CHEF-KOK LAURENT SMALLEGANGE: ROULEAU Investeer je direct in je bedrijf als je de wind in de zeilen hebt? Chef-kok Laurent Smallegange van Restaurant Spetters in Breskens koos juist voor kleine stapjes nadat hij was bekroond met een Michelinster. ls je als onderne mer grote pu blieke erkenning ten deel valt en de vraag naar jouw product daardoor plotse ling sterk toeneemt, zet dat succes je aan het denken over de koers van je bedrijf, zeker op financieel gebied. Investeer je in je onderneming om de groei op te kunnen vangen? Welke keuzes maak je dan? Het overkwam Laurent Smallegange, chef-kok en eigenaar van gastronomisch Restau rant Spetters in Breskens, toen hij 2,5 jaar na de opening een Michelinster kreeg. Die bekroning op zijn werk had een blijvende impact op zijn bedrijfs voering, vertelt hij. Los van de erkenning heeft Spetters al sinds jaar en dag een troef in han den, is de overtuiging van Smalle gange. Zijn ouders en hij namen Spet ters, toen nog een bistro, in 2010 over en verbouwden de locatie tot gastro nomie. Ze investeerden meteen in de keuken en het fundament voor goed eten in het Zeeuwse vissersdorp Bres- kens was gelegd. ,,Mensen komen hierheen voor rust en lekker eten met uitzicht over de jachthaven en de Wes- terschelde. Dat zijn belangrijke ingre diënten om gasten aan je te binden." De locatie stond al op de kaart en de ster deed er nog een schepje bovenop. ,,We zijn nog beter vindbaar gewor den, ook voor gasten uit het buiten land. We zaten kort na de bekendma king dan ook dagelijks vol, binnen én ook buiten op het terras." Smalle- gange besloot zijn investeringen te spreiden over meerdere jaren.,,We zijn organisch gegroeid, in kleine stapjes." De grootste investering, het ver nieuwen van het interieur, volgde pas drie jaar na het in ontvangst nemen van de ster. Nieuwe plafonds, meubi lair, vloer en verlichting gaven de smullerij een ruimtelijke, eigentijdste uitstraling. Wel was het de chef van meet af aan duidelijk dat het binnen én buiten op peil houden van het gas tronomisch niveau zwaar op team zou drukken. Een creatieve oplossing was vereist. ,,Daar ben je ondernemer voor. Onze keuken is niet groot, ter wijl je tussen de zes en acht gangen per zitplaats serveert." Eb&Food In het restaurant zijn er vijftig zit plaatsen en voor het overdekte terras bedacht Smallegange het laagdrempe- 'Ik wil als onderne mer dicht bij mezelf blijven. Lie ver een jaar niet inves teren dan de regie kwijtraken.' lige concept Eb&Food: mensen strijken er neer voor oesters en een drankje, niet voor acht gangen. Even tueel kunnen ze later aanschuiven bij Spetters op de eerste verdieping van het pand. „Spetters is natuurlijk bedoeld voor iedereen, maar voor toe risten is Eb&Food toegankelijker." Dat is het tegenstrijdige effect van de ster: hoewel het restaurant nu ook in het buitenland op de kaart staat, verhoogt de nieuwe allure van de gastronomie voor sommigen juist de drempel. Al is het waar dat Smallegange en zijn team nu meer aandacht dan voorheen aan hun gerechten schenken, leidt dat nog niet tot een fundamenteel aange paste keuken of zienswijze. Die blijft karakteristiek bourgondisch. De ster kok put inspiratie uit keukens over de hele wereld. Zo waardeert hij de Ja panse keuken vanwege de puurheid van smaak en de raakvlakken ervan met typisch Zeeuwse gerechten: in beide gevallen zijn zeewier en vis pro minent aan-wezig. Om de investerin gen te kunnen bekostigen, klopte de eigenaar van Spetters aan bij de bank. Een bewuste keuze: ,,Ik wil als onder nemer dicht bij mezelf blijven en voorkomen dat een externe geldschie ter een stempel op mijn bedrijf kan drukken. Liever een jaar niet investe ren, dan de regie kwijtraken." Er zijn ook andere factoren die een ondernemer kunnen dwingen tot investeren, of je nu succes ervaart of niet. ,,Je ziet de restaurants om je heen veranderen en de duurzame trend, als reactie op overbevissing, beïnvloedt je keuzes. Je kunt niet ach terblijven." Als chef-kok laat hij zich leiden door zijn eigen creativiteit en de seizoenen, als ondernemer door de marktvraag. ,,Het gaat om het vinden van de juiste balans: rekening houden met de omstandigheden en tóch dichtbij jezelf blijven - zonder eigen wijs te worden." Smallegange illustreert dit met een voorbeeld. ,,Je houdt rekening met je gasten. Witte truffel kun je niet overal serveren. Dat voel je aan." Vervolgens is het weer zoeken naar evenwicht, bijvoorbeeld tussen fris, pittig en zoet. Het hoofdgerecht moet spreken, mag niet verloren gaan in het geheel. Een saus brengt vervolgens verrijking. Het zijn lessen van zijn vader, die hij als één van zijn leermeesters beschouwt. Op driejarige leeftijd stond hij al bij hem in de restaurantkeuken en hij Rubia Gallega VRIJDAG 13 DECEMBER 2019 Tekst Teun Ceelen Fotografie Machtelt Mostert Investeren in groei na toekenning Michelinster Zeeuwse gerechten Bij Spetters spelen vooral lokale producten, zoals de platte Zeeuwse oester, de hoofdrol. Met in deze Rubia Gallega aubergine, walnoot, kaviaar in bijrollen. De rouleau van fazant, savooi kool, pistache, eendenlever, cantharellen, fine champagne, jus van fazant en veenbes, maakt de sommelier graag compleet met een mooie rode wijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60