballonnenvouwers tot bewegings acteurs. Sommigen dragen neuzen, anderen niet. Sommigen spelen voor ziekenhuis- patiënten, anderen in het theater of de circustent. Sinds eind jaren 90 bestaan er zelfs rouwclowns (een Nederlandse vin ding!), die op begrafenissen een hart onder de riem steken. Over een ding zijn alle komieken het eens: de clown spelen is een kunst. Vraag je het aan het publiek, dan associëren de meesten het woord 'clown' vooral met cir cusartiesten als Oleg Popov en tv-clowns als Flappie, Pipo en Bassie. Vraag huidige clowns zelf naar hun idolen en zij noemen Buster Keaton en Charlie Chaplin - de ster ren van de succeskomedies uit het tijdperk van de stomme film. Geen rode neuzen, maar zwervers of pechvogels die buiten de maatschappelijke norm vallen. 'Aan het wezen van een clown ligt een immense eenzaamheid ten grondslag', staat niet voor niets geschreven op een muur van Huibers' theater in Eindhoven, gevolgd door: 'Die ene gek tegenover de rest van de wereld'. Dat is de clown in een notendop. 18 TEKST SAMUEL BOM FOTO'S JEAN-PIERRE JANS Het dankbaarste beroep ter wereld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 106