daar gaat het om 4 Musical Foute kleren, eerste liefdes, repetities: de middelbare school is een nachtmerrie. Of valt dat allemaal wel mee? Alle perikelen van de brugklas komen voorbij in Brugklas- De Musical. Geen tv-serie of film deze keer, maar theater. Hahahandleiding Dik Trom verliefd op het dunste meisje Er gaat véél door het hoofd en de ziel van zo'n brugpieper, en dan is het fijn om te zien dat je niet de enige bent genslagen en de mentale dips van een vaste kern van leerlingen. Brug klas gaat echt alleen maar over dat ene moeilijke jaar waarin je van schooljongen of-meisje verandert in een echte puber. Wie heeft daar toch dat schitterende woord 'brugpieper' voor bedacht? Het is ook nogal een overgang. Ineens een stuk of tien leraren in plaats van één. Geen klein rugzakje meer met alleen een boterhammen- doosje, maar stapels boeken in een megazak. Allemaal nieuwe kinderen en massa's huiswerk. En proefwer ken. Dan hebben we het nog niet over foute kleren, uitgelachen wor den, pesten, onvoldoendes. Nog niet over pukkels, eerste liefdes, stil ver driet en eenzaamheid. Er gaat véél door het hoofd en de ziel van zo'n brugpieper, en dan is het fijn om te zien dat je niet de enige bent. Her kenning en erkenning, daar gaat het om. En als dat dan scripted reality heet, des te beter. Dan is er tenminste één iemand, die alles op een rijtje zet en ervoor zorgt dat alles een keer ter sprake komt. En het gaat niet alleen over persoonlijke ups en downs. Er spelen nog zoveel andere dingen waar je als puber een mening over moet hebben, of van moet weten wat het is. Of hoe je ermee om moet gaan: mi lieu, verslaving, anorexia, holebi, het recht op anders-zijn. Letterlijk an ders, soms, als transgender. Al die dingen zijn in al die jaren Brugklas zeker aan bod gekomen. In een film of een musical werkt het an ders dan in een serie, maar ook daar spelen sommige van die thema's een rol. Maar op de eerste plaats moet er één groot verhaal zijn. En in deze mu sical is dat 'de musical binnen de mu sical'. Want op hun Koning Willem Alexander College komt er koninklijk bezoek, en het leek de directeur wel leuk om dat op te vrolijken met een musical over Willem van Oranje. En ja, dan beginnen de problemen. Want Emma wil graag de hoofdrol, en is fe ministisch genoeg om te vinden dat die rol best door een vrouw gespeeld kan worden. Jamie, nota bene de dochter van de directeur, vindt dan weer dat een musical een hopeloos ouderwets idee is, waar ze liever niet aan meewerkt. En trouwens, hoe kan je nou een musical maken als je zo goed als niks af weet van de hoofdpersoon? Grote mond, maar klein hartje hoor, want in feite is het gewoon plankenkoorts. Iemand in de groep die geen mening heeft, is dan misschien wel prettig. Maar dat helpt niet om het musical idee de nodige vleugels te geven. Dus op rolletjes? Nou nee. Vreemdejongen Emma, Jamie, Max en Selma, dat zijn oude bekenden. Maar er is ook een nieuwe leerling in de groep, Bram. En dat geeft ook altijd het nodige ge doe. Het is een beetje een vreemde jongen, maar hij kan wel van zich af bijten. En uiteindelijk... wordt hij toch opgenomen in de groep. Het is ook echt een 'musical bin- cripted reality, zo heet dat wanneer een tv-programma (of film) uit het echte le- lijkt te komen, maar in feite beeld voor beeld is bedacht en geregisseerd. Brugklas is een ra zend populair voorbeeld. Zo popu lair, dat er ook een film van gemaakt moest worden: Brugklas - De Tijd van Mn Leven. Ook die was een groot succes. Nu is het dus tijd voor het theater, om van nog dichterbij iets mee te krijgen van the feeling. Op dit moment reist Brugklas - de Musical rond door Nederland, en komt deze week naar Middelburg. Brugklas, en de zeven jaar oudere (maar nog altijd springlevende) voorloper SpangaS, gaan over het le ven van de middelbarescholier. In een seizoen wordt dagelijks verder verteld over de belevenissen, de ge voelens, de dromen maar ook de te- Cabaret EN 4 REDENEN MEER Familievoorstelling donderdag 12 december 2019 GO Willem Nijssen Zes jaar geleden stapte Madelijne Kool (van Zeeuwse afkomst) uit de reclamewereld en het toneel op. Het winnen van de Publieksprijs en Per soonlijkheidsprijs van het Utrechts Kleinkunst Festival 2019 is haar voorlopige hoogtepunt. Haar thema: de zoektocht naar de maakbaarheid van geluk. De reeks Hahahandleiding van Alles is daar een gevolg van. Eerste in de rij van 'presentaties' van verrassende maar grotendeels nut teloze tips is de Hahahandleiding Fijne Feestdagen. Om kussende col lega's en vegetarische kalkoen te ontwijken. Zaterdag, De Verwachting Ritt- hem, 20.15 uur 'De vetste show van het jaar voor iedereen vanaf 6 jaar'. Zo kondigt het Middelburgs Thea ter de muzikale familievoorstel ling Dik Trom aan, die tijdens de kerstvakantie twaalf keer wordt opgevoerd in het Minitheater in Middelburg. Dik Trom is zo'n vrolijk en eerlijk ventje. Hij is vooral ook gezet. Samen met zijn ouders woont hij heel ge zellig in Dikkedam, waar het elke dag feest is. Diks geluk kige leventje verandert als de familie gaat verhuizen naar Dunhoven, waar zijn vader een M FOTO TOBY HAMELINK restaurant begint. In Dunhoven is niemand uitbundig of dik. Ie dereen is alleen maar bezig met uiterlijk, gezondheid en sport. De bewoners zitten ook niet te wachten op die dikke familie Trom en hun restaurant vol ca lorieën. Dik wordt zich voor het eerst van zijn leven bewust van zijn omvang. Helemaal als hij verliefd wordt op Lieve, het dunste meisje van heel Dunho- ven. Première zaterdag 21 decem ber, Minitheater Middelburg, 14.30 en 19.00 uur. Andere speeldata, zie: middelburgsmi- nitheater.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48