Lebbisiaanse overtuigingskracht is juist leuk hoeft niet mooi te klinken' Van blues tot cabaret en verteltheater 2 LEBBIS Interview Hij bespeelt een niet zo gangbaar instrument. En kiest dan ook nog voor een afwijkend genre. Je zou harpist Remy van Kesteren een pionier kunnen noemen. ,,Ik bega een pad dat niet eerder is begaan." Voeten van de vloer met Cookies And Cream Uitgelicht Het is stomvervelend als iemand anders het altijd beter weet. En al helemaal als je eigenlijk wel beseft waarom jouw kijk op de zaak niet klopt. Zo iemand noemen we dan een moralist en zijn opmerkingen noemen we een preek. De meeste (maatschappijkriti sche cabaretiers laten het nét niet zo ver komen, door op tijd een liedje te gaan zingen. Alleen de allerknapsten blijven praten, praten, praten, zonder jou op het idee van moralisme te bren gen. Hans Sibbel, beter bekend als Lebbis, is zo'n knappe. Je kunt hem gerust al jaren een 'groene cabaretier' noemen. Hij slaat heel vaak de spij ker op de kop, veel breder dan over het milieu alleen, hij weet waar het schoentje wringt en noem maar op. Maar hij kan zijn publiek zo sa menzweerderig bespelen, dat hij alle mensen dom kan noemen zonder daarmee jou te bedoe len. 2011 eindelijk zijn Poelifinario beet, de prijs voor het indrukwekkendste cabaretprogramma van het seizoen. Je kunt die prijs wel twee keer krij gen (Theo Maassen en Wim Helsen is dat ooit gelukt), maar zo ver is het met Lebbis nog niet. Terwijl hij sindsdien nog veel betere program ma's dan Branding heeft gemaakt. Voor mij was De bo vengrens zo'n onbe twiste topper. Uit vo rig seizoen. Kern van zijn verhaal toen was dat wij mensen schandalig ver over onze bovengrens (van consumptie) gaan uit angst om één aanbieding, om één ervaring te missen. Terwijl overvloed juist slecht is, pas van schaarste worden we vin dingrijk. Dat klonk toen heel geloofwaardig. Nu is er De bovengrens II. Niet per se meer van hetzelfde. Wel een nieuwe zoektocht naar hoe we zó kunnen leven, dat we er ook echt geluk kig van worden. En de wereld een betere plek. Daar zal opnieuw Lebbisiaanse overtuigings kracht voor nodig zijn. Maar dat is nou juist het leuke eraan. Een nieuwe zoektocht naar hoe we zó kunnen leven, dat we er ook echt gelukkig van worden MUZIEK TOP 3 Remy van Kesteren speelt harp. Een niet voor de hand liggende keuze, want merendeels wor den de snaren beroerd door vrouwen. Daarnaast beweegt de klassiek geschoolde harpist zich op een ongebruikelijk vlak, namelijk de hedendaagse muziek. Je zou Van Kesteren een pionier kunnen noemen, al gaat hij zelf liever voor 'muzikant met een uitdaging'. Al op zijn vijfde werd hij betoverd door de harp. Hij zag het instrument bij een vriendin van zijn moeder, hoorde die mooie klanken en was voorgoed verkocht. Op zijn tiende maakte hij deel uit van de Young pe- dantclass en studeerde uiteindelijk af aan het conservatorium in Utrecht en Amsterdam. De avontuurlijk inge stelde Van Kesteren had na enkele ja ren als professional alle grote stukken al gespeeld. Een aantal keuzes stond open: herhalen, bewerken of een ei gen weg volgen. Belangrijke schakel Het werd het laatste, mede dankzij de ontmoeting met Martin Fondse (zie kader). Fondse is een belangrijke schakel in de ontwikkeling als muzi kant voor Van Kesteren. ,,Hij zette de deur naar andere muziek voor mij open. Negen jaar geleden ontmoette ik Martin. Hij was al een gevestigd jazzmuzikant. Hij daagde me uit om te improviseren