Sylvia Merrett van Dam ridder dankzij herinneringskoffers IN DE REGIO 6 'Leefbaarheid in het geding' MIJN DORP, MIJN STAD Zelfverhuurt hij ook een zomerwo ning in zijn achtertuin, zegt pen ningmeester David Wisse van de Stichting Leefbaarheid Kom Dom burg. ,,Maar ik betaal altijd correct mijn toeristenbelasting en ik over treed geen enkele regel.'' Volgens hem geldt dat lang niet voor ieder een. Hij vindt het dan ook heel bij zonder dat de raadsfracties vinden dat alle kamerverhuur moet worden gelegaliseerd. „Eerlijkheid duurt dus niet het langst.'' De Domburgse biljartvereniging, de ringrijders, de voetbal, de toneel vereniging. Allemaal kampen ze met een daling aan leden of zijn ze al op geheven, constateert David Wisse. Dat komt volgens hem vooral door dat er steeds minder mensen in het stadj e wonen. „Want de huizenprij zen blijven maar stijgen door het toerisme", zegt Wisse. Opgekocht Hij ziet dat woningen in het cen trum worden opgekocht door ont wikkelaars die ze vervolgens ver bouwen, zodat ze kamers kunnen verhuren aan toeristen. ,,Die men sen betalen bedragen voor wonin gen waar gewone inwoners niet te genop kunnen. Daardoor trekken ze weg naar andere dorpen wat ook weer een prijsopdrijvend effect heeft." Als voorbeeld noemt hij een za kenman uit het Duitse Aken die al meerdere woningen in Domburg bezit en ze verhuurt. ,,Hij zet er ie mand in die officieel het hele huis huurt zodat de woning voor de vorm permanent is bewoond." Secretaris Pieter Meilof van de stichting zegt dat de kamerverhuur niet alleen in Domburg een pro bleem is. ,,Het neemt steeds meer toe." Als voorbeeld wijst hij naar Meliskerke. ,,Daar zie je het ook groeien." Tuin Hij vindt, net als de andere leden van het bestuur, dat de gemeente se rieus werk moet maken van het te rugdringen van de kamerverhuur. Zelfs volgens de nieuwe regels kun nen gezinnen per woning nog aan acht mensen verhuren. Want wie een beetje tuin heeft, mag een Dom- burgse zomerwoning plaatsen en kan daar zeker vier mensen ontvan gen. ,,Soms zelfs zes." Daarnaast mogen inwoners in hun woning ook nog eens twee ka mers verhuren. Het bestuur van de stichting vindt dat de politiek moet durven kiezen. ,,Niet én twee ka mers én een Domburgse zomerwo ning. Maar óf het een óf het ander." Volgens hen kan dat een manier zijn om de prijzen van de woningen een klein beetje in de hand te houden en de toeristische druk te beperken. ,,Want als je kamers mag verhuren en ook een zomerwoning, dan wordt dat het verdienmodel. Dan kunnen mensen die daar niet voor kiezen, niet meer een woning in Domburg kopen." Burgemeester Rob van der Zwaag spelde de onderscheiding op, om dat ze sinds 1995 diverse bestuurs functies bij Stichting Delta Cultu reel bekleed. Van 2003 tot 2016 was zij bestuurslid van de vereniging van Zeeuwse musea. Daarnaast was zij van 2012 tot 2015 nauw be trokken bij de totstandkoming van het Scottish Diaspora Tapestry. Zo'n acht jaar geleden volgde ze een workshop van de Stichting Erfgoed Zeeland. Het doel was een andere inzet van museumattribu ten. Mede door haar ontstond het zogenoemde reminiscentie-pro ject. Medewerkers van Museum Veere bezoeken met een herinne ringskoffer vol museumvoorwer- pen mensen met dementie die in een zorginstelling verblijven. Bij het zien van die oude spullen ko men herinneringen aan vroeger naar boven. Dit haalt mensen uit hun sociale isolement en laat hen Van Dam is oprichter van de Stichting Feestvan Herkenning weer contact maken met hun om geving. Wat begon als een proef, samen met zorginstelling Sandenburgh in Veere, groeide uit tot een enorm succes. Inmiddels verzorgen meer dan honderd vrijwilligers gemid deld 450 bijeenkomsten per jaar verspreid over de gehele provincie