Duynkerke nu al 'n volwassen schaker naam maken met Bruse Boys II ZEELAND 15 Zelf is hij nuchter als het om zijn verrassende resultaten gaat. ,,Ik wil leren en steeds beter worden.'' Pas twee jaar geleden pakte hij het schaken serieus op. Natuurlijk speelde hij daarvoor ook wel eens, met broertje William in huiselijke kring vooral. Het internet bood tal van mogelijkhe den. Duynkerke begon zich op websites meer en meer te verdiepen in de theorie. Ook tal van boeken van grootmeesters en be kende schakers open den deuren naar nieuwe kennis. Duynkerke nam alle informatie gretig tot zich. ,,Over te volgen tactiek en openingen, tot de patro nen in het spel.'' Platforms op in ternet boden ondertussen toe gang tot miljoenen andere scha kers, waar ook ter wereld. Nog al tijd speelt hij op de computer vrij wel dagelijks korte potjes, met veelal onbekende tegenstanders. Eerder dit jaar trok de VWO-leer- ling van het Calvijn College in Goes de stoute schoenen aan: hij werd lid van een schaakclub. Duynkerke koos voor de Zwarte Dame in Kruiningen. Een club zonder jeugdafdeling. Met ineens gevorderde senioren als tegen stander. ,,Daar leer ik het meest van. Elke partij wordt na afloop ook uitvoerig geanalyseerd.'' Duynkerke speelt als jonkie mee in de competitie. Zelfheeft hij nog geen officiële rating. Maar tegen standers met een rating van 1800 legde hij al het vuur aan de sche nen. ,,Het lukte me nog niet om die gewonnen stelling ook werke lijk tot een goed einde te brengen. We sloten af met remise.'' Duynkerke relativeert dat suc cesje tegen Oisterwijk meteen. ,,Het wil niet zeggen dat ik tegen diezelfde tegenstander, bij een volgende gelegenheid, opnieuw een vergelijkbaar resultaat zou te halen.'' Ook over de winst in het Pepernotentoernooi blaast hij lie ver niet hoog van de toren. ,,Jari Groen en Marieke van Essen wa ren sterke tegenstanders. Maar over de volle breedte van het deel nemersveld viel het ni veau wel mee." Kenners steken de loftrompet over zijn volwassenen manier van spe len. Anders dan veel jonge spelers speelt hij rustig, gebruikt hij zijn tijd en ziet hij af van extreme openingen. Misschien heeft dat een beetje met mijn karakter te ma ken.'' Duynkerke zit in zijn zesde en laatste jaar op het Calvijn Col lege. School heeft voor hem prio riteit. Met basisvakken als wis kunde, natuurkunde, scheikunde en informatica heeft hij een pittig pakket. Ook volgt hij Latijn als vreemde taal. Hobby Na de zomer gaat hij naar de TU Delft. „Technische natuurkunde." Door die studiekeuze lijkt het las tig ook in de toekomst voor de Zwarte Dame te blijven spelen. Waarschijnlijk kiest hij voor een club in Delft of omgeving. Aan meesterresultaten en schaaktitels denkt Duynkerke niet. ,,Schaken is en blijft voor mij een hobby.'' belen. ,,Vrij zijn doordeweeks be viel wel, maar de zaterdag ga je toch missen. Ik ben ook geen voetbalkij ker, ik sta liever op het veld." Omdat hij zelf ook weet dat zijn persoon hier in Zeeland nog wat in troductie behoeft, legt hij graag uit wat voor trainer hij is. ,,Eerlijk en recht door zee. Natuurlijk probeer je altijd te voetballen en aan te val len, maar de restverdediging is mi nimaal net zo belangrijk." Dat laat ste strookt een beetje met het type voetballer dat hij vroeger zelf was. ,,Een typische spelverdeler, een echte nummer '10'. Ik maakte ge middeld tussen de vijftien en 25 goals, maar als trainer leer je ook naar de verdediging te kijken." Naast het trainerschap is hij van uit de 'TC' ook nog steeds betrok ken bij het begeleiden van jeugd trainers bij Bru. Met het vertrek van De Jonge had hij dan ook weinig te maken. Hij zegt er liever niet al te veel over. ,,Ik heb mijnooit be- moeid het met eerste elftal, dat wilde ik niet. Het is ook een collega, dus die moet zijn eigen werk kun nen doen. Er was geen klik met de spelers, dat was hoofdzakelijk de re den van zijn vertrek." We zijn nu twee maanden verder. Sinds Scholts' binnenkomst is er wel wat veranderd. ,,De conditie van de jon gens was heel slecht. Tijdens mijn eerste wedstrijd zaten ze er na een helft doorheen. Ik zit spelers altijd achter hun vodden aan." Periodetitel Met die mentaliteit