Multraship-medewerkers zitten straks op de eerste rang IN DE REGIO 6 Verhuur huizen aan toeristen MIJN DORP, MIJN STAD Het nieuwe beleid om de toeristi sche verhuur van huizen in de kust dorpen toe te staan, werd gisteren besproken in een commissieverga dering van de gemeente Sluis. Dat zorgde voor drukte in de raadzaal van het belfort, want dat onderwerp raakt veel inwoners. Huizen die als tweede woning worden gebruikt, worden steeds va ker verhuurd via websites. Sluis zag die illegale verhuur jarenlang door Ruimhartig beleid prevaleert blijkbaar boven leefbaarheid de vingers. Omdat het inmiddels de spuigaten uitloopt en inwoners steeds meer overlast van vakantie- vierders hebben, moet er wat gebeu ren. Sinds eind 2018 geven inwoners, met name in Cadzand-Dorp, al aan dat hun dorp steeds meer op een va kantiepark gaat lijken. Met lawaai en feestjes tot diep in de nacht. Sluis kon niet anders dan met regels ko men. Het uitgangspunt is om ver huur in veel gevallen toe te staan, onder voorwaarden. Legale verhuur kan beter worden gecontroleerd dan in de huidige situatie, is het idee. Zo mag een woning maximaal 90 dagen per jaar worden verhuurd, er moet toeristenbelasting worden be taald en er mogen niet meer dan acht personen in één huis. Als een woning structureel wordt verhuurd, wil Sluis daar best een vergunning voor geven als het woon- en leefkli maat in een wijk gewaarborgd is. Er wordt niet actief op de regels gecon troleerd, tenzij er meldingen binnen komen. Precieze informatie om hoe veel verhuurde woningen het gaat, is er niet. Verbijsterd Daar voerden de commissieleden verhit discussie over, met uiteenlo pende meningen. Van nóg meer da gen verhuren tot een streep door het hele beleid. De twee dorpsraden waren vooral verbijsterd. Zij waren niet betrokken bij de plannen en dat willen ze wel. De zorgen zijn groot: „Negentig dagen per jaar verhuren mag gewoon, zonder meldings plicht. Ik hoef niet te zeggen wat dat met de leefbaarheid doet", zei Hans van de Geer namens dorpsraad Groede. „Ruimhartig beleid preva leert blijkbaar boven leefbaarheid", vulde Wigbert Steenbeek van dorpsraad Cadzand aan. Wethou der Peter Ploegaert bood zijn excu ses aan de dorpsraden aan, omdat ze zich niet betrokken voelen. Het plan wordt echter niet aangepast vóór de gemeenteraad er volgende week over beslist. Sluis wil komende tijd kijken of de regels werken en die worden in de tussentijd mogelijk aangepast, zodat er in 2021 een definitief plan ligt. Op donderdag 19 december moet de gemeenteraad een klap ge ven op het voorlopig beleid. Het hoofdkantoor van Multraship komt er, evenals de technische werkplaats. Ook de Koninklijke Marechaussee krijgt er werkplek ken. En wel zo handig, voor de deur kunnen schepen van Multra ship, concurrent Boluda (voor heen KotugSmit) en overheids diensten afmeren en zo de Wes- terschelde opvaren. Veel werk moet nog worden ver zet om dat voor elkaar te krijgen. Een eerste heistelling is vanaf het water al bezig stalen wanden voor de haven in de grond te trillen. Een tweede volgt begin volgend jaar. Zand voor opspuiten is in de buurt te fijn en moet nu van verder weg komen Tot april duren deze werkzaamhe den die met meetapparatuur nauwgezet worden gevolgd. Zo kan bij overlast in de vlakbij gele gen Terneuzense binnenstad zo nodig worden in gegrepen. Land moet ook worden opge- spoten met zo'n 100.000 kubieke meter zand. Dit zou van dichtbij komen, maar het zand bleek daar te fijn, verklapte Vlaams topamb tenaar Freddy Aerts gisteren, en dat bouwt niet lekker. Het zand zal van elders moeten komen. Metamorfose