Zeeland. Vanwege de omvang van dit project werden de activiteiten vijf jaar geleden ondergebracht in de Stichting Feest van Herken ning. Sylvia Merrett van Dam is naast oprichter van deze stichting zeer actief als vrijwilliger en bestuurs lid. Regelmatig wordt zij uitgeno digd om voor diverse organisaties in Nederland een workshop te houden en te vertellen over de ac tiviteiten van de Stichting Feest van Herkenning. Ze toonde zich zeer verrast en dankbaar dat ze is benoemd tot ridder. Ze wees er di rect op dat de vele vrijwilligers ook hulde verdienen omdat ze zich zo inzetten. Repaircafé Alzheimercafé Kerstmarkt in Dickenssfeer vrijdag 13 december 2019 Zorg om leegloop in Domburg WA Sylvia Merrett van Dam heeft gisteren een koninklijke onderscheiding ontvangen. Ze kreeg het lintje opgespeld door burgemeester Rob van der Zwaag. foto lex de meester Domburg is steeds minder van de Domburgers. En dat wordt volgens de Stichting Leefbaar heid alleen maar erger, als de gemeente niet ingrijpt. Die moet een rem zetten op de kamerver- huur, en zéker niet de illegale verhuur legaliseren, vinden David Wisse en Pieter Meilof: dat lost het probleem niet op. Emile Calon Domburg Sylvia Merrett van Dam is gis termiddag benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ze is al sinds 2006 lid in de Orde van Oranje Nassau. Emile Calon Domburg MIDDELBURG In De Kruitmolen wordt morgen tussen 10.00 en 14.00 uur een Repair Café gehouden. Tegen kostprijs kunnen repara ties worden verricht aan onder meer elektrische apparaten, kleding, fiet sen en tablets. MIDDELBURG In 't Gasthuis wordt mor gen een alzheimercafé gehouden. Gastspreker is Anthonie Jacobse, no taris familierecht bij Sauer en Oonk Advi seurs en Notarissen. Onderwerp van deze bij eenkomst is 'Dementie, wat moet ik regelen?' Na afloop is er gelegenheid om vragen te stellen en ervaringen uit te wisse len. Belangstellenden zijn van 14.30 tot 16.00 uur welkom. VEERE Op het Marktplein in Veere wordt zaterdag en zondag weer een Dic kens kerstmarkt gehou den. Er worden cadeau artikelen, kerstdecora ties en etenswaren ver kocht. Daarnaast zijn er verschillende muziekop- Kerstmarkt. archieffoto lex de meester tredens. De kerstmarkt is op zaterdag tussen 11.00 en 19.00 uur en zondag tussen 11.00 en 17.00 uur te bezoeken. Daarnaast wordt van daag en morgen in de Kleine Kerk de jaarlijkse Adventsmarkt gehou den. Deze goede doe- lenmarkt is vanavond van 19.00 tot 21.00 uur en morgen van 10.00 tot 17.00 uur geopend. AAGTEKERKE Gale rie Bank, 12.00-17.00 uur: Winterfair ARNEMUIDEN Centrum, 12.00-17.00 uur: Weekmarkt KOUDEKERKE Di verse locaties, over dag: Kerstkoekjes verkoop door Scou ting de Valkeniers MIDDELBURG Sport park de Sprong, 09.00-12.00 uur: Ta feltennis 50+; Het koffiehuis, Ooster- scheldestraat 1, 09.30-11.30 uur: In loopmoment met kof fie en thee; Foyer ZB, 10.15-11.30 uur: Taal- café; Kruitmolenlaan 125, 19.00-22.00 uur: Jeugdcafé voor jon geren; Volkssterren wacht, 19.30 uur: Ex positie 'navigatie, kaarten en sterren in de Gouden Eeuw' OOSTKAPELLE De Halve Maan, 09.45 11.15 uur: Badminton nen 50+ OOST-SOUBURG Sportpark de Alblas, 19.30 uur: Grote Kerstbingo SINT LAURENSDe Osseberg, 14.00 17.00 uur: Expositie 'Feit en fictie' VEERE Kleine kerk, Kapellestraat 27, 19.00-21.00 uur: Adventsmarkt VLISSINGEN Spui straat en Lange Zelke, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; Vrij- enhovenzaal, 09.00 uur: Peutergym; Woonzorgcentrum Scheldehof, 10.00 18.00 uur: Expositie 'Licht en schaduw'; De Piek, 20.30-22.00 uur: Openingscon cert Blues Route WESTKAPELLE Pol derhuis, 11.00-17.00 uur: Expositie 'Ring- rijden, van folklore tot (top)sport'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42