'Wijze Uil' van de ECB laat rente nog ongemoeid II E 21 Christine Lagarde Ik ben geen havik en geen duif. Ik beschouw me als een wijze uil Het was het eerste publieke optre den van Christine Lagarde als nieuwe president van de ECB. Vanuit de markten werd met grote belangstelling naar dit debuut uit gekeken. De vraag was vooral of Lagarde het beleid van haar voor ganger Mario Draghi zou voort zetten of juist een andere koers zou varen. Onder andere Nederland en Duitsland hebben moeite met de koers die de ECB onder Draghi voer. Vooral het almaar omlaag duwen van de rente leidt tot kri tiek. Die lage rente pakt negatief uit voor spaarders en pensioen fondsen. En de vraag is of het doel van de lage rente, het verhogen van de inflatie, wel wordt gehaald. Lagarde gaf direct aan het begin van haar verklaring al aan dat ze het beleid van de ECB voorlopig niet zal veranderen. De centrale bank zal de rente dus nog lang ne gatief houden en doorgaan met het opkopen van staatsleningen van de eurolanden. De nieuwe president maakte wel bekend de strategie van de ECB tegen het licht te willen hou den. ,,Dat wordt tijd, de laatste keer dat de strategie is aangepast was in 2003, zestien jaar geleden dus'', zegt Lagarde. Strategie Lagarde wil het komend jaar ge bruiken voor gesprekken met eco nomen, leden van het Europees Parlement en maatschappelijke groeperingen om van hen te ho ren wat ze van het monetaire be leid verwachten. Dat zal worden meegenomen in de nieuwe strate gie die ze eind volgend jaar hoopt te presenteren. Ze waarschuwde wel direct voor al te hoge verwachtingen. ,,Prijsstabiliteit is het enige man daat dat de ECB heeft en dat zal het hart blijven van de nieuwe strategie.'' Maar er moet wel meer aandacht komen voor zaken als klimaatverandering en de opruk kende technologie, zei Lagarde. Wat dat precies inhoudt, is nog onduidelijk. ,,Het zou kunnen dat ze bijvoorbeeld meer groene obli gaties gaan opkopen om zo de rente op die obligaties te druk ken'', geeft Elwin de Groot van de Rabobank aan. Groene obligaties zijn leningen voor milieuvriende lijke investeringen. Lagarde presenteerde zich na drukkelijk als een onpartijdige voorzitter van de ECB. ,,Ik ben geen havik en geen duif. Ik be schouw me als een wijze uil'', zei ze op een vraag over haar positie. Daarmee refereerde ze aan de strijd binnen de ECB over het be leid van de bank. Haviken, zoals Nederland en Duitsland, willen een einde aan het ruime mone taire beleid dat de rente extreem laag houdt. Duiven, zoals de zui delijke lidstaten, willen juist voortzetting van het beleid. Zij hebben tekorten op de begrotin gen en moeten veel lenen. Zij pro fiteren dus juist van die lage rente. Lagarde koos wijselijk geen partij in die discussie. Al met al was er waardering voor de persconferentie van La- garde. ,,Dit optreden was prima voor een eerste publiek optreden'', zegt De Groot. ,,Ze heeft geen fou ten gemaakt. Het was de verwach ting dat het beleid voorlopig on veranderd zal blijven. Het is nu af wachten wat er uit de discussie over de nieuwe strategie gaat ko men. Maar die uitkomst laat nog wel even op zich wachten.'' houden. Via onze datagegevens krijgen we veel informatie binnen over wat er vaker dan gemiddeld stukgaat en wat we dus kunnen verbeteren. Zo kunnen we onze fietsen elke keer weer verbeteren.'' Bij Swapfiets werken 1500 men sen, onder wie veel fietsenmakers. ,,We groeien hard en hebben altijd behoefte aan fietsenmakers. We proberen via een interne opleiding en een samenwerkingsverband met mbo's zo goed mogelijk aan die vraag te voldoen.'' Bijtelling De jonge onderneming staat ook positief tegenover de fiscaal aan trekkelijke fietsregeling die op 1 ja- er voor een klein bedrag per maand een goed werkende fiets wil ge bruiken. De vraag was groter dan gedacht, we bleven nieuwe fietsen bestellen.'' Swapfiets ontwerpt zijn fietsen zelf, alleen de productie wordt uit besteed. Inmiddels zijn er drie mo dellen in omloop: een omafiets zonder versnellingen, een fiets met zeven versnellingen en sinds juni is er de Power7, een e-bike met ver snellingen die 75 euro per maand kost. ,,We spelen in op op de markt. De e-bike wint snel terrein in Ne derland, wij konden niet achterblij ven. De fiets is nog volop in ont wikkeling, vooropstaat dat we de techniek zo simpel mogelijk willen nuari ingaat. Met de nieuwe regels wordt het een stuk aantrekkelijker gemaakt om een fiets van de zaak te gebruiken. De bijtelling voor een fiets van de zaak is straks gebaseerd op de methodiek zoals bij de bijtel ling voor een auto van de zaak. Het bijtellingspercentage voor een fiets van de zaak is vanaf 2020 7 procent. Fietsgebruik ,,Het kabinet vindt het belangrijk dat er meer wordt gefietst, ook naar het werk. Daar zijn wij het uiter aard mee eens en ik denk dat de re geling gunstig uitpakt voor het fietsgebruik. Zeker de binnenste den slibben dicht door het autover keer en het aantal files op de snel wegen neemt fors toe. Dan helpt het als er aantrekkelijke regelingen komen voor de fiets.'' Uitentuis pleit daarnaast voor de bouw van voldoende fietsenstallin gen. „Utrecht laat met de recent ge opende megastalling zien hoe het moet. Maar er is veel meer werk aan de winkel. Wij hebben ervoor ge zorgd dat er minder barrels rondrij den en in de rekken blijven staan, het zou fijn zijn als er meer en goede parkeerfacili- teiten komen in ons land.'' Swapfiets is al ac tief in België, Duits land en Denemarken, maar breidt op korte termijn uit naar nog meer Europese landen. ,,We heb ben een lijst opgesteld van 250 Europese steden. Per stad bekijken we hoe goed je daar kunt fietsen. Dan kijken we naar het klimaat - het is een probleem als het vaak re gent - naar de ligging en naar de in frastructuur. Een stad met enorme hoogteverschillen is voor ons niet aantrekkelijk, maar bijvoorbeeld een stad aan de kust weer wel.'' Ook in eigen land komen er re gelmatig nieuwe plaatsen bij. ,,We zitten al in de grootste steden, nu zijn de middelgrote plaatsen aan de beurt.'' Uber Uitentuis is niet bang dat er te veel concurrentie komt van bedrijven als Uber, die nu ook met deelfietsen de Nederlandse fietsmarkt bestor men. ,,Wij bieden echt een ander concept aan, een deel- of leenfiets gebruik je een paar uur, dat is heel wat anders. Het kan prima naast el kaar bestaan.'' Alhoewel Swapfiets snel groeit, wil de Amsterdammer niks kwijt over omzet- en winstcij fers. ,,Daar doen we geen uitspra ken over, maar als je wilt groeien, kost dat nu eenmaal veel geld.'' vrijdag 13 december 2019 GO De bankvoorzitter tijdens haar debuut. foto frank rumpenhorst De Europese Centrale Bank (ECB) laat de rente ongemoeid. Ook het opkoopprogramma wordt niet aangepast. Peet Vogels Frankfurt -Christine Lagarde, ECB M Steven Uitentuis: „Mensen zijn dol op gemak.'' foto's pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21