mm Armoede O PSYCHOLOGELD 16 ECONOMIE 1^ Donald Trump heeft de wereldhandelsorganisatie WTO lamgelegd. Dat is een serieuze bedreiging voor de wereldwijde economische groei, waarschuwen deskundigen. WERELDHANDEL CRISIS Wethouder Kees van Geffen van Oss leeft deze week van een budget van 50 euro. Dat doet hij 'om te ervaren wat ar moede betekent'. Hij schrijft ook over zijn bele venissen: ,,Er was jam in de aanbieding, maar die bleek alsnog duurder dan de jam van het huis merk. Dat soort dingen moet je allemaal uitzoe ken." Politici hebben vaak geen idee wat ar moede écht inhoudt. Ondanks alle goede bedoe lingen, gaat de wethouder uit Oss daar deze week ook niet achter komen. Armoede is zoveel meer dan een weekje lang de aanbiedingen in de su permarkt bijhouden. Even zuinig aandoen is zo lastig niet. Niet in een warm huis, met een gevulde kledingkast, een auto en fiets voor de deur. Niet als je je post gewoon open durft te maken, je niet bang hoeft te zijn dat er een deurwaarder aanbelt en je kin deren gewoon meekunnen op schoolreisje. Het probleem van armoede zit hem in alle zorgen die daarbij komen. Niet voor één week, maar voor ja ren of zelfs levenslang. Mensen die lange tijd in armoede leven, hebben twee tot drie keer zoveel kans op psychische en lichamelijke klachten. Ze voelen zich vaker eenzaam en depressief. En de spanningen kunnen vaak leiden tot relatiepro blemen en familieruzies. Deze week bleek uit een enquête onder zevenhon derd basisschoolleraren dat er in bijna iedere klas twee kinderen zitten die in ar moede leven. Zij kunnen niet met schoolreisjes mee of komen zonder broodtrom meltje op school. Extra schrijnend: arme kinderen presteren slechter dan hun klasgenoten. „We hebben echt gezinnen die met zijn negenen in een eenkamerappartement wonen. Deze gezinnen zijn niet bezig met het oefenen van tafels of lezen. Ze zijn bezig met overleven'', vertelde een schooldirecteur tegen een journalist van deze krant. Zo wordt armoede van generatie op generatie doorgegeven. De politiek doet beschamend weinig om deze arme kinderen te helpen: de economie groeit, maar het aantal arme huishoudens daalt niet. In Den Haag maken politici zich eindeloos druk om koopkrachtplaatjes. Maar langdurige ontwrich tende armoede is niet hun pakkie-an: armoede bestrijding is een taak van gemeentes. Het pro bleem is dat daar de kennis vaak ontbreekt om structurele armoede aan te pakken. Wel krijgen de gemeentes soms wat extra geld toegestopt: in 2017 stelde Jetta Klijnsma, toen staatssecretaris van Sociale Zaken, 4 miljoen euro beschikbaar voor initiatieven tegen kinderar- moede. ,,Dat geld is in Oss goed terechtgeko men'', zei Van Geffen tegen Omroep Brabant. Oss gebruikte het geld onder meer om ontbijt te regelen voor kinderen in arme gezinnen. Ook kwam er een potje voor culturele activiteiten, 'want die schieten er als eerste bij in'. Opnieuw sympathiek, maar nog niet het begin van een structurele oplossing. ruziënde ouders, slechte cijfers, weinig vriend jes, niets te vertellen hebben bij het kringge sprek, stress en schaamte. En, oh ja, uitzoeken hoe duur de jam is. Armoede is veel meer dan gebrek aan geld. Het is ruzie, schaamte Arcadis Takeaway .com Ahold Delhaize Wereldwijd is geërgerd gereageerd op de aanhoudende weigering van de Amerikaanse president Donald Trump om nieuwe rechters te be noemen in de beroepscommissie van wereldhandelsorganisatie WTO. Daardoor is er nog maar één rechter over en kan de organisatie geen uitspraken meer doen bij bij voorbeeld handelsconflicten. Er moeten minstens drie magistraten in de commissie zitten om uitspra ken te kunnen doen. ,,Dit is de meest schadelijke actie die Trump tot nu toe gedaan heeft. Hij dreigt het hele systeem van de vrijhandel op te blazen'', stelt hoogleraar economie aan de Uni versiteit van Amsterdam Sweder van Wijnbergen. ,,Dat scheelt we reldwijd zomaar 10 procent econo mische groei de komende jaren.'' De WTO is feitelijk buitenspel gezet. De beroepscommissie heeft behalve het laatste woord in han delsgeschillen ook de bevoegdheid om te bepalen of handelstarieven terecht zijn opgelegd. Daar zit een deel van de pijn voor de Verenigde Staten. De beroepscommissie heeft Amerika geregeld in het ongelijk gesteld bij conflicten. Volgens de VS gaan de rechters daarbij steevast hun boekje te buiten. Trump heeft nu wraak genomen, luidt de verkla ring. ,,Hij verlamt de WTO. Die is zo zijn tanden kwijt'', aldus Van Wijnbergen. De verontwaardiging van de Ame rikanen is selectief, zegt Raoul Lee ring, hoofd internationaal handels- onderzoek bij ING. ,,Als het hen goed uitkomt, zoals bij Airbus, wil len ze wel het vonnis van de be roepscommissie volgen.'' Leering doelt op de uitspraak van de WTO dat het Europese Airbus staatssteun heeft gekregen voor de ontwikke ling van zijn vliegtuigen. De Ame rikanen mogen daarom heffingen instellen op Europese producten ter hoogte van het bedrag van de staatssubsidie aan Airbus. Tegenactie Europese heeft tegenactie onder nomen en een klacht ingediend bij de WTO over Boeing, omdat deze Amerikaanse vliegtuigfabriek bij orders nadrukkelijk wordt voorge trokken door het Amerikaanse mi nisterie van Defensie. Nu de WTO buitenspel is geplaatst, ligt deze zaak stil, omdat de hoogste be roepsinstantie geen uitspraken meer kan doen. Dat betekent in de praktijk dat landen hun gang kun nen gaan bij het opleggen van bij voorbeeld importheffingen, zonder dat er sancties volgen. Daar kan een escalerende wer king vanuit gaan, waarschuwt Lee ring. ,,Landen die hogere tarieven krijgen opgelegd door de VS, zullen zich niet veel meer aantrekken van de omvang en het tempo waarmee ze tegenmaatregelen mogen treffen in zaken waarbij de geschillencom missie hen in het gelijk heeft ge steld. Ze zullen hogere tarieven op- Dit is de meest schadelijke actie van Trump tot nog toe. Hij dreigt het hele systeem van vrijhandel op te blazen Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Armoede is veel meer dan geldgebrek. Het is: O donderdag 12 december 2019 ING zette het advies- en inge nieursbureau op zijn favorieten- lijst. De maaltijdbe zorger was kop loper in de AEX. Het supermarkt concern wil de leveringsketen voor zijn Ameri kaanse supers zelf beheren. De voetbalclub werd eergisteren uit de Champions League gestoten. E o WTO vleugellam Peet Vogels Amsterdam - Sweder van Wijnbergen, hoogleraar economie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16