Andries hekelt in Lingo ex-vriendin Senaat laat Stikstofwet nog even bungelen BOERENPROTEST II II 7 A Imanuelle Grives paar dagen de cel in ,,De hamsterweek is begonnen!'', meldt Farmers Defence Force (FDF), initiatiefnemer van de nieuwe protestdag op woensdag 18 december. Wat de radicale boeren precies bedoelen met die hamster week laten ze in het midden, maar mogelijk gaan hun trekkers vol gende week onder meer distribu tiecentra van supermarkten en mo gelijk ook tankstations blokkeren. Lege schappen in de winkels tij dens de drukste periode van het jaar is een nachtmerrie voor super markten en klanten. ,,Voor super markten heeft het in ieder geval geen zin veel meer producten in te slaan en te gaan hamsteren, want de meeste winkels hebben daar te weinig opslagruimte voor. Prak tisch gezien is dat niet te doen'', zegt Else de Kwaasteniet van Cen traal Bureau Levensmiddelenhan del (CBL). Het bureau krijgt veel vragen van supermarkten over de mogelijke gevolgen van de boerenactie. De Kwaasteniet: ,,We weten niet of ze daadwerkelijk distributiecentra gaan blokkeren, maar we moeten op alles zijn voorbereid. Ook op ju ridisch vlak onderzoeken we of we schadeclaims bij boeren kunnen indienen. Want als de bevoorra ding van honderden winkels een week voor kerst in de knel komt, is dat uiteraard van invloed op de om zet.'' Tunru heeft heel veel reacties ge kregen op zijn zet, maar die van zijn vriendin zat er niet bij. Hoe zit dat tussen die twee? ,,Dat is zoals je je kunt voorstel len niet helemaal goed afgelopen, maar er zit niet echt een span- De boeren zelf laten zich voorals nog niet ontmoedigen door scha declaims en melden dat er opnieuw veel animo is om volgende week met de trekker de weg op te gaan. Er is vooral boosheid over het stikstof- beleid van het kabinet, de sector voelt zich klemgezet door regels en er is vrees dat sommigen worden gedwongen te stoppen met hun be drijf. Bakker en slager Klanten in de Rotterdamse AH-su- permarkt aan het Schouwburg plein melden rekening te houden met mogelijk lege schappen. ,,Houdbare spullen zoals drinken kunnen we makkelijk vooraf in slaan. Maar als het gaat om verse producten gaan we sowieso naar de slager en de bakker. Eerlijk gezegd is dat vaak nog lekkerder ook'', al dus Alessandro Valente. De Rotter dammer verwacht dat 'de schade' zal meevallen. ,,Ik denk niet dat onze kerstmaaltijd een karige toe- nend verhaal achter. Het was ge woon een spontane grap. Ik weet niet of ze het kan waarderen, ik heb na de uitzending van vrijdag niks meer van haar gehoord. Het gaat al rond in WhatsApp- groepen waarin zij ook zit, dus ze heeft het ongetwijfeld zien langs komen." Tactiek Het viel presentator Jan Versteegh sowieso al op dat Andries en zijn broer tijdens de uitzending met wel heel bijzondere woorden op de proppen kwamen. ,,Dat is on derdeel van onze tactiek", legt de deelnemer uit. ,,Voordat we aan Lingo begonnen, hebben mijn broer en ik een soort algoritme stand wordt, we maken er hoe dan ook een mooi feest van.'' Stadsgenote Carla van der Maas heeft een praktische oplossing voor de feestdagen. ,,Ga uit eten. Dat doen wij ook. Ik hoef zelf niet te ko ken, dat scheelt een hoop stress. En bijna iedereen heeft een diepvries, gebruik die ook, het is handig om daar vooral vlees in te stoppen.'' De Tilburgse dames Mary Vriens en Wies Brokken vinden het niet handig als er mogelijk lege schap pen ontstaan, maar ze blijven hoe dan ook achter de boeren staan. ,,Wij begrijpen waarom ze dit doen. Wij zijn een heel aardig alternatief voor de supermarkt geschreven waarbij we goed keken naar de hoeveelheid klin kers en medeklinkers. Op basis daarvan kiezen we woorden uit die het meeste succes opleveren. En dat werpt kennelijk vrucht af." Andries en zijn broer wonnen het spelletje gisteren voor de vierde keer en zitten dus vanavond weer in de uitzending. Ik weet niet of ze het kan waarderen. Ik heb niets meer van haar gehoord Ze moeten fatsoenlijk kunnen blijven boeren. En als ze in Den Haag niet willen luisteren, gaan ze een stap verder.'' Misschien dat de dames vol gende week wel een bezoekje brengen aan een van de land- winkels die producten van eigen bodem verkopen. ,,Wij zijn een heel aardig alternatief voor de supermarkt'', benadrukt Wessel van Olst, voorzitter van de Land winkel Coöperatie. Hieronder vallen zo'n honderd boerderij winkels. ,,Onze coöperatie is in 2006 deels ontstaan uit onvrede met de prijzen die de telers ont vingen voor hun product. Door zuivel, fruit, groenten en andere delicatessen vanuit een land- winkel te verkopen, is de