1 Aanpak na aanslag in Utrechtse tram was grotendeels goed Kamer: Marokkaanse kwestie gênant en ongemakkelijk 8 NIEUWS Utrechtse criminelen zamelden 130.000 euro in voor hun criminele vriend Abs'. Door met het geld een schuld aan Ridouan Taghi af te lossen verdween Abs van Taghi's moordlijst. UTRECHT CROWDFUNDING Als je niet meewerkt of de boel besodemietert moet je 'slapen' Wel doet het COT een aantal aan bevelingen, zoals het beter uitleg gen van noodmaatregelen in crisis situaties. Bij de aanslag kwamen vier mensen om het leven. Het COT stelt dat het crisisteam dat op de dag van de aanslag aan het werk is gegaan, begrijpelijke keuzes heeft gemaakt aan de hand van de op dat moment beschikbare infor matie. Daarbij speelt mee dat on duidelijk was welke dreiging er was, het belang van het snel opspo ren van de verdachte en de onze kerheid bij bewoners van de stad. Dat de gemeente, politie en justitie uitgingen van een terroristische aanslag was daarom logisch, vol gens het COT. ,,Hierdoor was het voor functionarissen in de crisisor ganisatie duidelijk hoe er gehan deld moest worden en vond in een vroegtijdig stadium opschaling binnen de betrokken nood- en hulpdiensten plaats", aldus de on derzoekers. Het COT heeft in overleg met be trokkenen van politie, justitie en de gemeente toch een aantal aanbeve lingen gedaan. Een daar van is het beter uitleggen van noodmaatrege len bij dergelijke crisissituaties. Zo besloot burgemeester Jan van Za- nen de inwoners van Utrecht op te roepen binnen te blijven. Met dat besluit is niks mis, stelt het COT. Wel zou het beter zijn om goed uit te leggen wat de maatregel precies betekent, en hoe lang het advies geldig is. Na de tramaanslag werd het drei gingsniveau in Nederland voor het eerst verhoogd naar het allerhoog ste niveau. Burgemeester Van Za- nen miste een algemene checklist over hoe te handelen in het geval van dit hoogste dreigingsniveau. ,,Dan doe je dit, dit en dit, dat je kunt afvinken. Dat bestaat nog niet." W Uitwisseling van informatie had betergekund Volgens hem maakt de enorme hoeveelheid aan desinformatie het werk ontzettend ingewikkeld. ,,Ik heb die dag veel berichten terzijde geschoven. Behalve het 'ben je vei lig pap' van mijn kinderen." Ook Rob van Bree van de Utrechtse politie is tevreden. ,,In de bijzonder heftige én hectische situ atie die na de schietpartij ontstond, hebben de collega's gedaan wat zij moesten doen. En dat deden ze bij zonder goed. Zowel direct ter plaatse - gericht op de hulpverle ning, het sporenonderzoek en de openbare orde - als achter de scher men, waar met man en macht ge werkt werd aan het opsporen van de dader. Daar ben ik trots op.'' Verschrikt kijkt Abdelkarim A. (50) op dinsdag avond 11 oktober 2016 uit het raam van zijn auto ter wijl hij door het Utrechtse Kanaleneiland rijdt. Een man met een zwarte bivakmuts en een mitrailleur in zijn hand staat plots naast hem en richt de loop van het vuurwapen op zijn gezicht. Ab- delkarim bedenkt zich geen mo ment, trapt zijn gaspedaal in en rijdt in op de man die hem wil beschie ten. De huurmoordenaar springt aan de kant terwijl Abdelkarim met zijn zilveren Citroën een auto ramt die hem klem probeert te rijden. Via de stoep weet hij te ontkomen aan zijn belagers maar omdat zijn auto door de botsing onbestuurbaar is geworden, kan Abdelkarim niet an ders dan de auto laten staan en te voet verder vluchten. Een paar mi nuten later belt hij politie. Op het bureau zegt hij dat hij wel weet wie het op hem gemunt heeft. ,,Maar hierover vertellen zal het alleen maar moeilijker maken'', zegt hij te gen de agenten aan de andere kant van de tafel. Een paar dagen eerder krijgt Nabil B. - dan nog geen kroonge tuige in het megaproces tegen Taghi - een vraag van Saïd Razzouki, de rechterhand van Taghi. Of hij wil helpen bij het oplossen van een pro bleem met 'Abs', zoals Abdelkarim A. ook wel wordt genoemd. Saïd vertelt aan Nabil dat Abs een paar jaar geleden een partij van 200 kilo hasj heeft gekregen om te verkopen. Hij kreeg het van 'die kleine', ofte wel: Taghi. Maar omdat Abs is besto len door andere criminelen heeft hij een probleem. De hasj is weg, en daardoor kan hij de waarde hiervan - een bedrag van 130.000 euro - niet terugbetalen. Maar nu is het tijd om een deadline te stellen, zegt Saïd. Taghi wil zijn geld, en snel ook. Als hij dat niet krijgt, dan gaat Abs eraan, zo is duidelijk. Nabil krijgt de opdracht om in het geheim foto's te maken van Abs, zodat die later kun nen worden doorgestuurd aan de schutters. Tot het zover is gaat Saïd praten met Abs in een uiterste po ging het geld op tafel te krijgen. Want het zit hem niet lekker. Wat hem betreft hoeft er niemand dood. woensdag 11 december 2019 GO Politie onderzoekt de schietpartij op het 24 Oktoberplein. foto anp Dat gemeente, politie en justitie op 18 maart van dit jaar uitgin gen van een 'aanslag met moge lijke terroristisch motief' is te recht geweest. Dat concludeert het COT Instituut voor Veilig heids- en Crisismanagement over de aanslag op een tram in Utrecht. Yelle Tieleman Utrecht DEN HAAG Tal van Tweede Kamerleden hebben geen goed woord over voor staatssecretaris Ankie Broekers-Knol, die geen afspraak wist te krijgen met Marokko om over migratie te spreken. Broekers- Knol (VVD, Asiel) liet eerder weten dat de juiste minister haar niet wilde ontvangen. Later kondigde ze aan toch een afspraak te zullen maken, maar die werd afgezegd door de Marokkaanse ambassadeur. Hij wilde niet in gesprek omdat het dan sec zou kunnen gaan over waarom Marokko uit geprocedeerde asiel zoekers niet terug neemt. In reactie daarop zeiden kabi netsleden, onder wie premier Rutte, dat er hard gewerkt wordt aan de relatie met Ma rokko. De staatsse cretaris wilde het daarom gisteren tij dens het vragenuurtje geen diplomatieke schoffering noemen. ,,De afspraak is afge zegd. Die dingen kun nen gebeuren. Zo sim pel is het. Het is bui tengewoon spijtig, maar we moeten het niet groter maken dan het is'', zei ze. De par lementariërs zijn een stuk kritischer. CDA'er Madeleine van Toor- enburg spreekt van een 'ongemakkelijke situatie'. PvdA'er Attje Kuiken zegt ronduit dat Broekers-Knol 'faalt' ,,Hoe gênant is dit?'' De SP spreekt van 'een puinhoop'. Kunt u een kleinigheidje missen voor crimineel Abs? Yelle Tieleman Politie onderzoekt de Citroën van Ab delkarim A. nadat die net een liquidatie poging heeft over leefd. FOTO'S KOEN LAUREIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8