behaalde hij in korte tijd al zijn trainersdiploma's, waardoor hij al een aantal jaar in het bezit is van een TCi-diploma. We tende dat zo'n papiertje schaars is in Zeeland, probeerde Scholts het tevergeefs al eens in de provincie. ,,Je komt er hier lastig tussen, het selecte groepje waaruit wordt geko zen is vaak hetzelfde. Misschien ook wel omdat ze je niet zo goed kennen." Daar kan hij de komende tijd dus verandering in brengen, als hij met Bruse Boys slaagt in het be halen van zijn doelstelling: en peri- odetitel pakken. Vooralsnog is hij niet teleurge steld. ,,Voor mij was Bruse Boys al tijd een club met goede voetballers. Gewoon top tweede klasse." In het verleden was de club uit Bruinisse ook actiefin de eerste klasse. Daarin ziet Scholts een uitdaging. ,,Als voetballer speel je graag zo hoog mogelijk, maar in Zeeland is eerste klasse spelen lastig. Die uitdaging zou ik graag aangaan, maar laten we eerst maar eens bij de eerste vier zien te eindigen." Daarvoor moet er morgen ge wonnen worden op bezoek bij MZC'11. Een wedstrijd die leeft bij zijn spelers. Wat Scholts betreft kan het alle kanten op. ,,In derby's heb je geen favoriet. Dan telt de stand niet en komt er altijd emotie bij kij ken. Maar wij gaan voor de winst." verder kijken en kwam uit bij WHS. ,,lk wilde vooral meer speel tijd in een standaardteam.'' Natuurlijk stemde hij zijn keuze af met broer Lennard. Hij kreeg diens zegen. ,,Bij ons is er meer concurrentie. Iemand als Dave den Boef zet je niet zo maar even op zij.'' De aanvaller is ondertussen alweer lange tijd geblesseerd. Pas na de winterstop sluit de Halster- naar aan. Een echte goalgetter wordt in Tholen op dit moment Bij WHS wordt net iets gemakkelijker over een nederlaag heen gestapt - Werner Marsman Tholen ligt de druk altijd net wat hoger.'' WHS krabbelt nu op, na een mindere periode. ,,We hebben een jonge groep en zijn daardoor wisselvallig.'' Lennard Marsman is niet onte vreden over de seizoenstart van Tholense Boys, hoewel het tech nisch vaardige Halsteren afgete kend bovenaan staat. ,,Maar het kampioenschap is zeker nog niet weggegooid. Als het bij Halsteren een keer of wat voetballend niet lukt, krijgen zij het lastig.'' Win nen van WhS én broer Wer ner is een voorwaarde om in de titelrace te blijven. Omgekeerd wil de ploeg uit Sint-Annaland ook met een goed ge voel de winterstop in. De Marsman netjes wagen zich niet aan voorspellin gen. „I Iet is door de ja ren heen altijd een wed strijd ge weest die de raarste resultaat oplevert." gemist. Coach Kees de Rooij zoekt nog steeds naar het beste alterna tief. „Met iemand als Dave erbij zou het inderdaad een stukje ge makkelijker zijn", weet ook Len nard Marsman. Ondertussen moest Werner Marsman als Tholenaar zijn plaatsje bij WHS veroveren. La chend: „Bij elke bal die op de trai- ning in de bosjes vloog, werd er naar mij geroepen of ik die bal niet even wilde halen.'' WHS-coach Leon de Witte startte dit seizoen met hem in de punt van de aanval. Door een knieblessure van Ton Geluk staat hij de laatste weken ineens weer centraal achterin. Grote kans dat hij in de luchtduels bij spelhervattingen broer Len- nard tegenkomt. De rechtsback van Tholense Boys ziet het al hele maal voor zich. ,,Ik verheug me op de corners.'' Na het stoppen van Tom Vroegop is Marsman bij WHS plots ook de oud ste van het team. „Ik probeer mijn ervaring met die jonge gasten te delen." De kleedkamer is anders dan in Tholen. „Tholense Boys is meer vol wassenen. Er is een duide lijke hiërarchie, meer individuele kwaliteit ook. Bij WHS wordt ook net iets gemakkelijker over een nederlaag heen gestapt. In vrijdag 13 december 2019 GO Zowat uit het niets won Len- nard Duynkerke zaterdag in Vlissingen het traditionele Pe- pernotentoernooi. Meteen legde de 17-jarige schaker uit Yerseke beslag op de eindzege in de Zeeuwse Grand Prix, een totaalklassement van zeven toernooien in de provincie. Eer der behaalde Duynkerke ook de beste scores Sas van Gent en plek twee in Goes. Ben van den Aarssen Yerseke René Scholts is sinds het vertrek van Carlos de Jonge trainer van Bruse Boys. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51