Hoezo geen zwarthandel? Kaartje songfestival 4422 euro POLUNG STATION NIEUWS 3 Krijgt Johnson zijn meerderheid, of is het Verenigd Koninkrijk terug bij af? POLLING POLLING STATION STATION Drie jaar frustratie over hoe verder met de Europese Unie heeft in ieder geval een fors deel van de 46 mil joen kiezers gemobiliseerd. Eigen lijk bleef de hamvraag: kan premier Boris Johnson de Conservatieve Partij eindelijk opnieuw aan een comfortabele meerderheid helpen en zijn brexitdeal met de Europese Unie door het Lagerhuis krijgen, of blijft Westminster hopeloos ver deeld en zijn we na een heleboel ge doe en lawaai weer terug bij af? De gemeente Battersey, met de fameuze elektriciteitscentrale die wereldberoemd werd door een lp- hoes van Pink Floyd, meldde zelfs 'ongekende aantallen kiezers'. Er zijn hier drie kiesdistricten waar van er twee kunnen kantelen. ,,Het is twintig keer drukker dan in 2017 en ook veel drukker dan bij de Europese parlementsverkiezin gen", zei Chris Schofield die in het zuiden van Londen zijn stem uit bracht. Wat hem opviel: niemand praat met elkaar. Dat lijkt de oplos sing om te voorkomen dat mensen elkaar in de haren vliegen. De brexit heeft hele families gespleten. Honden In navolging van Boris Johnson na men kiezers massaal hun hond mee naar de stembus. Niet alleen pre mier Johnson, ook de Schotse pre mier Nicola Sturgeon - die eigenlijk bang is voor honden - poseerde met een keffer. De burgemeester van Londen Sadiq Kahn bracht de grootste hond mee. De hashtag #DogsATPolingStations' (Honden bij het stembureau) was zelfs even trending op twitter. Oppositielei der Jeremy Corbyn (70) had geen hond, maar kreeg wel te maken met een beest. Een als Elmo uit Sesam Straat verklede man wachtte hem op en moest door veiligheidsdien sten in bedwang worden gehouden toen hij wat al te opdringerig werd. In totaal gaat het om 650 kiesdis tricten (waarvan 533 in Engeland). Aangezien de ongeveer zes, zeven min of meer vaste parlementariërs van het Noord-Ierse Sinn Féin nooit in Westminster willen zete len - zij accepteren de Britse zeg genschap over Noord-Ierland niet - zijn doorgaans 320 stemmen nodig om een meerderheid te hebben. Waar David Cameron en Theresa May sneuvelden door instabiele re geringen en een rammelende coali tie met de Noord-Ierse protestan ten, zou uitgerekend de wispeltu rige en onvoorspelbare Boris Johnson voor een beetje rust kun nen zorgen. Volgens de allerlaatste peilingen zou de leider van de Con servatieven met een behoorlijke meerderheid uit de EU kunnen stappen - en beginnen aan een jaar lang van moeilijke onderhandelin gen over de uitwerking van nu ge maakte afspraken. 'Brexit moet van de televisie', zo hopen de Conservatieven en met hen vooral veel Engelsen. Gisteren hielden de Britse radio en televisie stations een soort staakt-het-vuren om de kiezers in rust een keuze te laten maken. Die rust was er zeker niet online, waar vooral de Conser vatieven kwetsbare kiesdistricten bestookten met de mededeling vooral niet tactisch te gaan stem men op bijvoorbeeld de Brexit Par tij of de Liberaal-Democraten, maar duidelijk voor Boris te kiezen. ,,Een stem voor de Liberalen, voor de Groenen of de Brexit Partij is eigen een stem voor Corbyn'', schreeuw den bij stembureau's opgehangen posters. Een organisatie die bij houdt hoe vaak politici zijn uitge scholden of beledigd tijdens de campagne constateerde dat de lei ders van de Liberalen, Labour en de Conservatieven het meest werden beledigd met Boris Johnson op 1. Ook opmerkelijk. Vrouwelijke kan didaten kregen meer verwensingen naar het hoofd dan mannen. Dubbele nationaliteit In de Britse media kwamen veel kiezers aan het woord die voor het eerst gingen stemmen. Onder hen ook veel Europeanen met een dub bele