Schrappen natuurgebieden ligt gevoelig NIEUWS 15 Steeds vaker gang naar de rechter om roddelpers V wmsm Een donatie aan dierenbescher mers op Bonaire en een openlijke spijtbetuiging waren dinsdag vol doende voor André Hazes om af te zien van een gang naar de rechter. Weekblad Privé had na het nieuws over zijn nieuwe relatie met pre sentatrice Bridget Maasland op de voorpagina een foto geplaatst van zijn zoontje met - knipoog naar Hazes senior - de tekst: Kleine jongen, hoe leg je hem dit uit? Gisteren kwam Hazes met zijn nieuwe liefde mee naar de recht bank van Amsterdam. Bij wijze van steun, want het draaide deze keer om Maasland, die in kort ge ding van Privé een rectificatie en schadevergoeding van 7500 euro eiste. De rechter bepaalt op 20 de cember of de berichten over een 'huwelijksnacht', zoals Privé de vermeende romantische nacht tussen Hazes en Maasland om schreef, te ver gingen. Het ge beurde bij het huwelijksfeest van Patty Brard in 2014, toen Hazes al een relatie had met Monique Wes tenberg, inmiddels zijn ex. Privé-hoofdredacteur Evert San- tegoeds betitelt het als toeval dat in dezelfde week twee sterren in de aanval gaan tegen zijn blad. ,,Mijn vorige bezoek aan de recht bank was zes jaar geleden, ik ont dek daar dus geen trend in'', aldus Santegoeds. Benno de Leeuw, ma nager van onder anderen de Top pers en O'G3NE, ziet dat anders. ,,Sterren ondernemen nu sneller actie, omdat ze meer last hebben van publicaties. Vroeger had je een paar kranten en bladen Tegen woordig blijft een publicatie on- Mijn vorige bezoek aan de rechtbank was zes jaar geleden, ik noem dat geen trend line dooretteren en op social me dia kan ook iedereen er nog eens een mening over geven.'' Zowel Hazes als Maasland meldde zich voor de strijd met Privé bij het advocatenkantoor van directeur Peter R. de Vries, wiens zoon Royce gespecialiseerd is in dit soort zaken. Peter R. de Vries is met zijn vele media-optredens een krachtenveld op zich. Hij verde digt op televisie (onder meer RTL Boulevardde zaken die zijn zoon (mogelijk) voor de rechter bepleit. Zo kwam het tweetal recent ook op voor Olcay Gulsen in een zaak tegen Quote en Rossana Kluivert, die zich onheus bejegend voelde door tv-programma Opgelicht?!. Van een trend wil Peter R. de Vries niet direct spreken, maar er is volgens hem wel meer bewust wording. ,,Veel BN'ers voelen dat ze machteloos staan. Dat er maar van alles over hen geschreven kan worden. Dat is niet zo, je kunt er iets tegen doen.'' Met de komst van advocaten die zich specifiek op onrechtmatige publicaties toeleggen, zoals De Vries' zoon Royce, is er meer aan dacht om 'onware verhalen' en het ongeoorloofde gebruik van foto's aan te pakken. ,,Zo gaan op inter net velen aan de haal met foto's van BN'ers. Dat kun je juridisch aanpakken. Dat zie je ook aan de zaak die John de Mol heeft aange spannen tegen Facebook rond de bitcoinadvertenties die onrecht matig zijn beelden gebruiken.'' Affaire Sterren kunnen hun verdediging uitbesteden aan een advocaat, maar kunnen die ook zelf ter hand nemen. Zoals Marco Borsato, die recent via Instagram anticipeerde op een publicatie van Privé over een heimelijke affaire met pianiste Iris Hond. Hij deelde een verkla- ring met zijn volgers, die daardoor het nieuws op een 'gecontro leerde' manier ontvingen. Katja Schuurman zette eind vo rige maand ook op haar eigen ka naal een bericht van Story recht. Dat blad schreef dat de presenta trice in een kliniek afkickte van een seksverslaving. Sylvie Meis, die te maken heeft met de hardere Duitse roddelpers, laat haar zoon tje op haar social media al geruime tijd buiten beeld. Ze doet dat op advies van haar juridische advi seurs om zaken als die van Hazes en Privé te voorkomen. Frank Wisse, manager van on der anderen Dave Roelvink, Froukje de Both en Lucia Rijker, vindt het gebruik van