:öl REQUIEM MOZART -Cl- 4 Met360graden film ervaar je natuur zonder buiten te komen mHH De effecten van buiten zijn, in de natuur, zijn legio. ,,Het verlaagt de hartslag en bloeddruk, het vermin dert stress, het bevordert creativi teit en het geeft mensen een posi tief gevoel", zegt Esther van Ham. ,,Maar wat als je in het ziekenhuis ligt en niet naar buiten kunt? Het lijkt me verschrikkelijk. Door mid del van deze film kun je overal van de natuur genieten en de voordelen ervaren. Je haalt natuurbeleving in huis." Van Ham is al een aantal jaren ge charmeerd van virtual reality (VR) en vond dat ze er iets mee moest doen. ,,Ik kwam in contact met Marloes Hendriks van ZorgPlezier en toen is het idee ontstaan. Zij deed in de zorg al veel met VR. We hebben toen een gesprek gehad met Wat als je in het ziekenhuis ligt en niet naar buiten kunt? Het lijkt me verschrikkelijk de provincie, omdat zij natuur ook belangrijk vindt. Ze willen Ge- opark Schelde Delta onder de aan dacht brengen en mede daarom zijn de opnames voor de film in de Manteling tussen Domburg en Oostkapelle gemaakt." De beelden zijn gemaakt door een professioneel bedrijf. Met een robotcamera op een karretje is door het natuurgebied gereden. Ook is met een drone gefilmd. Alles in 360 graden. Daardoor voelt de kijker alsof hij midden in de natuur staat als hij de bril opzet. ,,Het is heel an- ders dan wanneer je gewoon naar een film kijkt. Dat komt door de bril die je op hebt: je bent daardoor af gesloten van de buitenwereld. Het is alsof je ineens op een heel andere plek staat. We hebben het met een aantal ouderen getest en zijn bij Het is heel anders dan wanneer je gewoon naar een film kijkt. Dat komt door de bril die je op hebt WVO Zorg langs geweest", vertelt Van Ham. ,,Je moet ouderen goed voorbereiden voordat ze de bril op zetten, ze rustig laten zitten in een stoel. Je vliegt ook door de lucht en dat kan best even een vreemd ge voel geven. Een meneer die de bril op had werd er stil van. Die wilde meteen naar de Manteling toe, om- dat-ie het zo mooi vond." Er komt dan ook zeker een tweede film. ,,Je hebt meer van dit soort films, bijvoorbeeld van Natio nal Geographic. Maar die opnames zijn allemaal in het buitenland ge maakt. Dit is echt Zeeuws. Zorgin stellingen en ziekenhuizen doen ook steeds meer met virtual rea lity." De bril kost tussen de 250 en 300 euro. Een goedkopere oplossing is een mobiele telefoon in het appa raat stoppen, maar dan is de kwali teit minder. ,,Ik heb gemerkt dat niet iedereen naar buiten en de na tuur in kan. Ook al willen mensen het vaak wel. Dit geeft ze dan toch een stukje natuurbeleving." ADBK19 The Bach Choir Orchestra of the Netherlands Bestel tickets op uitjeskrant.nl/mozart donderdag 12 december 2019 De Manteling in je huiskamer GO ■fit Esther van Ham nam het initiatief tot een 360 graden film voor virtual reality. De film is gemaakt in de Manteling tussen Domburg en Oostkapelle. Nu kun je ook als je de deur niet uit kunt, de Zeeuwse natuur ervaren. fotostill uit video Zo gauw je de VR-bril opzet, is het alsof je middenin de natuur staat. Esther van Ham neemt voor haar werk dagelijks mensen mee naar buiten om te bewegen en van de natuur te genieten. Maar dat is niet voor iedereen weggelegd. Met de eerste Zeeuwse virtual reality 360 gra den film kunnen ouderen en zie ken de nabije natuur nu in huis halen. ,,De eerste reacties zijn positief." Maurice Steketee Heinkenszand - Esther van Ham - Esther van Ham Kijk op de site bij /video Niet naar buiten? Zeeuwse kust te zien in virtual reality CADEAUCODE Mozart schreef zijn Requiem op zijn sterfbed. Dit maakt de compositie des te fascinerender en emotioneler. Het Requiem van Mozart werd door de fiLm Amadeus bekend bij het grote pubLiek. De feestelijke Krönungsmesse laat een heel andere Mozart horen. De uitzonderlijke talenten van de ruim zangers, musici en solisten o.l.v. dirigent Pieter Jan Leusink staan garant voor een uitvoering die intens, ontroerend en meeslepend zal zijn. Concertdata zo. 16 feb, Concertgebouw Amsterdam** 14.15 za. lfeb. Laurenskerk Rotterdam 19.30 do. 20 feb. Dominicanenkerk Zwolle 19.30 zo. 2 feb, Janskerk Utrecht 15.00 vr. 21 feb. Grote Kerk Apeldoorn 19.30 vr. 7 feb. Marekerk Leiden 19.30 za. 22 feb. Eusebiuskerk Amhem 19.30 za. 8 feb. Stevenskerk Nijmegen 19.30 zo. 23 feb. Grote Kerk Den Haag 15.00 zo. 9 feb. Concertgebouw Amsterdam** 14.15 vr. 28 feb. Catharinakerk Eindhoven 19.30 vr. 14 feb. Martinikerk Groningen 19.30 za. 29 feb. Jh. Bosch Artcenter Den Bosch 19.30 za. 15 feb. Concertgebouw Amsterdam** 19:30 zo. lmrt. Concertgebouw Amsterdam** 14.15 *Exclusief €6,95 servicekosten per bestelling. """Concertgebouw Amsterdam €5,- toeslag per Rang 1 ticket inclusief gereserveerde plaats, ontvangst en pauze drankje, selecteer onLine zeLf jouw stoelen. uitjeskrant.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32