L Lri €399* €399* €449' €499* tr' ECONOMIE 23 Rapport corporaties wijst uit: bijna 100.000huizen minder sinds 2013 CiSt (Sr tf F Veel minder vergunningen Selections Selections De koepel voor woningcorporaties Aedes trekt aan de bel met een alar merend rapport. Volgens de koepel is vorig jaar het aantal nieuwbouw woningen in de sociale sector naar een dieptepunt van 12.763 huizen gezakt. De jaren ervoor waren het er een paar duizend meer. Wie dieper in de cijfers duikt, ziet dat de sociale woningvoorraad in zijn geheel afneemt. Het aantal hui zen dat wordt gesloopt of verkocht, ligt hoger dan het aantal huizen dat beschikbaar komt via nieuwbouw of aankoop. Daarnaast wordt een deel van de voorraad door corpora ties geliberaliseerd. Dat wil zeggen dat de huur bij aanvang van bewo ning boven de sociale huurgrens van 720 euro uitkomt, waardoor de bewoners geen recht meer hebben op huursubsidie. Stadsgeograaf Cody Hochsten- bach is geschrokken van de cij- fers: ,,Ik verbaas me over de snel heid van de afname van sociale huurwoningen. Dit is een zorg wekkende trend, die moet worden gekeerd. We zien de wachtlijsten alleen maar langer worden, meer mensen hebben moeite hun huur te betalen of vallen buiten de boot.'' Het aantal geliberaliseerde huur huizen is in de periode 2013-2017 gegroeid van 87.000 naar 125.000, een toename van 45 procent. In 2018 kwamen er nog eens 10.000 bij, blijkt uit de recente rapportage van Aedes. Er zijn ook zo'n 100.000 hui zen verkocht, al neemt dit aantal de laatste jaren wel af. Corporaties ver kopen huizen om de opbrengst te investeren in nieuwe huizen en verduurzaming, maar ook om voor 'gemengde wijken' te zorgen of huurders de kans te geven 'woon carrière' te maken met de aankoop van hun eigen huis. Koophuis Momenteel staan er bijna 2,2 mil joen sociale huurhuizen in Neder land, 28 procent van de totale wo ningvoorraad. De meeste Neder landers wonen in een koophuis (58 procent). De rest wordt verhuurd door particulieren of commerciële bedrijven. Aedes-voorzitter Marnix Norder fSVT f: 7 SSpfeï is somber over de toekomst van de sociale woningbouw: „Jongeren, al leenstaanden, mensen met een middeninkomen - de zoektocht naar een huis is voor velen uitzicht loos. Dus kabinet, doe iets. Zorg voor meer bouwlocaties, stop met de verhuurderheffing en maak het mogelijk dat corporaties midden huurwoningen kunnen bouwen. Pas dan kunnen we mensen uit de wooncrisis halen.'' Cody Hochstenbach van de Uni versiteit van Amsterdam, die veel publiceert over sociale tweedeling op de woningmarkt, had het niet beter kunnen zeggen. ,,De bevol king groeit en we hebben in ver houding méér sociale huurhuizen nodig'', zegt ze. ,,We zien echter het omgekeerde gebeuren. Deels heeft dat te maken met de toegenomen belastingdruk bij woningcorpora ties waardoor ze minder kunnen bouwen, maar het is ook gewoon de uitkomst van decennialang politiek beleid dat erop is gericht de sociale huursector kleiner te maken.'' NIEUWBOUW Tijdelijk op je boeking Hotel Alaiye Resort Hotel Numa Bay Hotel Kadikale Resort Hotel Miracle Resort 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Alléén te boeken op Sunweb.nl vrijdag 13 december 2019 GO Sociale huurwoning in de knel Het aantal sociale huurhuizen neemt in rap tempo af. Sinds 2013 'verdwenen' er bijna 100.000 corporatiewoningen. Gevolg: de wachtlijsten nemen toe en meer mensen vallen bui ten de boot. Stefan ten Teije Den Haag I «reffijy?.- - 1 '•^güir" I*- - m - f a - f - P Momenteel bestaat 28 procent van de totale woningvoorraad uit sociale huurhuizen. foto hans van rhoon Het aantal afgegeven bouw vergunningen daalt hard. Af gelopen jaar zijn 20 procent minder nieuwbouwvergun ningen verstrekt dan vorig jaar. Volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn dit jaar nog geen 39.000 vergunningen afgegeven, vorig jaar kwam dat aantal in dezelfde periode nog op ruim 49.000. Toch is het niet overal doffe ellende, constateert huizen- markteconoom Carola de Groot van Rabobank. In Lely stad kwam het aantal bouw vergunningen in de eerste drie kwartalen uit op 205 tegen 142 in dezelfde periode vorig jaar. En in de regio Utrecht zijn 3164 vergunnin gen verstrekt tegen 3396 vorig jaar. In Groot-Amster dam steeg het aantal van 2384 naar 2778. In Delft en Westland steeg het zelfs van 425 naar 1018. Sunweb a ALL INCLUSIVE Turkije - Turkse Rivièra - Alanya Leuke kinderactiviteiten Direct aan het strand Spetteren in het waterpark ULTRA ALL INCLUSIVE Turkije - Turkse Rivièra - Alanya - Maar liefst 5 zwembaden - Activiteiten voor jong en oud - Ruime, moderne kamers ALL INCLUSIVE Turkije - Egeïsche Kust - Bod ru m -Tu rg utreis Sfeervolle restaurants aan zee Schitterend uitzicht 2 prachtige zwembaden ULTRA ALL INCLUSIVE Turkije - Turkse Rivièra - Antalya - Lara Nederlandstalige kidsclub Meerdere grote zwembaden Uitgebreide ultra all inclusive Vanaf per persoon Vanaf per persoon Vanaf per persoon 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Vanaf per persoon Scan de QR-code en bekijk alle deals met extra korting naar Turkije! 'Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen. Sunweb is aangesloten bij: V" JJ l thuiswink Vaou0 St Cü R \3- waarbon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23