WIM HOFMAN Neem een duik in de Zeeuwse winter msi Drukker op vliegveld Midden-Zeeland Thijs wint met brexitscriptie HZ Sternprijs keiler Uw persoonlijke keuken <r i m m ZEELAND 13 by SSK keukenstudio Êi it de Zeeuwse Almanak, tweede helft. Het eerste deel verscheen vrij dag 29 november 2019. 16 Volgens de negentiende-eeuwse Engelse dichter Samuel Taylor Coleridge komt het echte, diepe kerstfeest met boom en ge schenken en al uit Duitsland. Het authen tieke kerstfeest dient dan ook een Schwarz- walder beleving te zijn. Het is daarom goed wat Duits te leren. Sterke werkwoorden kennen een vervoeging, Voorbeeld: Ich helfe, du hilfst, er hilft, wir helfen, ihr helft, sie helfen maar: geben, du gibst). 17 Kerstinkopen kan men het best na Kerstmis doen en na het maken van een boodschap penlijst. Poedersuiker kan men gemakkelijk zelf maken. Druilregen. Wees opgeruimd tijdens het opruimen. 18 Zuid-Bevelands gezegde: Zei Rilland tegen Bath (opmerking nadat iemand een overbo dige opmerking heeft gemaakt). Waar nog windmolens plaatsen? Een gestreepte py jama laat zich gemakkelijk opvouwen. Werkzaamheden: dakgoten schoonmaken, meh matten kloppen, logeerslaapkamer op wandluizen controleren, collectie spaarlam pen aanvullen, sloten voorzien van olie, oven schoonmaken, ruiken aan de frietpan. Een houten lepel is nooit weg. Tussen 23 en 31 december valt er neerslag. Dat is niet ongewoon, aangezien het woord neerslag al suggereert dat er iets naar bene den gaat. Neerslachtigheid schrijft men niet met g maar met ch en heeft derhalve niets met neerslag te maken. Iets wat sommigen wel vergeten. Anderen houden zich niet met dat soort dingen bezig. Die hebben wel iets beters te doen. Als het koud wordt het varken slachten. Mars 's morgens zichtbaar. Saturnus 's avonds. Het wordt koud, vooral 's nachts. 25 Kerst. Vergeten de kalkoenbouten uit de vrieskist te halen. Wij zingen gezamenlijk en meeslepend: HAPPY X-MASS (War is over), John&Yoko. Stille nacht, enkel hier en daar wat vuurwerk. 26 Nieuwe maan. Tijd voor Midelburgers om de aandacht meer op zichzelf te richten en alleen en in stilte nachtelijke wandelingen te gaan maken. Monteer de vuurpijlaf- schietinstallatie en volg daarbij de instruc ties die in zes talen zijn gesteld. Zorg voor korte lontjes. Het is zeer koud. 31 Jachtsneeuw. Poging om een recordaantal oliebollen te bakken en om evenzoveel voornemens te maken. Wees lief voor el kaar. Aftellen met Duitse lidwoorden: der, die, das, ein, eine, keine. Heb toch medelij den met huisdieren en ouden van dagen, en vergeet de arme vogels niet! ARNEMUIDEN Vanaf vliegveld Midden-Zeeland wordt steeds meer gevlogen. Dat is tegen de trend in, want landelijk neemt het aantal vluchten van en naar de kleine vliegvelden juist af, zo blijkt uit cijfers van het CBS. In vergelijking met de eerste drie kwartalen van 2018 groeide Mid den-Zeeland met ruim 11 procent, landelijk daalde het vliegverkeer op kleine vliegvelden met ruim 2 pro cent. De periode juli tot en met sep tember was met 10.050 vliegbewe gingen het drukste derde kwartaal in tien jaar voor het vliegveld. Elke start en elke landing telt af zonderlijk als vliegbeweging. Mid den-Zeeland in Arnemuiden telde in de eerste negen maanden van dit jaar 23.411 vliegbewegingen. Dat zijn er meer dan in de periode 2012 tot en met 2017 in een heel jaar wer den geteld. ,,Ik ben er ontzettend blij mee. Het beeldje van sternvogels is ook heel mooi. Het symboliseert doorzettingsvermogen, want sternvogels leggen enorme afstanden af. Nou, ik heb me vijf maanden uit de naad ge werkt voor mijn onder zoek bij Farm Pack", re ageert de winnaar. Wassink liet zes finalisten voor de HZ Sternprijs achter zich. Hij was de enige HZ-student die zich vast had gebeten in de brexit. Voor zijn afstudeerscriptie ging hij diep, en met succes. Hij kreeg een 9,5 voor zijn onderzoeksrapport. De student bezocht onder meer de Nederlandse-Britse Kamer van Koophandel in Londen, de Britse douane en het adviesbureau Ernst Young. Hij sprak ook met brexit- specialisten van Zeeuwse bedrij ven. ,,Ik wilde ook niet voor zesje gaan, ik was uit op een spektakel stuk." Hoewel de brexit is uitgesteld tot 31 januari, is het stappenplan dat Wassink voor Farm Pack heeft gemaakt nog steeds bruikbaar. Het kan nog steeds uitdraaien op een no deal brexit. ,,Farm Pack gaat daarom in januari mijn stappen plan weer netj es aan de muur han gen", zegt Wassink. Farm Pack be werkt en verpakt groenten. Van zacht gebakken uien tot mais. Een flink deel van de klantenkring be staat uit Britse afnemers. Dat maakt het bedrijf kwets baar. De student zocht ook naar alternatief trans port via de haven van North Sea Port om moge lijk files bij of zelfs een af sluiting van de Kanaaltunnel te omzeilen. Proefzendingen be hoorden tot zijn aanvalsplan. Daar door is Farm Pack goed voorbereid op een mogelijke harde brexit. Wassink werkt inmiddels bij Bema Kunststoffen in Zierikzee. ,,Ik ga na in hoeverre het bedrijf voldoet aan wet- en regelving en aan kwaliteitsnormen. Dat gaat van de producten tot het ethisch beleid. Het is erg leuk werk." Al droomt hij van een eigen consul tancybureau. ,,Maar daar heb ik het nu even te druk voor." vrijdag 13 december 2019 GO De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator 23-31 Thijs Wassink (25) uit Goes heeft de HZ Sternprijs voor beste afstudeerscriptie ge wonnen. De inmiddels afgestu deerde student aan de HZ Uni versity for Applied Sciences bereidde groenteverwerker Farm Pack voor op de brexit. Frank Balkenende Vlissingen SSK Keukenstudio A S -w-KLoosterweg 6 4421 PV KapelLe Industrieterrein KEUKENSTUDIO 'De Smokkelhoek' Een keuken b(| SSK.. Unieke eigen service Nederlands fabricaat Uitstekende garantie Persoonlijk advies Eigen montageafdeling Duidelijke informatie v Fotorealistisch ontwerp Heldere afspraken v Alles in één hand! Korte lijnen s Uitsluitend topkwaliteit SSK-KEUKENSTUDIO.NL 0113-33 00 04

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49