Advies: 'Overheid, bied visserij toekomst' G JZEL ZEELAND 3 en andere Zeeuwse middelbare scholen laten op Paarse Vrijdag van zich horen. Leerlingen gaan de klassen rond om aandacht te vragen voor seksu ele diversiteit. Bij de scholen wor den regenboogvlaggen gehesen, en leerlingen gaan in paarse outfits naar school, of kunnen hun nagels paars laten lakken. Op de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren in Middel burg wordt Paarse Vrijdag uitbun diger gevierd dan ooit. School moet een veilige plek zijn voor iedereen", zegt Stijn Vermue (16) uit Middel burg. Hij is vorig jaar uit de kast ge komen als homo. ,,Ik heb geen ne gatieve reacties gekregen, maar ik was daar wel zenuwachtig voor. Nu wil ik andere leerlingen die niet uit de kast durven komen helpen." Femke van den Bosse (15) uit Mid delburg is ook lid van de GSA. ,,Ik ben zelf bi: ik vind dat erover ge praat moet kunnen worden. We moeten duidelijk maken dat het normaal is. Als alle leerlingen zien dat er heel veel paars gedragen wordt, dan zien ze dat mensen het accepteren. Hopelijk is het dan makkelijker voor ze om uit de kast te komen." Een werkgroep bracht het advies over de toekomst van de Neder landse kottervisserij op de Noord zee uit op verzoek van de minister van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit. Nederland telt zo'n 300 kotters, veelal eigendom van familiebedrij ven. De kottervissers hebben nogal wat voor hun kiezen gekregen de laatste jaren: het verbod op de puls (vissen met elektrische stroom- stootjes), windparken op de Noordzee, brexit en de aanland- plicht voor bijvangsten zijn voor beelden van, wat de werkgroep noemt, 'ontwikkelingen van onge kende omvang'. ,,De huidige en toekomstige generaties vissers zien zich voor een ongewisse toekomst staan. Onder de vissers leeft het ge voel dat hun inzet op innovatie en hun rol in de voedselvoorziening nauwelijks wordt gewaardeerd, en dat zowel 'Den Haag' als zijzelf de regie over een duurzame en renda bele toekomst volledig kwijt zijn", schrijft adviseur Annemie Burger. Door het verbod op de pulsvisse rij moeten de vissers terugvallen op Het vervallen van de pulskor gaf het vertrouwen van de vissers in innovatie een enorme knauw de zware wekkerkettingen om plat vis als tong en schol van de zeebo dem op te schrikken. Dat kost veel meer brandstof en zorgt voor meer ongewenste bijvangst. ,,Het vervallen van de pulskor is niet alleen een financiële tegenslag, maar heeft ook het vertrouwen van de vissers in innovatie een enorme knauw gegeven", aldus het rap port. Zonder innovatie heeft de kot tervisserij geen toekomst. In het ad vies wordt gepleit voor vernieu wing van de vloot. De oude kotters moeten vervangen worden door zuinige schepen die met verschil lende vistechnieken kunnen wer ken. De ruimte om te vissen op de Noordzee wordt letterlijk kleiner door nieuwe windparken, het aan wijzen van natuurgebieden en het verlies van visserijgronden door de brexit. Omdat overheidsingrijpen de oorzaak is van de verkleining van het visgebied, ligt het volgens de ad viseur van de minister voor de hand dat diezelfde overheid helpt bij het verkleinen en vernieuwen van de vloot. De adviseur vraagt nadrukke lijk aandacht voor jonge vissers. Er zou een startersregeling kunnen ko men zoals voor jonge boeren. De werkgroep roept verder op oog te hebben voor de mensen op de wal die met de visserij verbonden zijn. Voor al uw inlijstwerk lijstenmaker! FAARSEVRUDAG Elk jaar op de tweede vrijdag in december is het Paarse Vrijdag. Het is een dag waarop scholieren en docen ten laten zien dat ze gender- en seksuele diversiteit steunen. In Nederland wordt Paarse Vrijdag dit jaar voor de tiende keer ge houden op mid delbare scholen en mbo's. 'Jezelf kunnen zijn is een feest', luidt het thema dit jaar. In 2009 deden landelijk twaalf scholen mee aan Paarse Vrijdag. Dit jaar zijn dat er meer dan duizend. Uit onderzoek van onder meer het COC Ne derland blijkt dat veel LHBT- leerlingen het zwaar hebben op school. LHBT-leerlin- gen op scholen met een Gender Sexuality Alli ance (GSA) voe len zich veiliger en meer geaccep teerd. In Zeeland zijn er GSA's op onder meer de SSG Nehalennia, de CSW (Middel burg), het Ostrea Lyceum in Goes, het Pontes Goese Lyceum in Goes en het Lodewijk College in Terneuzen. donderdag 12 december 2019 fijn jezelf te kunnen zijn' Leerling Zeger Teunissen (l) en docent Mariëlle van der Heijden zitten beiden in de Gender Sexua lity Alliance (GSA) van het Ostrea Lyceum in Goes. foto marcelle davidse Femke van den Bosse (l) en Stijn Vermue zitten beiden in de GSA van de CSW in Middelburg. foto cornelleke blok De Nederlandse kottervisserij heeft zelf niet de slagkracht om alle uitdagingen het hoofd te bie den. De overheid moet de visse rijsector helpen om te kunnen overleven. Daar horen regelingen bij die oudere vissers in staat stellen te stoppen en jonge schippers te vernieuwen. Dat staat in een advies aan minister Carola Schouten. Theo Giele Den Haag -Annemie Burger, adviseur |de specialist in Biezelingsestraat 102A - Kapelle 0113-342383 www.lijstenmakerijgijzel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31