Tienduizenden hectares extra natuur nodig Trekt Boi het langs Hoera! Wateten we eigenlijk met kerst? O Milieuadvies aan kabinet POLLING STATION T7 Blader snel verder en laat je inspireren. JOL Weg veiliger door data van de auto Lange rijen voor de stembussen, gisteren in Groot-Brittannië. Kan Boris Johnson zijn brexitplannen doorzetten of gooien de kiezers alsnog het roerom? Kijk voor actuele uitslagen van de Britse verkiezingen op de site van deze krant. Feyenoord ten onder tegen Porto: 3-2 Er is een levende boommarter ■Sr, gespot in Zeeland Dat is het lOktoSitB'van Albert Heijn Walcheren Het advies van het PBL, dat vandaag verschijnt, is opvallend omdat het kabinet op dit moment onderzoekt of natuurgebieden in Nederland geschrapt kunnen worden. Dat wil len regeringspartijen VVD en CDA, die vinden dat de Europese natuur- regels momenteel veel boeren, bou wers en bedrijven in de weg zitten. 'Schrappen onmogelijk' Volgens het planbureau is het vrij wel onmogelijk om natuurgebie den te schrappen. ,,Je kunt niet zo maar een natuurgebied opgeven'', zegt PBL-onderzoeker Arjen van Hinsberg. ,,Dan verslechtert de na tuur op korte termijn. Dat heeft ook juridische gevolgen: de rechter kan dat afkeuren.'' Nederland telt ruim 160 Natura 2000-gebieden en heeft zich ertoe verplicht die goed te be schermen. Volgens Europese regels mogen natuurgebieden alleen verdwijnen als er fouten zijn gemaakt bij de aanwijzing of als een gebied niet meer te redden valt, bijvoorbeeld vanwege klimaatverandering. Daarmee lijkt de lobby van Neder land in Brussel om natuur te schrappen vrijwel kansloos. 'Meer verbindingszones' ,,Als je de natuurdoelen voor 100 procent wilt halen, kom je er niet zonder extra natuur'', zegt Van Hinsberg. ,,Van sommige planten en dieren zijn er zo weinig in Ne derland, dat je forse uitbreiding no dig hebt om instandhouding te kunnen garanderen. Dat betekent: grotere natuurgebieden en meer verbindingszones tussen natuurge bieden.'' Van Hinsberg schat dat tienduizenden hectares extra na tuur nodig kunnen zijn. Het planbureau adviseert het ka binet om op lange termijn veel meer te doen dan alleen de stikstof neerslag omlaag brengen, zoals nu gebeurt met bijvoorbeeld de verla ging van de maximumsnelheid. 'Stikstof is slechts één van de knop pen om de kwaliteit van de natuur verder te beschermen', zo staat in het advies. Volgens het PBL kan ook verhoging van de grondwaterstand helpen, net als het uitbreiden van kleine 'postzegels' natuur naar 'gro tere aaneengesloten gebieden'. Door deze extra maatregelen worden natuurgebieden robuuster en kunnen meer vergunningen worden verleend voor bouw en an dere projecten. P15 BRITSE VERKIEZINGEN Nieuwsmedia £3 ct P7 Nederland heeft niet minder, maar juist méér natuur nodig om de stikstofcrisis het hoofd te bieden. Volgens het Planbureau voor de Leefomgeving moeten er tienduizenden hectares na tuurgebied bijkomen om Euro pese natuurdoelen te halen. Peter Winterman Den Haag P26 ZEELAND 4 vrijdag 13 december 2019 8°C Weekend pzc.nl met veel Ook voor het laatste wind regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1