en zelf te compone ren. Dat kon ik helemaal niet. Maar hij had wat in mij losgemaakt", ver- We kennen het instrument vooral uit de klassieke muziek, de volksmuziek en uit Disneyfilms telt Van Kesteren. ,,Ik probeerde van alles. Dat resulteerde in een samen werking met onder meer Eric Vloei- mans. Martin en ik spreken dezelfde muzikale taal en ook als mens is hij een buddy. Hij speelde een paar jaar mee in mijn band." De hedendaagse muziek van Van Kesteren is moeilijk te definiëren. Het bevindt zich in het schemerge bied tussen klassiek, pop, jazz en zelfs elektronische muziek dankzij de elektro-akoestische pedaalharp die hij samen met de gerenom meerde harpbouwer Salvi ontwik kelde. Soms, zoals met het Robot or chestra, gebruikt hij voorgeprogram meerde apparatuur om klanken te creëren. Van Kesteren pioniert. ,,In de hedendaagse muziek heeft de harp nauwelijks een rol. We kennen het instrument vooral uit de klassieke muziek, de volksmuziek en uit Dis- neyfilms. Alleen voor bepaalde sfeer effecten zet men de harp in, maar niet als een op zichzelf staand instru ment. Mijn doel is het instrument bij een breed publiek bekend te maken. Ik wil op mijn manier een verhaal vertellen. Toevallig is de harp daarbij mijn gereedschap. Dat is een lastige weg. Ik bega een pad dat niet eerder is begaan. Er zijn weinig voorbeelden." Stereotypen Dames met lange blonde haren in fluwelen jurken is het stereotype beeld van een harpspeler. Toch zijn het juist mannen die - spraakmakend - naam maken: Andreas Vollenwei- der, Alan Stivell, Alfredo Rolando Or tiz,,Ik heb er geen verklaring voor 4 REDENEN OM UIT TE GAAN... Dance donderdag 12 december 2019 Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over allerlei voorstellingen. Wat: De bovengrens II (try-out), Lebbis Waar: De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland Wanneer: zaterdag 21 december, 20.30 uur Na twee onbekroonde nominaties had hij in De keuze van onze redactie Robbie Williams - The Christmas Present Zijn eerste kerst album en daarop combineert de Britse zanger eigen liedjes met kerstklassiekers en zingt duetten met grootheden als Rod Stewart, Bryan Adams en Helene Fischer. Clean Pete - Gloria Een Nederlands talig indie-kerst- album? Dat kan heel goed, bewij zen de zussen Loes en Renée Wijnhoven, m.m.v. Marien Dorleijn, Ruben Hein, Anne Soldaat, Thijs Boontjes en Lucky Fonz III. Punk Rock Christmas 2 Nog gekker kan het ook. 26 kerst knallers van ver schillende arties ten in high speed voor wie wat pit wil brengen in de stemmige kerst sfeer. GO B Marius Roeting 44 Remy van Kesteren Tijd om eropuit te gaan! De redactie heeft uit het aanbod van muziek, theater en meer voor komende week een selectie gemaakt. Hiernaast vier tips, op de volgende pagina's nog eens vier. De dj- en muziekgroep Cookies And Cream, voortgekomen uit de Mu ziekacademie Antwerpen, is een graag geziene gast op festivals als Tomorrow- land, Rock Wechter en Solar Festival. De bandleden weten met zorg vuldig geselecteerde muziek in een daverende show het publiek bij z'n nekvel te pakken. Ze staan bekend om hun mengeling van verschil lende muziekstijlen zoals disco, house, electro, dance, soul en rock. Al die stijlen combineren ze op hun eigen manier met slim knip- en plakwerk tot een geheel. Ze breien naadloos de hotste tracks aan elkaar. Zaterdag, De Spot, Middelburg, 20.30 uur Lebbis. foto martin oudshoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46