marge een stuk beter. Zeker in aanloop naar 18 december zullen we zor gen dat we goed zijn bevoorraad. Laat de klanten maar komen.'' Logistiek drama Bij de Stichting Streekeigen Pro ducten Nederland (SPN) zijn ze een stuk kritischer op het nieuwe protest. „Natuurlijk vin den we het prachtig als meer mensen bij de boer zelf gaan ko pen'', zegt een woordvoerder. ,,Maar als we dat volgende week massaal gaan doen, wordt het een logistiek drama. We hebben niet voor niets supermarkten, daar kopen we de meeste bood schappen en als dat deels weg valt, hebben we een probleem. Als de boeren overgaan tot het blokkeren van de voedselvoor ziening, schieten ze zichzelf in de voet. Hiermee raak je de in woners, niet de overheid.'' Maandag 16 december vindt er overleg plaats tussen de boeren en minister Schouten en pre mier Rutte over de stikstofcrisis. De uitkomst kan van invloed zijn op het wel of niet doorgaan van de actie op 18 december. Vier dagen na het geruchtma kende fragment is de storm on line nog altijd niet gaan liggen. Op Dumpert en vele andere sites blijven de reacties binnenstro men. ,,Wat een baas ben je dan", looft een van de kijkers de brutale opmerking. Een ander vindt juist: ,,Dit kun je echt niet maken op nationale tv." Ook bij Andries staat de tele foon roodgloeiend. Hij houdt er zelfs een leuke boterham aan over. ,,Ik ben cabaretier en krijg te horen dat mensen tickets voor mijn voorstelling kopen, omdat ze die grap in Lingo zo leuk vonden. Dat was natuurlijk niet de in steek, maar het is wel mooi mee genomen." In een procedurevergadering heeft de Eerste Kamer gistermiddag be sloten om het debat over de Stik- stofwet wél volgende week dinsdag in te plannen. Dat is de laatste ver gaderdag van de senaat dit jaar. Maar de dag ervoor, maandag, wordt pas definitief besloten of het debat doorgaat. Er volgt alsnog uitstel naar vol gend jaar als een meerderheid in de senaat ontevreden is over schrifte lijke antwoorden van het kabinet over de Stikstofwet. ,,Ik denk dat het maatschappelijk gezien heel erg van belang is dat we dit voorstel vóór de kerst behandelen", zei D66- senator Henk Pijlman tijdens de vergadering. Ook coalitiepartijen VVD, CDA en Christenunie willen dat de Stikstofwet zo snel mogelijk wordt ingevoerd, zodat de woning bouw kan worden vlotgetrokken. Maar in de Eerste Kamer was geen meerderheid om hoe dan ook volgende week dinsdag over de wet te stemmen. Alle partijen zullen de komende dagen schriftelijke vragen stellen aan minister Schouten van Landbouw. De PvdA eist dat pas nS de beantwoording wordt besloten of het debat dinsdag doorgaat. Die eis wordt nu ingewilligd. woensdag 11 december 2019 GO Landwinkel alternatief bij boerenblokkade? Het is nog onduidelijk of er een boerenprotest komt, zoals hier in Den Haag, en welke vorm dat dan zal krijgen. foto anp Moeten we bang zijn voor een karige kerstmaaltijd nu de boe ren volgende week woensdag opnieuw actie gaan voeren tegen het stikstofbeleid? Ze zeggen nog niet wat ze precies gaan doen, maar de kans be staat dat de bevoorrading van supermarkten minimaal een dag wordt gedwarsboomd. Biedt de landwinkel dan uitkomst? Sanne Schelfaut Rotterdam Met een genadeloze uithaal naar zijn ex-vriendin is Andries Tunru uitgegroeid tot een van de meest spraakmakende deel nemers van Lingo aller tijden. De 28-jarige man uit Utrecht nam wraak op zijn ex door het zesletterwoord 'kutwijf' te be denken. Sebastiaan Quekel Hilversum -Wessel van Olst, Landwinkel Coöperatie -Andries Tunru De Eerste Kamer beslist pas vol gende week maandag of nog diezelfde week wordt gestemd over de Stikstofwet van het ka binet. Daarmee is niet zeker of de spoedwet nog dit jaar kan worden aangenomen, zoals het kabinet graag wil. Peter Winterman Den Haag ROTTERDAM Imanuelle Gri ves kan zich opmaken voor nog zes dagen gevangenis. Het Openbaar Ministerie in België gaat niet meer in hoger beroep tegen haar veroorde ling tot twee jaar cel waarvan één voorwaardelijk. Ook Gri ves gaat niet in hoger beroep, laat ze weten De voor drugshandel veroor deelde actrice (ze verkocht deze zomer drugs op festival Tomorrowland) hoeft feitelijk nog maar een handjevol dagen de cel in. In België geldt de regel dat je bij cel straffen van één jaar of min der slechts één zesde hoeft uit te zitten. Van de twee jaar die Grives kreeg, is er één voorwaardelijk. Van dat ene jaar hoeft ze dus maar twee maanden te zitten. Omdat ze al 54 dagen in voorlopige hechtenis zat, blijft er nog slechts een kleine week over, zegt haar advocaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7