12 NIEUWS m INTERVIEW VU-DECAAN RUARD GANZEVOORT Een fel antihomopamf let spleet begin dit jaar de kerk. Op de religiefaculteit van de VU ondertekenden diverse docenten het orthodoxe statement. Decaan Ruard Ganzevoort (zelf homo) zat met de brokstukken. Pamflet tegen homo's Je zet mensen weg. Terwijl geloof over naastenliefde gaat De Nederlandse Nashville-verklaring staat bol van kerke lijk jargon. Toch was de boodschap niet mis te verstaan be gin januari: homoseksualiteit en transgenders worden fel afgekeurd, het traditionele huwelijk tussen man en vrouw is zoals God het be doeld heeft. Een aantal van de or thodoxe sympathisanten werkt op de faculteit religie en theologie van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Dus zat decaan Ruard Ganze voort (54) met een heikele kwestie. Hijzelf was als dominee van de Ne derlands Gereformeerde Kerken in 2006 nog uit het ambt gezet toen hij uit de kast kwam en een relatie met een man kreeg. De Nashville-dis- cussie leidde op de VU tot een stevig debat over het pamflet, maar ook over de invulling van het onderwijs. Een paar tellen zwijgt Ganzevoort, tijdens het gesprek op zijn facul teitskantoor in de betonnen VU- kolos aan de Amsterdamse De Boe lelaan. ,,Eeehm, ik zou er niet voor honderd procent mijn hand voor in het vuur steken dat het niet gebeurt. Maar dan speelt ook iets anders mee. Als je teksten van strenggelovigen leest of hoort, kun je als buiten staander denken: wat is dat nou?! Maar als je de kerk van binnen kent, dan snap je het jargon. Zo'n Nash- ville-verklaring: de toon past hele maal in de traditie." Het uit de VS overgewaaide religi euze pamflet leidde tot grote ophef binnen en buiten de geloofs gemeenschap, van lhbt-belangen- clubs tot op het Binnenhof: massaal klonk woede over de afwijzende geboden. Toen de storm eind ja nuari weer ging liggen en de ophef- karavaan verder trok, zat Ganze- voort met een probleem. Hier op zijn faculteit, de plek waar domi nees, imams en andere voorgangers worden opgeleid, was het stille oog van de Nashville-storm. Diverse docenten ondertekenden het pam flet, een van hen - Piet de Vries, theologiedocent aan het Hersteld Hervormd Seminarium - vergeleek de 'transgenderideologie' zelfs met die van de nazi's: ,,Toen de nazi ideologie zich opdrong, zwegen de kerken. Nu dringt de genderideolo- gie zich op en zwijgen de kerken weer te vaak.'' ,,Het was een bizarre redenering. Dat je transgenders op één lijn zet met nazi's is ondenkbaar. We lieten meteen weten dat zo'n uitspraak absoluut niet kan, De Vries nam zijn woorden terug." a wi SmkB I ,,Rustig, toch wel. We vroegen hem waarom het op deze manier moest, waarom hij het zo formu leert, waarom gekozen werd voor deze vorm. Een afwijkende mening hebben, mag. Maar als je het zo op schrijft, kwets je mensen." ,,Ik ken de kerk. Ik weet dat in or thodoxe kringen zulke opvattingen leven over homoseksualiteit of transgenders. Niet alleen bij christe nen, maar ook in de islam bijvoor beeld. Mijzelf raakt het inmiddels niet meer, ik vat het niet persoonlijk op. Maar ik besef ook dat ik in een luxe positie zit, ik sta aan het hoofd van de faculteit. Voor studenten die worstelen met hun geaardheid bij voorbeeld, ligt dat anders. En dat vind ik het ook het pijnlijke: je zet mensen weg in plaats van je te ont fermen over hen. Terwijl geloof over naastenliefde gaat." vrijdag 13 december 2019 GO 'Nederland super- tolerant? Ik vrees van niet' Niels Klaassen Amsterdam NASHVILLE Begin dit jaar barstte de bom rond de ortho doxe Nashville- verklaring, een uit Amerika overge waaid 'tegenge luid' van streng- gelovige christe nen tegen 'de se culiere tijdgeest van de 21ste eeuw'. De opstel lers wijzen homo seksualiteit en transgenders re soluut af. Protestactie tegen Nashville-verklaring bij het hoofdkan toor van de SGP in Rotterdam. foto jan kok Stel: we stappen nu vijf college zalen binnen, horen we dan ner gens fundamentalistische teksten of onverdraagzame dogma's uit de mond van docenten? Wat dacht u toen? Hoe gaat zo'n gesprek? Schrok u ervan? U bent zelf als homo uit de kast gekomen, daarna werd u uit het dominees ambt gezet. Waar komt bij hen dan toch de behoefte vandaan om zo'n fel antihomopamflet op te stellen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12