5 JEE vingerlikker De amuse, een oogstrelende t wist al snel dat hij kok wilde worden. Na de hotelschool Ter Groene Poorte deed hij ervaring op bij gerenom meerde restaurants. ,,Maar een eigen restaurant en een ster, dat heb ik niet uitgestippeld, dat pakte gaandeweg zo uit." De chef-kok geniet van de erken ning die hij krijgt, maar waarschuwt ook voor de keerzijde ervan. ,,Van een Michelin-restaurant verwacht je dat alles altijd goed is. Een te dure wijnkaart of te lang wachten op je gerechten? Met zo'n status is dat toch onbestaanbaar?" In de twee jaren die volgden op zijn bekroning, was Smallegange dan ook vaak ner veus. ,,Het punt is: door het succes ga je voor jezelf de lat ook hoger leg gen. Gelukkig zijn we gewend ge raakt aan de situatie en kunnen we dat beter loslaten. We zijn kalmer ge worden en staan daardoor sterker in onze schoenen." Wat helpt, is dat hij een sterk team om zich heen heeft verzameld. ,,Dat is de basis die je nodig hebt. Een blik op de vele zitplaatsen is genoeg om te besef fen dat je alleen weinig voorstelt. Het gaat er niet om de hoogst geschoolde medewerkers te vinden. Wilskracht is veel belangrijker." Zijn team krijgt veel vrijheid, al mist de chef-kok het liefst geen enkel moment in de keuken, ook niet wanneer hij wordt geïnterviewd. ,,Ik blijf natuurlijk eindverantwoorde lijk. Bovendien krijgt het personeel op deze manier hulp of bevestiging als dat nodig is." De rust bewaren. Niet te snel te veel willen bereiken als je succeskrijgt. Dat is een belangrijke les die hij meegeeft aan andere ondernemers. ,,Bedenk op een moment van succes dat je al heel wat hebt bereikt. Een pas op de plaats maken, is dan wellicht verstandig. Ik was op mijn 22e chef-kok. Nu wil ik nog steeds van alles. Er is ook zoveel te willen. Neem de ontwikkeling dat het in de hospitality-sector steeds meer om beleving draait. Daar moet ik dan iets mee. Even later bedenk ik me dat de keuken te klein is." Er spookt dus van alles door zijn hoofd, ook als het goed gaat. ,,Dan is het cruciaal om even afstand te nemen: ik heb al vijftig gasten op zaterdag, wil ik echt nog meer uren draaien? Of wil ik een andere concept, zodat ik minder in de avonduren werk? Dankzij die helicopterview besef ik: ik wil mijn creativiteit blijven uiten zoals ik nu doe én aandacht schenken aan mijn gezin. Niet te hard groeien dus, maar ook niet kleiner worden, want in de gastronomische keuken kan ik mijn ei kwijt." Zeetong is te combineren met friet, maar Smallegange zet liever een paar stappen extra: gegrilde zeetong en truffel, geserveerd met open ravioli, ossenstaart, paddenstoelen en witte truffelboter. In zijn ideeën wordt hij niet beperkt. Begrensd worden hij en zijn gasten enkel door het water, van wege de ligging van Spetters. ,,Als je eenmaal in Zeeland bent, kun je niet veel kanten op. Daarom willen we hier een suite beginnen, zodat je na afloop van het diner de deur niet meer uit hoeft." De verbouwing is in middels volop gaande. Zo blijft Smal- legange ondernemen. Het onderne men, de hospitality zit in zijn bloed. o Precisie in de keuken Kan het Zeeuwser dan zeetong VRIJDAG 13 DECEMBER 2019 JIUHtB MBlAUHAIEUn Laurem SmaUegange Spetters - Wilskracht Helicopterview De combinatie van oester met kaviaar luistert nauw. De favoriete eerste gang wordt met precisie in de keuken bereid. Geïnspireerd door de streek, alles wat om Spetters heen bloeit, groeit met kruiden en specerijen van overal. Hier Zeeuwse zeetong met hazelnoot, open ravioli, ossen staart en truffelboter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 61