Inzet bij strijd tegen cybercrime verdubbelt 5 Gedeputeerde weg om Tata I Traditioneel Labour-gebied V- schaarde zich achter de brexitdeal van Johnson met Brussel. ,,Corbyn wil ons in de EU houden'', ver klaart Wrightson. De allergie voor linkse politici wordt in Pepys Bar, schuin tegen over de Grimsby Minster, een middeleeuwse kerk, luidkeels kenbaar gemaakt. Vloekend en tierend reageren beschonken gas ten als een speech van Corbyn in Bristol op een televisiescherm aan de wand wordt uitgezonden. De afkeer van Europese immigranten klinkt aan menig stamtafel door. ,,Heeft Labour hen niet met open armen ontvangen?'' foetert een rood aangelopen vrouw. Johnson speelde handig in op dit wantrouwen. ,,EU-burgers hebben het Verenigd Koninkrijk lang genoeg als een deel van hun eigen land beschouwd'', zei hij voor zijn bezoek aan Grimsby. Aan de bar schudt gepensioneerd ingenieur Dave, die zijn achter naam niet wil noemen, zijn hoofd. ,,Ik heb mijn hele leven op Labour gestemd. Ditmaal niet. Waarom? De partij zit niet meer op dezelfde lijn als de kiezer. Dan doel ik op de brexit. Wij stemden leave." De welbespraakte en goedbe- middelde man wuift populisti sche praat terzijde. ,,De staat van dit land met de vijfde economie ter wereld is afgrijselijk. In Grims- by in het bijzonder. Labour heeft het niet veroorzaakt, maar er evenmin voldoende aan gedaan.'' Een rondgang door het centrum maakt zijn stelling zichtbaar. Voor de ingang van de bibliotheek ligt een dakloze opgerold in een de- ken. Dichtgetimmerde panden be palen het straatbeeld. Baken van hoop Voor buitenstaanders komt de po litieke revolutie vreemd over. Een Roemeense dame, stijlvol gekleed, fluistert achter haar hand: ,,Hoe verder je van Londen komt, hoe gekker het wordt.'' Martyn Boyers, de gids van Johnson op de Fish Market, vindt dat wel meevallen. ,,Deze verkiezingen draaien maar om één ding: de brexit'', zegt hij. ,,De rest is slechts muziek op de achtergrond. Daarom gaat Labour straks hier zijn zetel verliezen.'' Wrightson, afgepeigerd van een nachtdienst, beaamt dit. Voor hem is de brexit een baken van hoop. ,,Of het beter wordt, zien we later wel.'' De cybercrimeteams bestrijden digitale criminaliteit zoals hac ken, zogeheten DDOS-aanval- len en gijzelingssoftware. Elke regionale eenheid beschikt over zo'n team, dat na de uitbreiding zo'n twintig medewerkers gaat tellen. Ook de Landelijke Een heid - die beschikt over het Team High Tech Crime - krijgt vijftig extra digitaal experts. De teams richten zich niet al leen op opsporing, maar ook op preventie en het verstoren van criminele praktijken. Zo hielpen zij onlangs mee om hackerssoft- ware van het internet af te ha len. ,,Zo'n ingreep is effectiever dan alleen iemand aan te hou den'', aldus plaatsvervangend korpschef Henk van Essen in een interview met deze krant. Van Essen doet zijn uitspra ken aan de vooravond van het verschijnen van een kritisch rapport van de Inspectie Justitie en Veiligheid over de recherche. Naar verluidt is de inspectie kri tisch over de samenwerking tussen de verschillende recher cheonderdelen. Dat beeld is voor een deel achterhaald, aldus Van Essen. ,,We staan er al beter voor. Het is niet allemaal ho sanna, maar de recherche is springlevend.'' Wat de korpsleiding betreft is de werkwijze van de cybercri- meteams een blauwdruk van het recherchewerk in de toe komst. Binnen die teams zijn tactische recherche, specialisme (zoals digitale en financiële re cherche) en intelligence nauw met elkaar verweven. »P13 De Noord-Hollandse gedepu teerde Adnan Tekin treedt af vanwege falend toezicht op staal bedrijf Tata Steel. Tekin was als provinciebestuurder verant woordelijk voor zowel gezond heid als milieu. In die rol had hij veel te maken met de staalgigant in IJmuiden. Die was dit jaar her haaldelijk in het nieuws vanwege de uitstoot van schadelijke stof fen, onder meer in de vorm van zogeheten grafietregens. De pro vincie meldde vorige week dat ook de uitstoot van stof door een van de fabrieken van Tata al jaren veel te hoog is. Tata meldde de overtreding zelf. De provincie en de Omgevingsdienst hadden de overschrijding niet opgemerkt. Naar aanleiding van de ontdek king besloot de provincie ook an dere installaties van het bedrijf nader te onderzoeken. Zonnepanelen op zee 'succes' Drugs in potjes pindakaas Militair toestel verdwenen Natuur herstelt mondjesmaat woensdag 11 december 2019 GO 4 Boris Johnson ziet deze verkiezingen kans om te winnen in districten die al heel lang in handen zijn van de Labour-partij. Grimsby D 111219 TU De politie versterkt zijn cybercrimeteams met 145 fulltime medewerkers. Daar mee verdubbelt de capaci teit. Volgens de korpsleiding staan de teams symbool voor een nieuwe werkwijze van de recherche. Koen Voskuil Den Haag HAARLEM Tata stoot te veel stof en zware metalen uit. FOTO ROB ENGELAAR LEIDEN Een proefproject met drijvende zonnepane len op de Noordzee heeft de eerste testen succesvol doorstaan. Het systeem heeft de afgelopen weken energie opgewekt en enkele stormen door staan. Volgens maker Oceans of Energy is de zogeheten zonne- farm uniek in de we reld. „Geen enkel ander systeem kan golven tot 13 meter aan'', aldus oprichter Allard van Hoeken. UTRECHT Twee 25-jarige man nen die drugs in pot ten pindakaas en wenskaarten stopten en per reguliere post verstuurden, hebben volgens het OM bijna twee ton aan illegale winst behaald. SANTIAGO DE CHILE Een militair vliegtuig uit Chili met 38 men sen aan boord is van de radar verdwenen. Het toestel was on derweg vanaf de zui delijke stad Punta Arenas naar een Chi leense basis op Ant arctica voor een on derhoudsbeurt. De Hercules C130 ver trok om 16.55 uur Chi leense tijd. Ruim een uur later kon er geen contact meer worden gemaakt met het toestel. GLAND Goed nieuws voor tien bedreigde vogel- en vissoorten. Dankzij uitgebreide bescher mingsmaatregelen en broedprogramma's zijn die populaties vol gens de IUCN (Inter national Union for Conservation of Na ture) licht hersteld. Het gaat onder meer om de parkiet en een baarsachtige. IUCN noemt de verbetering 'een sprankje hoop te midden van een bio- diversiteitscrisis'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5