Vogelopvang schrikt van controle lk straal van 100% Zeeuwse zonnestroom Jongeren krijgen niet ineens andere behandelaar op 1 januari 'Treurig dat onze expertise verloren gaat' ZEELAND 3 De Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWA) legde deze week beslag op bijna alle medicij nen van het Naardense opvangcen trum voor zieke vogels wegens overtredingen van de diergenees middelenwetgeving. Daardoor kunnen de dieren niet meer wor den geholpen, stelt het hospitaal. De sluiting leidt tot veel onrust en vragen. ,,Ook bij ons", zei Coby Louwerse van De Mikke. De Partij voor de Dieren vroeg gisteren de minister om opheldering. ,,De hulp aan gewonde dieren staat op losse schroeven", zei Frank Wassenberg in de Tweede Kamer. ,,De Mikke is te vergelijken met de Naardense opvang", zei Lou- werse. „Natuurlijk volgen we het op NVWA legt beslag op medicijnen van vogelhospitaal in Naarden de voet. Komen ze nu bij ons ook controleren straks? Tot nu toe heb ben we geen grote controle gehad, wel zijn er toetsingsmomenten." Volgens Louwerse is het niet te doen om met elke gewonde of zieke vogel naar de dierenarts te gaan, zo als de NVWA wil. ,,Dat is niet te be talen. Bovendien zitten dierenart sen daar ook niet op te wachten. Wij krijgen op een dag soms wel 30 tot 40 vogels binnen. Wij proberen zo goed mogelijk voor de vogels te zorgen, we kunnen ze toch niet la ten creperen? Het is een nachtmer rie voor elke vogelopvang als je hierdoor zou moeten sluiten." Volgens de NVWA is bij de op vang in Naarden een aantal overtre dingen geconstateerd. ,,Niet alle diergeneesmiddelen mogen voor handen zijn. Bovendien is het voor een juiste behandeling van dieren belangrijk dat altijd en alleen een dierenarts een diagnose stelt en be slist welke middelen mogen wor den toegepast." Dat laatste is vol gens beide opvangen onmogelijk. Jouw bureaulamp krijgt 100% energie van DE-LTA De Goese wethouder Derk Alssema heeft als voorzitter van de Jeugdhulpregio Zee land en voorzitter van de Bestuurscom missie Inkoop Jeugdhulp gisteren in Goes de contracten getekend met de or ganisaties die vanaf 1 januari de verschil lende vormen van jeugdhulp in Zeeland gaan verzorgen. Hij geeft antwoord op een aantal prangende vragen. ,,Hij of zij zal er niks van merken. We hebben met zorgaanbieders die niet in de nieuwe gunning zitten een overgangster mijn afgesproken van negen maanden. De lengte van die termijn is niet toeval lig. De meeste jongeren hebben korter dan negen maanden zorg nodig. Dus ze houden hun eigen zorgverlener." ,,Er zijn verschillende toegangen tot de jeugdzorg. Het kan gaan via de huisart sen, of via de gemeenten, die daarvoor een centrum voor jeugd en gezin hebben. Zij beschikken per 1 januari over een overzicht van de nieuwe zorgaanbieders. De gemeenten zijn geïnformeerd en voor huisartsen en gezinsmanagers worden bijeenkomsten georganiseerd. De cliën ten zelf worden geïnformeerd door hun huidige zorgverlener." ,,Bij de aanbesteding hebben we strenge eisen gesteld aan de partijen die zich in- schreven. Natuurlijk hebben we gekeken of organisaties er klaar voor zijn en vol doende gekwalificeerd personeel heb ben." ,,Niet direct. Het doel is wel sneller de passende jeugdhulp te kunnen verlenen. Doordat organisaties meer samenwerken willen we een snellere plaatsing op de juiste plek, zodat jongeren minder lang hoeven te wachten. Als de doelmatigheid verbetert, kan dat leiden tot een betere beheersing van de uitgaven en zo wordt ook de continuïteit van de zorg gegaran deerd. Met die samenwerking willen we ook een goede dekking van de jeugdzorg over heel Zeeland garanderen." ,,Er is een overgangstermijn van negen maanden. Wellicht heeft een aantal orga nisaties niet meer de ambitie nog in Zee land werkzaam te zijn, maar zij kunnen zich later ook nog invoegen. Als gemeen ten hebben we nu contracten gesloten met hoofdaannemers en die kunnen op hun beurt andere organisaties inhuren als onderaannemer. Op basis van de alge hele krapte op de arbeidsmarkt is voor individuele werknemers in de jeugdzorg te verwachten dat er nog genoeg werk is in Zeeland." ,,In 2019 waren dat er een kleine 10.000." Het komt niet als een daverende verrassing kort voor kerst, maar een teleur stelling is het wel. Jeugdhulp- organisatie Juvent had, in sa menwerking met onder meer het centrum voor geestelijke gezond heidszorg Emergis, graag de cri sishulp in Zeeland voortgezet Maar het contract is gegund aan een andere zorgcombinatie. „Dat betekent dat het werk stopt voor vier ambulante medewerkers die we daarvoor in dienst hebben", zegt directeur Ruud Stevens van Juvent. Ze worden niet ontslagen, maar krijgen andere taken. Dat is niet meteen per 1 ja nuari. „In december hebben we nog veel kinde ren in de zorg gekregen en ook in januari en februari blijven we nog wel in de cri sishulp aan het werk. Daarna stopt het. We hebben onze medewerkers altijd goed op de hoogte gehouden dat dit eraan kon komen. Als Juvent hebben we dit werk een aantal jaren gedaan. Er is bij ons veel kennis en expertise opge bouwd. Het is wel treurig dat die nu verloren dreigen te gaan. In het ver volgtraject, direct na de crisishulp, zul len wij natuurlijk wel onze rol blijven spelen." Stevens wijst erop dat zorgverleners in de crisishulp met complexe situaties worden geconfronteerd. Hij wil niet speculeren over de vraag of de kwalf teit in Zeeland overeind blijft als Ju vent en Emergis de crisishulp niet meer verzorgen. deltaenergie.nl DELTA vrijdag 13 december 2019 f Bij Vogel- en Zoogdieropvang De Mikke in Middelburg zijn ze geschrokken van de sluiting van het vogelhospitaal in Naarden. Maurice Steketee Middelburg Andere jeugdzorg, wat betekent dat? Ruud Stevens, directeur JUVent. FOTOMARCELLEDAVIDSE Ernst Jan Rozendaal Goes Als mijn kind nu hulp krijgt van een or ganisatie die buiten de boot is geval len, wat gebeurt er dan in het nieuwe jaar? Hoe weet ik bij wie ik terecht moet als mijn kind na 1 januari zorg nodig heeft? Hoe weet ik of de nieuwe aanbieder goede zorg verleent? De gemeenten hebben een tekort van meer dan 20 miljoen euro op de jeugd zorg. Gaan de kosten in het nieuwe systeem omlaag? Zitten nu ineens meer dan 100 zorg aanbieders en hun personeel zonder werk? Denk aan de zorgboerderijen die geen contract hebben gekregen. Hoeveel jongeren hebben in Zeeland jaarlijks een vorm van jeugdhulp nodig? Ernst Jan Rozendaal Goes •S3, -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39