De nieuwbouw maakt deel uit van de metamorfose die het hele Ter- neuzense sluizencomplex onder gaat voor de aanleg van de grote Nieuwe Sluis. De dienstenhaven met kantoorruimte moet over twee jaar gereed zijn. De voorbe reiding heeft heel wat langer ge duurd. Leendert Muller, algemeen directeur van Multraship, vertelde dat het eerste overleg met Rijks waterstaat al van juli 2013 dateert. ,,Maar", wist hij zeker, ,,het gaat iets fraais opleveren." Top2000 muziekquiz Toneel in Den Dullaert Kerstviering AARDENBURG donderdag 12 december 2019 Dorpsraden verbijsterd over regels VL Impressie van de nieuwe dienstenhaven, net buitengaats bij het Terneuzense sluizencomplex, aan de Lange Middenhavendam waarop aan het einde sinds jaar en dag de nautische verkeerscentrale van Rijkswaterstaat staat. impressie nieuwe sluis De dorpsraden van Groede en Cadzand-Dorp maken groten deels gehakt van de voorlopige regels om verhuur van huizen aan toeristen in kustdorpen toe te staan: ,,Er is niet met ons ge communiceerd." Sophie Stockman Sluis -Wigbert Steenbeek Het was een feestje waard gis termiddag, het officiële begin van de bouw van een nieuwe dienstenhaven aan de Lange Middenhavendam net buiten de sluizen in Terneuzen. Medewer kers van sleep- en bergingsbe drijf Multraship zitten er straks eersterangs. Harmen van der Werf Terneuzen WESTDORPE In Westdorpe wordt za terdag een Top 2000 muziekquiz gehouden. Er wordt gespeeld in teams van vier mensen en het winnende team ontvangt honderd euro. Belangstellenden zijn zaterdag om 20.00 uur welkom in café het Oude Raedhuis in West- dorpe. Inschrijven kan individueel of met een team van vier personen door een e-mail te stu ren naar tandsjenbei@gmail.com of op de avond zelf vanaf 19.30 uur. HULST De leden van de ver schillende toneelcursus sen van Stichting Krea- tieve Vorming verzorgen zaterdag een ontspan nende avond in Hulst. Zij presenteren de nieuwe toneelstukken Superjuffie, Brugklas, Onverwacht bezoek en Lang en gelukkig. Vanaf 18.45 uur is de grote zaal van Den Dul- laert geopend. De eer ste presentatie begint om 19.00 uur. Tickets kosten 2,50 euro. Meer informatie op kreatievevorming.nl. Marjolijn Polfliet treedt op bij de kerstviering in Koewacht. KOEWACHT In Koewacht is zaterdag om 16.00 uur een kerst viering met muziekop- tredens in de H.H. Philip- pus en Jacobuskerk. Kaarten kosten vijf euro, kinderen tot en met 12 jaar mogen gratis naar binnen. Reserveren kan via vlaswiek @ogperspecto.nl. Dorpshuis, 13.30 uur: Kaarten; AXEL Museum Het Warenhuis, 12.30 uur: Open, expositie 'beeldschoon'; Gregoriuscentrum, 14.00 uur: Kaarten; Binnenstad, 17.00 uur: Kerstmarkt; CLINGE Sportveld, 10.00 uur: Samen wandelen; HENGSTDIJK Catha- rinakerk, 19.30 uur: Taizé viering; HULST Hotel Hulst, 13.30 uur: Kaarten; Jongerencentrum Komma, 15.00 uur: Open; De Tivoli, 15.30 uur: Sport BSO voor kids en jongeren; OOSTBURG Eligius- zaal, 14.00 uur: Kaar ten; PHILIPPINE De Kaaie, 19.30 uur: Openbare vergade ring dorpsraad; SAS VAN GENT Indu strieel Museum, 12.30 uur: Open; De Statie, 19.30 uur: Bridge; SINT-JANSTEEN De Warande, 14.30 uur: Ouderensoos; 15.15 uur: Tienerclub; SLUIS Jaagpad 6, 12.00 uur: Verkoop kerstdecoraties; SLUISKIL Het Meu- lengat, 16.00 uur: Kerstmarkt; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen aan Beneluxweg 101, 13.00 uur: Info cen trum geopend; Rivierenhuis, 10.00 uur: Kersthanger maken; WESTDORPE Café de Tukker, 13.30 uur: Kaarten (bieden); ZANDSTRAAT De Straete, 19.30 uur: Openbare vergade ring wijkvereniging De Straete.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62