ve^fia l/fe|2-SHS T71 ew 'Gek dat nieuwe collega's in schaal 6 komen' off.te ■t Heueh^ 19 »YS ner Hoeveel verdien je? 'f €2200 1 A^fVlC Verdient Ernst genoeg? V><^*T p(^r» VArt /i V^6 QtW* AG" heid nemen en proberen zich te fo cussen op dingen die wél goed gaan. Voor leidinggevenden die te maken hebben met ventieltrekkers, heeft Van Wiggen ook een boodschap: ,,Drink koffie met goede medewer kers die energie geven, niet met ven tieltrekkers. Doe je dat wel, zeg dan: 'Ik hoor wat je zegt, maar ik hoor geen oplossing. Zodra je die hebt, hoor ik het graag.' Dat klinkt wat au toritair, maar ik bedoel vooral dat je slimmer met deze groep moet om gaan." In-de-put-denker De in-de-put-denker (9 procent) is een piekeraar. Zodra hij of zij opstaat, begint het al. Hoe kom ik de dag door? Waarom ben ik zo moe? Wat komt er vandaag allemaal op me af? Hij is kritisch naar zichzelf en het bedrijf, werkt stil en alleen en ergert zich aan collega's die zich niet maxi maal inzetten. Gevaarlijk: het is een groep die gevoelig is voor een burn out, vaak ziet hij dan pas dat het zo écht niet langer kan. Van Wiggen: ,,De in-de-put-denker moet zich rea liseren dat hij meer is dan zijn gedachten. De oplossing ligt niet in nóg meer piekeren. Als je negatief denkt over jezelf, kun je dat er niet zomaar uit denken. Je moet worden geprikkeld door anderen. Zoek een vertrouwenspersoon of een goede collega die een klankbord voor je is." Dimmers Dimmers (62 procent) halen hun energie voornamelijk uit dingen buiten het werk. Ze hebben een hobby, zijn voorzitter van de tennis club, enthousiast hardloper of sleute len in hun vrije tijd graag aan hun auto. Werk is voor deze groep 'goed te doen' en 'best oké'. ,,Dimmers zijn over het algemeen verstandig bezig. Ze zitten niet snel met stress op de bank en krijgen altijd een goede beoordeling", zegt Van Wiggen. ,,Ze krijgen over het algemeen te weinig erkenning door het jaar heen. We gaan ervan uit dat het goed gaat, we hebben geen last van ze en geen omkijken naar ze." Maar, halen ze alles eruit wat erin zit? ,,Ze dagen zichzelf weinig uit en hebben geaccepteerd dat de situatie is zoals die is. Ik hoop dat óók dim mers naar aanleiding van dit boek concluderen dat ze iets moeten doen", zegt Van Wiggen. ,,Dat ze zien dat ze hun potentieel niet gebruiken en op zoek gaan naar werk of taken waar ze wél energie van krijgen. Mijn tip aan een dimmer: doe een paar keer per week iets dat spannend is. Een telefoontje dat je steeds uitstelt, een gesprek dat je al tijden wilt voe ren. Dat zijn momenten waarop je aan je zelfvertrouwen kunt werken." Bruistablet Hoe mooi het ook zou zijn als ieder een bruistablet zou zijn, Van Wiggen is nog nooit een bedrijf tegengeko men met alleen maar bruistabletten (15 procent). De bruistablet is blij met zijn werk, enthousiast, wil graag dingen veranderen en houdt die energie de héle dag vast. Een echte aanpakker dus. Dat moet deze persoon ook zeker blijven, daarmee kan hij bijvoorbeeld dimmers beïn vloeden juist dat beetje extra uit zijn of haar dag te halen of een in-de-put- denker stimuleren: 'Stop met jezelf omlaag halen en kom in actie'. Er is een risico om je energie, ook als bruistablet, kwijt te raken, zegt Van Wiggen. ,,Bruistabletten moeten zich niet te veel aantrekken van wat anderen vinden en niet te veel concessies doen. Dat kunnen precies de concessies zijn die ervoor zorgen dat je een dimmer wordt." Dat is natuurlijk niet de bedoeling: die energie moet je vasthouden. ,,Zodra je je energie begint te verliezen, wordt het tijd voor actie. Dat kun je niet langdurig wegduwen, dat gaat óók ten koste van je relaties en je thuissituatie." ,,Mijn salaris is 2200 euro netto. Als we over werken of worden opgeroepen door de storings dienst, dan verdienen we wat meer. 200 procent erbij. Dat gebeurt niet zo vaak. Zo om de vier weken." ,,Nou ja, ach. Blij ben je nooit. Maar ik heb een mooie baan. Ik vind het wel een beetje gek dat nieuwe collega's binnenkomen in salarisschaal 6 en ik in schaal 5 zit. En dan moet ik ze wegwijs maken. Maar weet je, ik zeur niet meer. Ik heb veel vrijheid, dat is ook wat waard." ,,Even goed denken, hoe zat het ook alweer. Ja: ik mag om de drie jaar een fiets uitzoeken en krijg korting op m'n sportschoolabonnement. Ook krijg ik al een aantal jaar een persoonlijke presta tietoelage van 200 euro per maand. Dat is lekker. Je chef moet het je gunnen en dat deed-ie bij mij." ,,Nou, nee hoor, ik heb niet onderhandeld. Ik werkte hiervoor bij een particulier bedrijf en dat salaris hebben ze gelijkgetrokken." ,,Nee, je krijgt elk jaar automatisch een paar procent erbij, dat is het eigenlijk." ,,We verdienen allemaal bijna hetzelfde. Een paar ouderen verdienen wat meer omdat ze in een oude salarisklasse zitten. Het scheelt niet veel, zo'n 100 euro per maand. Ik ben tevreden hoor. M'n ziektekosten worden gedeeltelijk betaald. Ik heb een werktelefoon, omdat ik 24 uur per dag bereikbaar moet zijn voor de storingsdienst. Ik gebruik deze telefoon ook privé. Dat mag. Al word ik wel op het matje geroepen als de kosten te hoog worden." donderdag 12 december 2019 GO ©COmfcHouse Vandaag: Ernst (51) werkt bij de gemeente en zorgt voor het onderhoud van bruggen, tunnels en gemalen. SA Wat verdien je? Blij mee? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Heb je ooit met succes over je salaris onderhandeld? Wel ooit geprobeerd? Weet je wat je collega's verdienen? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd: 51 jaar Opleidingsniveau: mbo Branche: gemeentelijke overheid Werkervaring: 32 jaar Regio: Zuid-Holland Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 3309 euro. ,,Dit is bruto hè? Ja, dan klopt het helemaal." Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19