Zuidzande heeft zijn 'skyline' terug 'Zonder stress en tijdsdruk in Hulst parkeren moet mogelijk blijven' Zeeuwse Gronden met El Cantina naar Nieuwstraat 7 MOLEN OPKNAPBEURT De Zeeuwse vlag wappert weer hoog boven Zuidzande. Molenaar Jan Leen van Immerzeel oogt content. Zijn molen ziet er na een dag werk al weer uit als een echte molen. Een paar dozijn mensen staat woensdagochtend in de modder naar bo ven te kijken. Een grote kraan tilt de opge knapte kap weer op de molen. Col lega-molenaars en molenmensen zijn er op af gekomen. Als de kap echt goed past en er van boven ge roepen wordt dat het gelukt is, klinkt er een applausje. Het is nog geen moment voor champagne of pannenbier voor molenaar Van Immerzeel. ,,Nee, hij is nog niet klaar. Er is nog ge noeg werk." In ruim een halfjaar werd er dankzij subsidies voor een half miljoen aan de molen verspij kerd. De naamloze beltmolen staat al sinds 1784 aan de rand van Zuid- zande. ,,Het meeste is wel gebeurd aan de buitenkant", vertelt Van Immerzeel. Zo'n zevenduizend stenen zijn vervangen, het groot ste deel van de molen is opnieuw gevoegd. Met mortel, niet met ce ment. Vloerbalken zijn vervangen. Die waren flink aangetast door houtworm, de bonte knaagkever en de houtmier. Van die laatste, de houtmier had ik nooit gehoord. Die had hele balken van binnen uitgehold." Nieuwe Neuten De molenaar wijst naar de raam pjes in de kap van de molen. ,,Een nieuwe achterkeuvelens, de dak bedekking is ook vervangen." Hij somt verder op: ,,Als de wieken zijn gestoken wordt er opgehekt, De schoren komen terug tussen de staart, de korte en de lange spruit, worden geplaatstEen collega molenaar onderbreekt Van Im merzeel: ,,Zijn de neuten ook ver vangen?" ,,Nee, dat niet", ant- Een molen moet draaien. Stilstand is achteruitgang woordt hij. „Neuten", verklaart hij, ,,dat zijn de glijblokken in de mo len, die zijn van pokhout ge maakt." Door het werk slim te verdelen, kon de omvangrijke klus snel ge klaard worden. De kap is meege nomen en door een gespeciali seerd molenbedrijf aangepakt. Het gaf de mannen van aannemer Leenhouts meer ruimte om de bouwkundige klussen te klaren. Voor de molenaar is de molen pas weer af als 'ie draait. Want hoewel het allemaal relatief snel gaat, ze ven maanden niet draaien is toch wel lang, frustrerend lang. ,,Een molen moet draaien", doceert Van Immerzeel. „Stilstand is achteruit gang. Een molen die draait, trekt geen houtworm aan. Die beestjes houden niet van de trillingen." Maar bovenal wil de molenaar weer aan de slag. Dopen Op 13 juni staat er een feestje ge pland voor de opgeknapte molen van Zuidzande. ,,Dat zou op zich een gelegenheid zijn om de molen een naam te geven en te dopen. Of we dat dan ook doen? De molenaar grijnst. ,,Misschien, misschien. Dat zien we dan wel." TERNEUZEN Wie goedkoop en vaak ook lekker wil eten, moet straks aan de Nieuwstraat-Zuid in Terneuzen zijn. Maatschappe lijk restaurant El Cantina krijgt er een nieuw onderkomen. Niet alleen El Cantina, nu nog gevestigd aan Achter de Kerk in de Terneuzense binnenstad, ver kast naar de Nieuwstraat-Zuid. Ook het kantoor van Zeeuwse Gronden gaat erheen en er ko men spreekkamers voor behan delaars van de instelling voor psychiatrische zorg. Zeeuwse Gronden laat daarmee een gat achter aan de Axelsestraat, op een plek waar al veel leegstand is. ,,Met zo'n dertig medewerkers zit het propvol aan de Axelse- straat", verklaarde algemeen di recteur Jan van Blarikom de stap. Hij tekende woensdag met fi nancieel directeur Henk Haak en wethouder Frank van Hulle het contract voor de Nieuwstraat- Zuid. Tien huurwoningen van Clavis komen boven het onder komen van Zeeuwse Gronden. Het sloopwerk aan de Nieuw- straat-Zuid is zo als goed klaar. Bodemonderzoek en mogelijk sanering moeten nog gebeuren. In april moet de bouw beginnen. Oplevering is tweede kwartaal 2021 gepland. Het nieuwe betaald parkeerbeleid van de gemeente Hulst (zoals voor gesteld door burgemeester en wet houders, de wijkraad Hulst Bin nenstad, de ondernemersvereni ging en de horeca) werd neergesa- beld door de politieke fracties. Die vinden dat het huidige beleid op de schop moet, maar het voorgescho telde alternatief vonden ze niks. Zo zou, voor een betere doorstro ming in de binnenstad, de parkeer- schijftijd gehalveerd worden van vier naar twee uur en de gratis za terdag, eens per maand, worden ge schrapt. Daartegenover staat dan dat er op de bolwerken een billijk dagtarief komt van vijf euro en van maandag tot en met zaterdag gaat het betaald parkeerregime een uurtje later in. Vooral het afpakken van het par- keerschijfregime willen de fracties pertinent niet. Donderdag moet de raad een beslissing nemen. Het CDA stelt nu voor de schijftijd op vier uur te houden. ,,Zodat onze in woners de tijd krijgen boodschap pen te doen of iets kunnen nuttigen zonder constant op hun horloge te moeten kijken. Ook mantelzorg en familiebezoeken moeten kunnen zonder stress en tijdsdruk", schrijft CDA'er Piet van de Kerkhove. De rest van de maatregelen, vindt het CDA wel prima. Aan de hand van de voorgaande heftige discussie zal de steun voor het wijzigingsvoorstel groot zijn. Dit voelt voor wethouder Gino De- pauw niet helemaal goed. ,,We tor nen dan aan het onderhandelings resultaat met de binnenstadbewo ners en de ondernemers." donderdag 12 december 2019 rKiaazj. De molenkap is sinds gisteren weer terug op de romp. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Guido van der Heijden Zuidzande -Jan Leen van Immerzeel, molenaar f Kijk op de site bij /video y Molen Zuidzande krijgt zjin kap terug. Zonder parkeertijdstress in de Hulster binnenstad shoppen of niet meer op je horloge hoeven kijken tijdens een bezoek aan oma. Dat kan als de maximale parkeerschijftijd blijft wat die nu is; vier uur. Maar wie in de Hulster gemeenteraad steunt het CDA hierin? Sheila van Doorsselaer Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63