m 13 'Belasting betalen moeten we allemaal, maar er zijn voor iedere ondernemer kansen en voordelen.' ,Om de premie lasten in de hand te houden,kan het gunstig zijn een oproep kracht in vaste dienst te nemen. Daarmee be spaar je dan vijf procent premie.' 'Er zit veel inefficiënt werk in bedrijven omdat 'ze het altijd al zo doen'.' gaat worden. Tot slot moet je zorgen dat je arbeidsovereenkomst schrifte lijk vast ligt. Rutjes: ,,Nieuw is dat er een sanctie op komt." 2 Vennootschapsbelasting De tarieven voor vennootschaps belasting gaan naar beneden. Dat is goed nieuws voor de onderneming, want die betaalt minder belasting over de winst, maar minder goed nieuws voor directeur-grootaandeel houders. De keerzijde, leggen de experts uit, is dat het tarief op dividend uitkeren stijgt per 1 januari 2020. ,,Nu is het tarief 25 procent en dat wordt 26,25. Uiteindelijk gaat het naar 26,9 in 2021. Daardoor is het in sommige gevallen verstandig dividend nog dit jaar uit te keren." Daarnaast lijkt er een maatregel te komen die excessief lenen (meer dan 500.000 euro) uit de eigen BV moet tegengaan. 3 UBO-register Wie is de eigenaar van een onderne ming en wie plukt er de vruchten van? Dat moet vanaf 2020 geregistreerd worden in het 'ultimate beneficial owner-register', kortweg UBO-register. „Eigenaren van BV's krijgen 18 maan den de tijd om te registreren wie er 25 procent of meer aandelen heeft. Wil je liever niet in het register? Dan kan het verstandig zijn voor 10 januari 2020 aandelen over te dragen", zegt Rutjes, waarbij hij doelt op onderne mers die strategische aandelen heb ben in concurrerende bedrijven. 4 Automatiseren! De oplossing voor een personeelste kort is lang niet altijd werving, blijkt uit een praktijkvoorbeeld van Peter Donze. ,,Een metaalbewerkingsbedrijf was op zoek naar een nieuwe boek houder omdat de oude met pensioen ging. Door het anders, met automati sering, op te lossen, doen wij nu in vier uur per week waar voorheen ie mand voor veertig uur zat. Je moet wel anders gaan werken met leveran ciers en personeel om dit te kunnen realiseren. Er zit veel inefficiënt werk in bedrijven omdat 'ze het altijd al zo doen'. Door het bedrijf kritisch tegen het licht te houden, kun je met de zelfde mensen meer doen of met min der hetzelfde", vult Rutjes aan, die daarbij wel benadrukt dat er enorm veel kapitaal in goed personeel zit. 5 Zzp'ers 'Een draak van een wetsvoorstel', noemt Rutjes het wetsvoorstel over zzp'ers. ,,Er werken in Nederland stie kem veel zzp'ers die eigenlijk geen zzp'er zijn. Als je binnen jouw organi- satie mensen hebt die hetzelfde doen als de normale werknemers, dan zijn het geen zzp'ers. De Belastingdienst heeft hier tot nu toe niet op gehand haafd. Maar er gaat een moment komen dat die hier wel kritisch naar gaat kijken. Leg dus de relatie die je hebt met een opdrachtnemer goed vast met een overeenkomst van op dracht. Denk er niet te makkelijk over en voorkom naheffingen en boetes die tonnen kunnen gaan kosten." 6 Financiering De verwachting is dat banken ook in 2020 risicomijdend zullen zijn en terughoudend zijn met het uitgeven van leningen. Niet voor niks wordt het steeds gebruikelijker om alternatieve financieringsvormen te stapelen. Jan Rutjes ziet in de praktijk ook dat steeds meer ondernemers voor andere ondernemers in de bres springen met geld. ,,Ze willen het geld liever laten renderen in een branche waar ze fee ling mee en kennis van hebben en waar ze bovendien andere onderne mers kunnen helpen." o Checklist Wet arbeids markt in balans (WAB) VRIJDAG 13 DECEMBER 2019 Dit artikel kwam tot stand in samenwerking met Amfora. Meer info: amforavermogensbeheer.nl Jan Rutjes Arbeidsmarkt in balans Veel veranderingen in 2020 betref fen het arbeidsrecht rond arbeids contracten en ontslag en raken op roepkrachten, payroll werkgevers en werknemers en mensen met een vast contract. De overheid heeft op de website de belangrijkste veranderin gen op een rijtje gezet. Scan de QR- code om de checklist te bekijken. Peter Donze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69