Echte egeltjes waren 'te moe' voor Staatsloterij 7 Bank waarschuwde niet voor nieuwe fosfaatregels bij verstrekken lening Onder vuur Een lening voor een nieuwe grote stal was zo geregeld, maar niemand waarschuwde voor strengere regels. Nu is die stal als een molensteen om de nek van de boerenfamilie Zeinstra. Op het erf van de familie Zeinstra in de Flevopolder staat een koeien stal waarop menig boer jaloers zou zijn. De nieuwbouw is een zee van licht en ruimte. De stal is voorzien van de modernste snufjes om het milieu zo min mogelijk te belasten en het verblijf voor de dieren zo aangenaam mogelijk te maken. De trots van Sietse Zeinstra (33) is het riante kraamverblijf met een dikke laag stro voor de koeien die met zwangerschapsverlof zijn. Na de verhuizing van zijn veestapel van de bedompte oude stal naar de nieuwbouw voelen de koeien zich zo goed, dat ze 20 procent meer melk geven, vertelt hij. ,,Voor een boer is dat geweldig om te zien.'' Toch bezorgt de nieuwe stal de jonge boer en zijn ouders hoofd brekens. Toen de stal eind juli 2015 af was, mocht maar de helft van het geplande aantal koeien erin, doordat de overheid de regels had veranderd. Boeren kregen fosfaat rechten toebedeeld op basis van het aantal dieren dat ze op 2 juli 2015 bezaten. Daardoor kan de fa milie Zeinstra maar 154 melk koeien houden, terwijl de nieuwe stal ruimte biedt aan bijna 300 dieren. Daarop is het bedrijfsplan, inclusief de lening voor de stal, gebaseerd. De Zeinstra's kampen nu met hoge lasten, terwijl ze fors minder inkomsten hebben. Vader Anno schat hun schade op zo'n 1,5 miljoen euro. Zo hebben ze fos faatrechten moeten bijkopen en bijleasen om hun zelf opgefokte koeien niet allemaal weg te hoe ven doen. ,,Onze buffer is weg.'' Sietse wil het bedrijf overnemen van zijn ouders, zodat zij van hun oude dag kunnen gaan genieten. Maar dat zit er voorlopig niet in. Via een beroepsprocedure heeft de familie Zeinstra vergeefs ge poogd meer fosfaatrechten te krij- We hebben alles volgens de regels gedaan, we zien geen andere uitweg gen. Dit is geen knelgeval, oor deelde het College van Beroep voor het Bedrijfsleven, net als in de honderden andere zaken die melkveehouders hadden aange spannen. ,,De rechter vond dat we de invoering van fosfaatrechten hadden moeten zien aankomen'', zegt Anno. ,,Hoe hadden wij dat moeten weten?'' De hele sector was in die jaren met uitbreidings plannen bezig, memoreert hij. ,,LTO noemde de afschaffing van het melkquotum 'bevrijdingsdag'. Uitbreiding werd van alle kanten gestimuleerd, door de banken, door de zuivelsector. Een lening krijgen voor de stal was geen enkel probleem. Het is ongelooflijk hoe snel dat ging. Achteraf nemen we dat de Rabobank kwalijk. Die heeft later toegegeven te hebben geweten dat er nieuwe regels in de lucht hingen om de melkveehou derij te begrenzen. Daarop heeft de bank ons niet gewezen.'' Daarom stapt de familie Zein- stra nu met elf andere melkvee houders naar de rechter om de bank aansprakelijk te stellen. Dat is geen gemakkelijke stap, zegt Anno Zeinstra, die vijftien jaar in het bestuur van de lokale Rabo bank heeft gezeten en net als veel agrariërs altijd op de voormalige boerenleenbank heeft vertrouwd. ,,Maar we hebben alles volgens de regels gedaan, overal keurig ver gunningen voor aangevraagd. Toch worden wij nu bijna behan deld als criminelen. We zien geen andere uitweg.'' RABOBANK Maar anders dan Frekkel is Freddie niet echt. Darre van Dijk (chief cre ative officer bij reclamebureau TBWA/Neboko): ,,We hebben een deel van de scènes met een knuffel egel gedraaid.'' Volgens Van Dijk was het eerste plan wel een echt dier te casten voor het filmpje waarin een oudere man zich ontfermt over een ver dwaald egeltje dat in winterslaap gaat. ,,Het probleem was alleen dat de inheemse egels in de najaarspe riode zich echt al voorbereiden op die winterslaap en dus te moe zijn, te weinig energie hebben. En we wilden ook geen Afrikaanse egel, die een ander bioritme heeft, inzet ten. Dan hadden de echte egel-ken ners vast zoiets gehad van: hé, maar die komt in Nederland helemaal niet voor.'' Ander snuitje Uiteindelijk gingen de acteurs in het reclamefilmpje aan de slag met een knuffelegel en werd die in alle scènes later in de animatiestudio vervangen door een beweeglijke, net-echte egel. Net echt, maar wel met een iets ander snuitje dan het huis-, tuin en keukenexemplaar, vertelt Van Dijk. ,,Echte egels heb ben, als je ze van dichtbij bekijkt, eigenlijk best een gek snoetje. Dus hebben we de snuit net iets liever, iets schattiger gemaakt. Zaak was daarin niet door te schieten en er geen Disney-exemplaar van te ma ken met te grote ogen en een glim lach. Het moest wel echt aandoen.'' Inmiddels heeft het optreden van het animatie-beestje tot een stroom foto's van echte egels op social me dia geleid. Van Dijk: ,,Je hoopt na tuurlijk dat zo'n hashtag 'Freddie' net zo gaat leven als de hashtag 'Frekkel' vorig jaar, maar ik had niet verwacht dat mensen zich geroe- pen zouden voelen zich te melden met egels uit hun eigen tuin, heel grappig. En ik dacht dat al die echte egels inmiddels wel in winterslaap zouden zijn.'' Geen toeval Dat een snoezig klein schepsel weer de glansrol krijgt in de Staats loterij-reclame, is geen toeval, er kent Van Dijk. ,,Je wil met zo'n re clame toch een bepaald gevoel van vertedering oproepen en dan ligt een dier al snel voor de hand.'' Welk dier is overigens delicaat. Een ko nijn of kuiken ligt bijvoorbeeld niet voor de hand, zo tegen kerst. ,,Dan ontstaat er een link tussen dat dier en het eten, en dat willen we in zo'n filmpje natuurlijk vermijden.'' donderdag 12 december 2019 Moderne stal strop voor boer Annemieke van Dongen Lelystad - Anno Zeinstra, melkveehouder DEN HAAG De twaalf boeren die de Rabobank dagvaarden, komen uit het hele land: van Uitgeest tot Weert. Ook in de huidige stikstofcrisis ligt de Rabobank onder vuur. Het ka binet trekt honderden miljoe nen euro's uit om boeren uit te kopen of te verplaatsen. Vol gens GroenLinks moet de Ra bobank meebetalen door le ningen af te schrijven. ,,De Ra bobank heeft heel veel geld aan de sector verdiend'', aldus GL-Kamerlid Bart Snels. Net als het verfomfaaide hondje Frekkel vorig jaar is ook het pie pende egeltje Freddie - het nieuwe dier uit de eindejaars- reclame van de Staatsloterij - hard op weg een hit op social media te worden. Eefje Oomen Amsterdam Freddie in het reclamefilmpje. FOTO STAATSLOTERIJ Door de lening voor de stal kan Sietse Zeinstra het bedrijf niet overnemen van zijn vader Anno en moeder. FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7