Kerstmarktenseizoen opent met een klapper, de kerstmarkt in Axel Multifunctioneel centrum bijna klaar 7 STUTHUIS ZUIDDORPE ZORG EN OPVANG Sinds oktober zijn Paul en Carolien de Clerck uit Zuiddorpe de drijvende krachten van het Stuthuis Zuiddorpe, een onderdak voor kinderen die het even hard nodig hebben. De term stuthuis is uniek, een zelfver- zonnen woord en wie het googelt, komt vanzelf in Zuiddorpe terecht. Stutten in de zin van on dersteuning; een huis waar kinde ren ondersteuning krijgen. Het is de naam die hun woning als loca tie van Driestroom heeft gekregen. Driestroom is een landelijke orga nisatie met zo'n 120 locaties waar kleinschalige zorg en opvang wordt geboden. De boerderij van echtpaar De Clerck is de tweede locatie in Zeeland, de andere is in Middelburg. Paul (57) en Carolien (58) de Clerck bieden op hun akkerbouw bedrijf net buiten Zuiddorpe tij delijk onderdak aan kinderen die niet thuis kunnen wonen. ,,Het is bedoeld voor kinderen uit de re gio", legt Carolien uit. ,,We willen dat de kinderen in hun eigen net werk blijven, naar hun eigen school kunnen gaan. Het is ook van belang dat we contact hebben met de ouders. Het streven is dat de kinderen weer naar hun ouders gaan. We kiezen voor tijdelijke op vang omdat we niet meer de leef tijd hebben om heel lange zorg te bieden." Voldoening Hun eigen twee kinderen zijn de deur uit, de pleegkinderen die ze hadden ook voor een deel. Caro- lien is gestopt met haar werk als kinderverpleegkundige om zich volledig te wijden aan haar werk voor haar Stuthuis. 'Waar begin je aan?' Ze horen de vraag nog regel matig. ,,Of we nu twee of tien kin deren kunnen helpen, het gaat niet om aantallen. We doen dit niet om er rijk van te worden. Ik heb twee handen, als ik het kan bijbenen dan loopt het. Je moet wel goede zorg kunnen leveren. Makkelijk is het niet, maar het Of we nu twee of tien kinderen kunnen helpen, het gaat niet om aantallen geeft heel veel voldoening." Niet iedereen die ruim woont kan zomaar aan zoiets beginnen, verzekert Albert de Vries. De voor malige Zeeuwse politicus is am bassadeur voor Driestroom. ,,Wij stellen hoge eisen aan de mensen. Driestroom staat borg voor de kwaliteit. Wij zorgen ook voor een orthopedagoog en wanneer nodig kunnen de mensen altijd bij ons terecht voor vragen." Jonge moeders Hoewel het Stuthuis een akkerbe- drijf is, gaat de vergelijking met een zorgboerderij mank. Het is een professionele zorglocatie, zij het op een boerderij waar kinde ren rust en vooral ruimte vinden. ,,Ik zou me niet kunnen voorstel len dat we de kinderen de zorg kunnen bieden in een rijtjeshuis", denkt akkerbouwer Paul. In de voormalige koeienstal zou in de toekomst ook onderdak geboden kunnen worden aan jonge moe ders met kindjes. ,,Dan moet er wel nog wat verbouwd worden", schat Paul in. ,,Dat is iets voor in de toekomst." Meer dan honderd kramen zullen de straten van hartje Axel vullen en op vier feestlocaties is live muziek, met de Kaaiwal als verrassende nieuwkomer. De Schaap Falken- stein Optiek heropent op het ach- terafpleintje en tovert de Kaaiwal gelijk om tot Le Petit Monmartre. Zo sfeervol als in de Parijse kunste- naarswijk moet het er worden, met musicalzangeres Sanne Pronk, fi- naliste van tv-show Holland's Got Talent, als één van de trekkers. Op de Markt ontrolt zich tot half één 's nachts in een grote feesttent een mega après ski party en op het Museumplein treedt van alles op, van een kerstman met kerstelfjes tot gospelkoor G-Roots. Aan een goed doel is ook gedacht. In de Pas sage geeft dj Martin in een glazen huis een Serious Request-show voor de Dierenbescherming. Nog meer Nog zoveel meer kerstmarkten zijn er in Zeeuws-Vlaanderen. Ook donderdag is er één in dorpshuis 't Meulengat in Sluiskil, met vanaf 16.00 uur knutselen voor kinderen en om 17.45 uur de officiële ope ning met gratis glühwein, choco- melk, erwtensoep en kerstbrood. Carnavalsclubs De Sjokkedèze en De Kloddezakken houden vrij dag vanaf 16.00 uur een kerst markt bij super Verbiest in Koe wacht. In Markt 4 in de Sasse Cuy- perskerk is vrijdag en zaterdag een kunstfair. Hulst pakt zaterdag van 14.00 tot 21.00 uur groots uit met een kerstmarkt aan de Bierkaai, met straattheater, live muziek, ritjes op ezel Camino en een lampionoptocht. In het mfc aan de Prinses Irene- straat krijgen het dorpshuis, de kinderopvang en de basisschool een plek. In mei begonnen de werkzaamheden met de sloop van de oude Prinses Ireneschool. Afge lopen tijd kregen de leerlingen les in het gebouw van Sint Petrus-De Wegwijzer en de voormalige land bouwschool. De twee scholen van het dorp, die samen gingen in 2017, krijgen ook nog een nieuwe naam. De renovatie van de gymzaal is ook klaar eind dit jaar. De gymzaal uit 1960 is een gemeentelijk mo nument en moet behouden blij ven. Architecten Alliantie uit Goes maakte een ontwerp waarbij de gymzaal geïntegreerd is in de nieuwbouw. De aanleg van parkeervakken en een aanpassing van de Prinses Ire- nestraat gebeurt in de loop van Een koker met oorkonde, die tachtig jaar geleden werd ingemet seld bij de bouw van de Prinses Ire- neschool, moet ook nog een plek krijgen in het nieuwe gebouw. woensdag 11 december 2019 'Kinderen vinden hier rust en ruimte' Guido van der Heijden Zuiddorpe -Carolien de Clerck Gewoonlijk kun je in het cen trum van Axel een kanon af schieten zonder iemand te raken, maar morgen vanaf vijf uur 's middags moet je dat niet proberen. Je kunt er dan over de hoofden lopen met de kerst markt. Harmen van der Werf Axel Het multifunctioneel centrum (mfc) in Schoondijke is deze maand klaar. Alle gebruikers kunnen in januari naar het nieuwe gebouw verhuizen. Sophie Stockman Schoondijke 2020. Het Stuthuis van Paul en Carolien de Clerck, en de hond Whisky. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62