'Gek: bij films laten kijkers zich actief meeslepen, bij mij zetten ze alles op alles om de illusie te doorbreken' ,,In de kern wil ik jou dat gevoel geven omdat ik het zelf zo mooi vind, ik ben gewoon een kind. Als ik de zaal inkijk en mensen mijden schuw mijn blik, dan zal ik hen niet zo snel op het podium vragen. In tegenstelling tot een cabaretier die pu bliek misschien eerder voor het blok wil zetten. Ik ga voor de brede glimlach, voor iemand die graag meewerkt.'' ,,Wat ik apart vind: bij films of toneel doen kijkers actief hun best zich te laten meeslepen met de illusie, het verhaal. Zodra ze een goochelaar voor hun neus hebben, zetten ze alles op alles om die illu sie te doorbreken.'' ,,Zeg nooit nooit. Maar ik vermoed van niet. Ik gun het Hans, maar voor mij is Vegas niet het hoogst haalbare. Spektakel, vuur werk en knallen passen daar. Ik wil liever blijven doen wat ik nu doe. Op verschil lende manieren het brein beïnvloeden. Andere goochelaars in Nederland zijn daar ontzettend blij mee. Sinds Mindf*ck op te levisie is, hebben zij veel meer werk. Ze zit ten niet meer alleen in het glittergordijn- tjesachtige hoekje, maar staan nu ook op hippe feesten.'' ,,Ik ben wel van plan de komende jaren onderzoek te doen naar placebo-effecten en hypnose. Ook dat heeft alles met het bespelen van het brein te maken. Het zou leuk zijn de kennis die ik heb nog een keer te verwerken in een boek over gedragspsy chologie. Dat kan relevant zijn bij onder zoek naar hoe mensen angst of pijn erva ren. Ik denk niet dat ik ooit nog praktise rend arts word. Daarvoor vind ik wat ik nu doe te leuk.'' ,,Onmogelijk. Ik ben niet te hypnotiseren. Daarvoor ben ik te analytisch bezig met het vak. De prijs die ik betaal is dat ik mezelf moeilijk kan laten verwonderen, omdat ik de geheimen ken. Soms zeggen collega's: 'Waarom geef je die aan anderen prijs?' Maar ik schotel in mijn boeken nooit de hele taart voor, ik voer slechts kleine punt jes.'' ,,Om zelf in staat van verwondering te raken, moet ik het zoeken bij andere kunst vormen. Hoewel, vorig jaar in Las Vegas zweefde er bij David Copperfield ineens een ufo boven mijn hoofd. Ik dacht: woowww, hoe kan dit? Inmiddels heb ik dat uitgevonden. Het bleek een techniek te zijn die ik nog niet kende. Ik móét dan ontrafelen hoe het zit. Verder moet ik voor verwondering in musea zijn. Laatst zag ik online een kunstwerk dat zweefde, ik begreep niet hoe dat kon. En The Prestige, een film met Hugh Jackman, verbaasde mij, wat was dat einde een geweldige mind- fuck! Ik ben ook gek op de advocatenserie Suits. Bij elke aflevering denk ik na tien minuten: deze situatie komt nooit meer goed. En dan wordt het toch weer opgelost. Zo creatief, dat blijft boeien.'' Gaan we jou net als Hans Klok ooit in Las Vegas zien? Zie je jezelf nog aan de slag gaan als arts? Kan iemand jóu hypnotiseren? ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 103