Zeger doet mee! Groepsreizen Sale korting tot JOL 'Hypotheken verstrekt tegen beter weten in' Vandaag bij deze krant Britse verkiezingen Iedereen moet zichzelf kunnen zijn Daarom helpt Zeger Teunissen (15) uit Zierikzee met het organiseren van Paarse Vrijdag op zijn school, het Ostrea Lyceum in Goes. Op Paarse Vrijdag, morgen, laten middelbare scholieren en mbo'ers zien dat ze jongeren met alle seksuele voorkeuren steunen. zeeland 2 De dagvaarding is bijzonder: niet eerder klaagde een groep veehou ders een bank aan voor het verza ken van de zorgplicht. Volgens de boeren wist de top van de Rabo bank dat er strengere uitstootre- gels aan zaten te komen. Om die reden had de bank nooit toren hoge hypotheken mogen verstrek ken voor de nieuwbouw van stal len, zo stelt de advocaat van de boeren. Het gaat om twaalf melkvee houders die in 2013, 2014 en 2015 nieuwe stallen lieten bouwen. Be gin 2015 werd het melkquotum af geschaft, waardoor boeren meer koeien mochten houden. Maar omdat het aantal koeien daardoor explosief groeide, stootte Neder land te veel van de schadelijke stof fosfaat uit. Het kabinet greep in en voerde een fosfaatrechtenstelsel in. De overheid deelde fosfaatrech ten uit aan boeren op basis van het aantal koeien in hun stal op 2 juli 2015. Maar veel boeren hadden op Dit bewijst dat de bank wist dat de boeren in problemen konden komen die datum hun stal - die in aan bouw was - nog niet vol staan. Daardoor mogen ze nu minder koeien houden. Zo'n achthonderd boeren zijn in financiële proble men gekomen. ,,Deze veehouders zijn hardwer kende, kleine ondernemers'', zegt advocaat Olivier van Harden- broek. ,,Zij gingen af op hun advi- seurs, waarvan de Rabobank een heel belangrijke was. De bank heeft een zorgplicht en had de boeren moeten waarschuwen dat uitbreiding niet zonder risico's was.'' De advocaat wijst op een uit spraak die voormalig Rabo-top- man Ruud Huirne in 2017 deed bij een deskundigenbijeenkomst in de Eerste Kamer. „Iedereen wist dat het fosfaat, de mestverwer king, een issue was'', zei Huirne toen. Volgens de topman was 'al tien jaar bekend dat er iets zou ge beuren'. ,,Dit bewijst dat de Rabo bank w^st dat boeren in proble men konden komen'', zegt Van Hardenbroek. De twaalf boeren eisen 100.000 euro tot enkele mil joenen euro's schadevergoeding per geval. De Rabobank laat weten 'ver rast' te zijn door de dagvaarding. Elke financieringsaanvraag wordt uitgebreid beoordeeld, meldt een woordvoerder. „Uiteindelijk be paalt de ondernemer zelf of hij be schikbare investeringsruimte wil benutten. Dat is onderdeel van het ondernemersrisico.'' Nieuwsmedia Kiezer heeft er na politieke chaos genoeg van P12 Meer weten? Bel 07030 76 700 of kijk snel op nrv.nl Paarse Vrijdag FOTO MARCELLE DAVIDSE Boeren klagen Rabobank aan Een groep van twaalf melkvee houders sleept de Rabobank voor de rechter. De boeren vin den dat de bank hen in grote financiële problemen heeft gebracht door niet te waar schuwen voor de risico's van uitbreiding van hun bedrijf. Annemieke van Dongen Peter Winterman Den Haag —Olivier van Hardenbroek, advocaat »P7 6°C pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530 ilS neemt je mee Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Prijs ind. korting. Exd. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Extra voordeel op al onze groepsreizen Onze 89 wereldwijde groepsreizen zijn populair. Boeiende reisroutes, Nederlandssprekende reisleiding, gegarandeerd vertrek en altijd een scherpe prijs. Boek vóór 19 december een groepsreis en profiteer tot €300 korting per persoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1