social media geen vervanging van een rechts gang. ,,Het is een aanvulling. Als er echt iets schadelijks wordt ge schreven dat nergens op gebaseerd is, dan delen BN'ers nu eerst hun mening op social media, om daarna een advocaat te bellen. Tien jaar geleden begeleidde ik Wendy van Dijk en stelde de rechter ons in het gelijk toen GeenStijl be weerde dat ze een slippertje had begaan met Reinout Oerlemans. Daar zijn we vol in gegaan, er is ge rectificeerd." Santegoeds, die bij Hazes het ongelijk toegaf maar dat bij Maas land niet doet, ziet geen breder verband in de twee klachten van deze week. ,,Een ongeluk komt nooit alleen'', aldus de Privé- hoofdredacteur, die stelt dat de zaak Maasland 'Clintoniaanse' vormen krijgt. ,,Met een rechter die moet gaan definiëren wat seks precies is. Bridget hield het bij een heftige zoen, we zullen zien hoe de rechter zijn weg vindt in dit schemergebied.'' (m.m.v. Marlies van Leeuwen) Het kabinet onderzoekt nu wat de mogelijkheden zijn om natuur te schrappen. VVD-Kamerlid Mark Harbers noemde het Wierdense Veld in Overijssel en de Grevelin- gen bij Zeeland als voorbeelden van op te doeken natuurgebieden. Ook CDA-Kamerlid Jaco Geurts ziet graag dat het Overijsselse natuur gebied verdwijnt: agrariërs in die regio smeken daar al jaren om.,,Ne- derland zal op termijn blijven vast lopen als we op de huidige rigide manier blijven omgaan met Na- tura2000-gebieden'', zei Harbers vorige maand tijdens een stikstof debat. Postzegelnatuur De Nederlandse 'postzegelnatuur' maakt het oplossen van de stikstof crisis extra ingewikkeld. Naast het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) vinden andere deskundigen ook dat er juist grotere natuurge bieden moeten komen. ,,Dat maakt het makkelijker om aan de Euro pese natuurwetgeving te voldoen'', zei hoogleraar natuurbescher- mingsrecht Kees Bastmeijer eerder in deze krant. ,,In grotere gebieden - - liiÉËÉa kunnen we soorten die nu ernstig bedreigd worden beter in stand houden. Daardoor komt er op en duur minder druk op kleine ge biedjes. Het kabinet zou een delta plan kunnen maken dat een ro buuste natuur oplevert.'' Het pleidooi van het PBL voor meer verbindingszones tussen na tuurgebieden is niet nieuw. In de jaren 90 werd het doel gesteld dat Nederland in 2020 een 'ecologische hoofdstructuur' zou hebben: een netwerk van natuurgebieden en parken die onderling verbonden zijn met corridors waarlangs dieren en planten zich verplaatsen. Maar toenmalig staatssecretaris Henk Bleker (CDA) gooide dat plan in 2011 in de prullenbak. Hij bezui- nigde 70 procent op de aankoop en het beheer van natuur. Ook droeg hij het natuurbeleid grotendeels over aan de provincies. Een gevolg Het kabinet zou een deltaplan kunnen maken dat robuuste natuur oplevert daarvan was dat de Oostvaarders- plassen een geïsoleerd natuurge bied bleven, waar herten, runderen en paarden tijdens karige winters niet uit kunnen ontsnappen. vrijdag 13 december 2019 GO 'BN'ers voelen zich machteloos, maar zijn het niet' Bridget Maasland en André Hazes vochten deze week los van elkaar een strijd uit met weekblad Privé. Marco Borsato en Katja Schuurman zetten re cent social media in om onwel gevallige publicaties recht te zetten. Bijten BN'ers opeens van zich af? Dennis Jansen Alexander van Eenennaam Amsterdam André Hazes en zijn nieuwe liefde Bridget Maasland op weg naar de rechtbank in Amsterdam. foto anp -Evert Santegoeds, Privé Kijk op de site bij /video naar het mediaspektakel rond André en Bridget De oproep voor meer natuur ligt politiek zeer gevoelig. Rege ringspartijen VVD en CDA zijn juist voorstander van het schrappen van natuurgebieden. Peter Winterman Den Haag té* De Oostvaardersplassen ble ven door bezuinigingen een ge ïsoleerd natuurgebied. foto anp -Kees Bastmeijer, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15