Onderwijs-cao rond, staking gaat door 5 4,5 procent erbij, eenmalig 875 euro 's Lands geboortepapieren in NA 2020 Bemiddelaar Mariëtte Hamer moest eraan te pas komen om de boel vlot te trekken. Vorige maand klapten de onderhandelin gen voor de tweede keer. Gisteren zetten ze hun (voorlo pige) handtekening wél na tien da gen af en aan onderhandelen. Vanaf 1 januari krijgt al het onder wijspersoneel er 4,5 procent salaris bij. In februari kunnen ze een extra bedrag verwachten van 33 procent van het nieuwe maandloon. Ook krijgen ze een eenmalig bedrag van 875 euro, afhankelijk van hoe veel uren ze werken. Dat geld komt van de 460 miljoen euro die minister Slob vlak voor de staking begin november vrijmaakte. De cao loopt tot 1 november 2020. ,,Met het afsluiten van deze cao is een belangrijke stap gezet en dat werd tijd. Het is belangrijk dat iedereen die werkt in het primair onderwijs dit zo snel mogelijk merkt op de salarisstrook", re ageert CNV-onderhandelaar Hans de Jong. De leraren, ondersteuners en schoolleiders krijgen de salarisver hoging pas vanaf februari op hun rekening, met januari met terug werkende kracht erbij. De PO- Raad en onderwijsbonden moe- ten eerst hun leden nog over het voorstel raadplegen en kunnen pas op 10 januari definitief de handte kening zetten. Dat de cao nu wel op tafel ligt, heeft volgens Rinda den Besten, voorzitter van de PO-Raad, alles te maken met de creatieve blik van bemiddelaar Hamer. ,,Ze stelde een langere looptijd van de cao voor, waardoor we een hoger bod konden doen, namelijk 4,5 pro cent.'' De looptijd tot november is be wust gekozen. In die tijd staat de onderwijsbegroting weer op de agenda en willen alle partijen zich richten tot de politiek voor meer geld. Met deze nieuwe cao blijft een langgekoesterde wens name lijk onvervuld. De loonkloof tus sen leraren op basis- en middel bare scholen wordt er niet kleiner op. Den Besten: „Daarvoor hebben we echt meer geld nodig. Iedereen heeft het kunnen narekenen: we gebruiken alles wat we hebben." Daarom heeft deze deal geen en kel gevolg voor de tweedaagse sta king op 30 en 31 januari. Het basis- onderwijs strijdt nog steeds voor meer structureel geld om de loon kloof met middelbare scholen te dichten en het beroep aantrekke lijker te maken. Voor de schoolleiders en het on derwijsondersteunend personeel is deze cao extra belangrijk. Voor hen zijn afspraken gemaakt over vernieuwing van functies, waar door ze beter kunnen doorgroeien. De Algemene Vereniging School leiders (AVS) is blij dat de deal rond is. Eerder kregen onder meer de directeuren er nog geen geld bij, terwijl hun was beloofd dat daar afgelopen maart al verandering in zou komen. „Schoolleiders verdie nen soms minder dan leraren. Er is een groot tekort aan directeuren, eindelijk wordt dit probleem nu rechtgetrokken. Als schoolleiders moesten we heel wat geduld op brengen, maar in dit akkoord wordt dat beloond", reageert voor zitter Petra van Haren. Assistenten Ook voor de onderwijsondersteu- ners komen meer mogelijkheden om door te groeien. „Onderwijsas sistenten zitten nu vaak vast in sa larisschaal 4, maar met het ak koord komen er twee nieuwe functies met salarisschaal 5 en 6 bij", zegt AOb-onderhandelaar Eugenie Stolk. Volgens de bonden doen veel onderwijsassistenten al complex werk, waardoor ze ver wachten dat veel van hen direct naar hogere salarisschalen groeien. Minister Arie Slob noemt het 'heel mooi' dat er een akkoord is. ,,Dat betekent dat leraren er deze kabinetsperiode gemiddeld 14 procent bij krijgen. Dat gun ik ze van harte.'' De geboortepapieren van Ne derland zijn vanaf volgend jaar zomer te zien in een tentoon stelling in het Nationaal Ar chief in Den Haag. De Unie van Utrecht (1579), de Apologie van Willem van Oranje (1580), die vandaag precies 439 jaar oud is, en het Plakkaat van Verlatinghe (1581) zijn dan zeven dagen per week