4 vrijdag 13 december 2019 SLIKKEN VAN DE HEEN PRIMEUR Voor het eerst is in natuurgebied Slikken van de Heen bij Sint Philipsland een levende boommarter gespot. Bijzonder, want doorgaans treft ecoloog Pepijn Calle van Het Zeeuwse Landschap het roofdiertje platgereden aan. Ook andere soorten zoals de das, otter en visarend zijn aan een opmars bezig. Timo van de Kasteele Sint Philipsland Calle ontdekte de boommarter vroeg in de ochtend tijdens het inventariseren van broedvogels. ,,Een pure toevalstreffer. Ik zag 'm toen de vogels volop alarm sloegen." Een bijzonderheid op zich. De boom marter is een nachtdier en enorm schuw. Bosbeheer Dat de boommarter nu in de Slik ken van de Heen is gesignaleerd zegt wat over de ontwikkeling van het natuurgebied bij Sint Philips- land. ,,Het is het resultaat van be ter bosbeheer. In een ouder bos ontstaan veel bomen met holtes waarin ze slapen en hun jongen werpen." Een boommarter is zeer schuw en is voornamelijk 's nachts actief. Hoe de boommarter in het na tuurgebied is terechtgekomen, is niet helemaal duidelijk. ,,Vermoe- delijk via de brug over het Schelde-Rijnkanaal. Daar hebben we gisteren nog een dood exem plaar aangetroffen. Of zwem mend, al is dat minder waarschijn lijk." Ook elders in het land komt het beestje vaker voor. Zoals in bos rijke gebieden in Brabant. ,,Daar jagen ze op jonge nestvogeltjes, eekhoorns, bosmuisjes en konij nen", zegt Calle. De boommarter heeft weinig natuurlijke vijanden en vormt geen groot gevaar voor andere dierenpopulaties omdat hij slechts in kleine aantallen aanwe zig is. De populatie breidt niet in rap tempo uit. ,,Het zijn geen rat ten die zich vier tot vijf keer per jaar voortplanten. Een keer per jaar hebben ze een nestje van ge middeld drie jongen." Hoeveel boommarters het natuurgebied nu telt is onduidelijk. ,,Daar zijn we enorm benieuwd naar en gaan dat binnenkort onderzoeken." Dat deed Het Zeeuwse Landschap twee jaar terug met cameravallen, maar toen zaten er nog geen. Opmars Hoewel de boommarter nu voor het eerst in levende lijve is gespot, is het beestje al langer bezig aan een opmars. De eerste waarne ming was in 2013, een doodgere den exemplaar bij de A58 ter hoogte van het Schelde-Rijnka- naal. Een jaar later werd er eentje dood gevonden bij Terneuzen. De boommarter en steenmarter zijn familie. Grootste verschil is dat de boommarter geen rubber onderdelen van auto's kapot knaagt. Uiterlijk lijken ze sterk op elkaar. De verschillen zitten in kleine details, zoals de kleur en vorm van de keelvlek. Die van een steenmarter is lichter. Calle verwacht dat de boom marter op korte termijn ook op andere plekken in de provincie op duikt, zoals in Zeeuws-Vlaande- ren. ,,Hier zijn veel bossen te vin den en kolonisatie kan vanuit het nabijgelegen Vlaanderen plaats vinden." 89 groepsreizen al vanaf 649,p.p. Boommarter duikt op in Zeeland; welk dier volgt? Mooiste van Mexico (nieuw!) Treed in de voetsporten van de Maya's en ontdek koloniale steden, witte zandstranden en tropisch oerwoud Groepsreis 17 dagen Wildparken van Zuid-Afrika Ga op zoek naar de Big Five in de mooiste nationale wildparken en beleef beestachtig mooi Zuid-Afrika Groepsreis 16 dagen B,5 Israël Jordanië De cultuurschatten van Jordanië gecombineerd met het verleden en de schoonheid van Israël Groepsreis 15 dagen 8,6 l!4J£kJ Relaxt door Java Bali In een aangenaam tempo de indrukwekkende cultuur en wonderschone natuur van Java en Bali ontdekken Groepsreis 22 dagen B,4 Beleef Klassiek Thailand Bangkok, Chiang Mai, de Gouden Driehoek en heerlijk relaxen aan het prachtige strand van Hua Hin Groepsreis 16 dagen B,6 CllLaJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40