nationaliteit die vaak een ul tieme poging deden om de brexit nog tegen te houden. Vragen zijn er wel over het gedrag van Boris Johnson tijdens de cam pagne. Volgens Rasmus Kleis Nile- sen, directeur van het Instituut voor Journalistiek van de universi teit van Oxford, had de premier a la Donald Trump 'de grenzen opge zocht' van aanvaardbaar gedrag. Nielsen deed een beroep op de Conservatieve Partij waakzaam te blijven en niet mee te gaan in het Amerikaanse voorbeeld. ,,Dit is een regeringspartij, een mainstream partij. Johnson is een carrièrepoli ticus. Er bestaat geen partij die meer de gevestigde orde vertegen woordigt dan de Conservatieve Partij. Als ze het gedrag van Boris goed gaan vinden moeten we aan vaarden dat er een nieuw normaal is gekomen." De organisatie van het Eurovisie Songfestival in Rotterdam liet van tevoren weten er alles aan te doen om zwarthandel en prijsopdrijving tegen te gaan. Om die reden zouden alleen tickets op naam worden ver kocht en kon iedere koper maar maximaal vier kaartjes aanschaffen. Maar nadat de eerste tickets giste- ren binnen het half uur waren uit verkocht, werd er online al gretig geprobeerd ze voor een veelvoud van de prijs door te verkopen. Op de website Viagogo worden staan plaatsen voor de finale voor 4422 euro aangeboden. Tienduizenden mensen in Ne derland en de rest van de wereld stonden gisteren in de wachtrij voor toegangsbewijzen voor de fi nale, de halve finales en generale repetities. In totaal stonden meer dan 200.000 schermen open. Er waren 'maar' 20.000 kaarten te ver geven dus dat leidde tot veel teleur gestelde reacties. Ook was er grote onvrede over de wachtrij, omdat niet duidelijk was hoelang je moest wachten en of het überhaupt ging lukken. Dat de kaarten alleen op naam kun nen worden gekocht, moest voor komen dat ze worden doorverkocht voor woekerprijzen. De gelukkigen die ze wisten te bemachtigen, heb ben echter tot 20 december de tijd t Kaarten hoeven pas op 20 december op naam te worden gezet om de kaarten te personaliseren. Dat betekent dat ze nu nog door verkocht kunnen worden. ,,Dat hebben we bewust gedaan zodat mensen de tijd hebben om te bedenken met wie ze willen gaan", licht uitvoerend producent Sietse Bakker toe. Ook heeft het te maken met de capaciteit van het systeem. Zo veel mensen die tegelijkertijd op de website tickets probeerden te bemachtigen, vergt veel van de techniek. Als ze dan ook nog op naam gezet moeten worden, zorgt dat voor nog meer belasting. ,,Zwarthandel kun je nooit hele maal voorkomen, maar we advise ren om nooit het risico te nemen. De vraag is of het wel om echte kaarten gaat en of ze wel echt op jouw naam worden gezet", aldus Bakker. De officiële prijzen voor de ver schillende shows variëren van 18,50 tot bijna 250 euro. In januari en me dio maart komt de rest van de tickets in de verkoop, dat gaat dan nog om zo'n 10.000 kaarten. vrijdag 13 december 2019 GO Britse kiezer uit frustratie massaal naar de stembus De Britten hebben gisteren mas saal in de rij gestaan. Uit ver schillende delen van het land werd een grotere opkomst dan normaal gemeld. En bij de derde parlementsverkiezingen in vier jaar draaide het nog steeds om brexit. Bij het ter perse gaan van deze krant was de uitslag nog niet bekend. Bob van Huët Rotterdam/Londen Kijk op de site van deze krant voor de uitslagen van de Britse verkiezingen. Zwarthandel met kaarten voor het Eurovisie Songfestival blijkt toch mogelijk. Hoewel de orga nisatie vooraf aangaf er alles aan te doen om dat te voorko men, worden kaarten al voor een veelvoud van de officiële prijs aangeboden. Salwa van der Gaag Rotterdam ▲De eerste verkoopronde was binnen een half uur uitverkocht. FOTO ROB ENGELAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3