ii Prosper Minnaert is de beste biertjestapper van Zeeland 7 40 JAAR VOOR DE KLAS ELS DE ZEEUW EN YVONNE LAPORT Els de Zeeuw en Yvonne Laport zijn er zelf stomverbaasd over. Dat ze het allebei al 40 jaar lang uithouden voor de klas. Nog altijd met een grote glimlach op hun gezicht. Al is het hard nodig, zeggen ze, dat het onderwijs weer door iedereen wordt omarmd. Colberts Overhemden casual Overhemden dress Pantalons Vesten Pullovers v.a. 98. v.a. 39. 2 voor 69. v.a. 69. v.a. 59. v.a. 49. half jaar kaas te verkopen op de markt. Niet voor niets hebben de juffen wel iets te wensen voor het onderwijs van de toekomst. La port: ,,Een verstandige minister. Het geld klotst tegen de kades om hoog, maar ze zijn zo onredelijk zuinig. En wat ik het onderwijs ook nog toewens, zijn een hele boel veerkrachtige leerkrachten." Staking De Bruse juffen deden onlangs al lebei mee aan de onderwijsstaking voor onder meer betere salarissen. ,,Niet voor onszelf. Wij gaan dat niet meer meemaken. Maar er moet wat worden geboden aan mensen. Het onderwijs móet aan trekkelijker worden." En, ook be langrijk: ,,De samenleving zou het onderwijs weer meer moeten omarmen." Haalde je vroeger als kind wat uit op school dan hield je thuis je lippen stijf op elkaar. Bang om daar nóg eens op je kop te krij gen. ,,Maar als je nu 'boe' zegt te gen één van de kinderen dan krijg je direct 's middags de ouders aan Als je nu 'boe' zegt tegen één van de kinderen dan krijg je direct 's middags de ouders aan de telefoon de telefoon, waaraan je moet uit leggen waarom je dat hebt gedaan. Dat vind ik best weleens lastig", vertelt Laport. Mensen zijn mon diger geworden, wat de twee op zich alleen maar toejuichen. De Zeeuw: ,,Maar het draait wel om respect en dat is een beetje kwijt geraakt. Heb vertrouwen in de mensen die voor de groep staan en die naar eer en geweten het beste proberen te doen voor het kind." Digitalisering Mooie ontwikkelingen waren er trouwens ook zat. Zo heeft de digi talisering het onderwijs tot nu toe veel opgeleverd. ,,Het is een ver dieping van de lessen. Je haalt de wereld de klas binnen", zien beide juffen dagelijks. En hoewel school- vakken als spelling en rekenen nog altijd belangrijk zijn, merken ze dat de jeugd veel meer dan vroeger in staat is verbindingen te leggen en creatief na te denken. ,,Het on derwijs is veel dynamischer ge worden. Je probeert wel iets aan te leren, maar van heel veel verschil lende kanten. Vroeger stond je voor de klas en vertelde je wat. Nu probeer je de kinderen te laten ontdekken, van elkaar te leren, te onderzoeken, iets op de computer op te zoeken en noem maar op." Gisteren werden juf Els en juf Yvonne door hun leerlingen thuis overvallen en mee naar school ge nomen. Daar kregen ze onder meer een wenspot met 150 wen sen cadeau en een optreden van theatergroep Hilaria. Als ze allebei iets in die 40 jaar niet zijn kwijtgeraakt, is het wel hun liefde voor het vak. De twee juf fen van obs De Meerpaal in Brui- nisse genieten nog steeds elke dag met volle teugen van de kinderen. ,,Ik ben er echt verbaasd over hoe kleuters nog altijd kunnen genie ten van een poppenkastspel of van een kleipoppetje maken. Die ver wondering. Dat vind ik het mooie; dat die verwondering is gebleven", zegt De Zeeuw (juf in groep 2). Want veranderd is er in 40 jaar tijd heel wat. Kwamen ze, allebei koud van de Pabo in Middelburg, nauwelijks aan de bak - nu schreeuwen scholen om leer krachten. Laport (juf in groep 6/7) stond na haar afstuderen zelfs een ,,Ik ben wel zenuwachtig", zegt Da- niella terwijl ze als proef een paar Bud-biertjes tapt. ,,Dan kunnen we wennen aan de tapdruk. Mijn eigen tap ken ik op mijn duimpje. Maar om iedereen gelijke kansen te ge ven, heeft de organisatie twee spe ciale bars neergezet." Afschuimen Bij het tappen van een biertje let de vierkoppige jury op kwaliteit, vak manschap en passie. In totaal wor den zo'n dertig handelingen geju reerd. Beginnend bij het droogma ken van het dienblad, het spoelen van het glas, het tappen, het af schuimen met een spatel tot het serveren voor de jury. Voor Eric de Kock van stichting Tapwedstrijden is dit de Formule 1 onder de horecavakwedstrijden. ,,Vanaf de eerste handeling wordt gelet op passie en gastvrijheid van de barkeeper. Een lachje, vriende lijk zijn, maar ook weer niet te ami caal." Na het tappen en beoordelen van twee fluitjes en twee vaasjes bier, volgt de finale met de eerste vijf deelnemers in de ranking. Het dienblad wordt ook nog gevuld met een speciaal biertje op fles dat voor de jury in het glas moet worden uitgeschonken. Winnaar van de twintig toptap- pers uit Zeeland is Prosper Min- naert van eetcafé Desafinado in Middelburg. Hij plaatst zich voor het NK op 16 januari 2020 tijdens de Horecava in de RAI in Amsterdam. rnode Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118 - 612508 www.lavooymode.nl woensdag 11 december 2019 'Mooi hoe een kind kan genieten' Els de Zeeuw en Yvonne Laport worden onthaald door de leerlingen gen gepresenteerd, omdat ze allebei al 40 jaar lang voor de klas staan - Yvonne Laport, jubilaris van obs De Meerpaal in Bruinisse. I. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Ze krijgen een dag vol verrassin- Esme Soesman Bruinisse Als je twintig jaar een café hebt, wil dat nog niet altijd zeggen dat je een mooie pint bier kunt tap pen. Daniella de Kind (50) van café Lazarus in Sint Jansteen gooide gisteren in haar eigen kroeg alles in de strijd bij de voorronde van het NK biertap pen. Prosper Minnaert van eet café Desafinado in Middelburg ging er met de winst vandoor. Hij mag naar de landelijke finale. Edy de Witte Sint Jansteen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58