gratis te bezoeken. Dat schrijft minister Ingrid van En gelshoven (Cultuur) aan de Tweede Kamer, na een pleidooi van regeringspartijen VVD en CDA om deze historische do- cumenten zichtbaarder te ma ken. Replica's van de eeuwen oude papieren moeten over een aantal jaar ook worden ten toongesteld in het nieuwe Tweede Kamergebouw en mo gelijk ook nog op andere plek ken. Volgens VVD-fractieleider Klaas Dijkhoff verdienen de geboortepapieren van ons land een trotse, prominente plek in het volle daglicht. Dat is niet mogelijk, schrijft Van Engels hoven. ,,Experts waarschuwen dat na een week in daglicht, de inkt vrijwel verdwenen is." Ik geef iedereen een hand, zelfs Bouterse Helft COA-personeel verbaal aangevallen Ruim de helft van alle mede werkers van het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) heeft in de afgelopen twee jaar een of meerdere ke ren te maken gehad met onge wenst gedrag door bewoners van asielzoekerscentra (azc's). Daarbij gaat het om schelden, intimidatie en bedreiging. Ook zegt een kwart van het perso neel in een enquête dat het in de laatste twee jaar te maken heeft gehad met ongewenst ge drag door collega's. GREENPEACE 50 activisten opgepakt Netanyahu legt posten neer Defensie VS test raket Bericht aan onze abonnees vrijdag 13 december 2019 [SOLIDARITY! 1 WITH I rohingya I JUSTICE POftALL ETHNIC 1 - Demonstranten keren zich tegen regerings leider Aung San Suu Kyi van Myanmar, bij het verlaten van het Vredespaleis in Den Haag. Ze heeft het Internationaal Gerechtshof ge vraagd te stoppen met de zaak over de ver meende volkerenmoord in haar land. Het over wegend islamitische Gambia beschuldigt My anmar ervan het VN-verdrag tegen volkeren moord uit 1948 te schenden. De regering van Myanmar zou genocide plegen door de mos limminderheid van de Rohingya systematisch te verdrijven of uit te moorden. foto anp Basisschoolleraren, onderwijs- ondersteuners en schoolleiders krijgen er vanaf 1 januari 4,5 procent salaris bij. Ook krijgen ze in februari eenmalig honder den euro's extra. De onderwijs bonden en sectororganisatie PO-Raad zijn eindelijk tot cao afspraken gekomen. Ellen van Gaalen Den Haag In februari krijgt het on derwijspersoneel er ook eenmalig 33 procent van het nieuwe maandloon bij. PERMANENTE EXPOSITIE Premier Mark Rutte geeft de omstreden premier van Malta, Muscat, gewoon een hand tijdens de EU-top in Brussel. AZC De politie heeft in Brussel vijftig de monstranten van Greenpeace gear resteerd. De beto gers krijgen een boete vanwege het gebruik van Ben gaals vuur. Green peace betoogde gis teren, bij de start van de klimaattop, bij de hoofdzetel van de Europese Raad en staken die symbo lisch in brand. De Green Deal is vol gens Greenpeace ontoereikend. ISRAËL De Israëlische pre mier Benjamin Neta nyahu legt per 1 ja nuari al zijn minister posten neer, behalve het premierschap. Hij nam deze beslis sing vanwege de aanklacht van cor ruptie tegen hem. WAPENWEDLOOP? De VS hebben weer een militaire raket test uitgevoerd. Het projectiel werd gis teren van de lucht machtbasis Vanden- berg in Californië af gevuurd. De test voedt de vrees voor een nieuwe wapen wedloop tussen de grootmachten Ame rika en Rusland. Washington zegde begin augustus het INF-verdrag op dat in 1987 gesloten werd tussen Reagan en Gorbatsjov. Vanaf 16 december a.s. brengen de bezorgers van deze krant u een persoonlijke nieuwjaarsgroet, een goede gewoonte! Hieronder het kaartje waarmee Uw bezorger langs komt. L)e Gooien lander Leidsch Dagblad Trouw prettige feestdagen en een goed nrcjiext Stfekgnitf ■nederlandsdagblad JeVoIkskrant Bij twijfel Heeft u twijfels omtrent de identiteit van de bezorger, dan kunt u vragen naar de looplijst of het identiteitsbewijs. Elke bezorger ontvangt dagelijks een actuele looplijst waarop de naam van de bezorger is vermeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5