Shannen en Ria dompelen zich onder in de kerstsfeer IN DE REGIO 6 Plan voor landbouw en wonen MIJN DORP, MIJN STAD Marcel Modde Zierikzee Hoge en lage fruitbomen, strui ken, klimmers, waterplanten, paddenstoelen en wortelen, van iedere groenlaag in een voedsel bos kan je eten. En het helpt bo vendien weer een beetje tegen de opwarming van het klimaat, ver telt Van Schijndel over de ge dachte achter het concept. Samen met twee andere initia tiefnemers gaat ze op zoek naar een terrein van maximaal twee hectare groot om aan te planten. Als het bos eenmaal is ontwikkeld, is het eigenlijk een hele luie vorm van landbouw De bedoeling is daar ook wonin gen neer te zetten voor vijf tot tien huishoudens, die het voedselbos gaan bestieren. In eerste instantie zal de opbrengst net groot genoeg zijn voor eigen consumptie. Na verloop van tijd zal er ook vol doende zijn om te verkopen in de omgeving, verwacht Van Schijn- del. Ze benadrukt dat de woonge meenschap een open karakter krijgt. ,,Het is absoluut niet de be doeling om er een afzonderlijk dorpje van te maken, of een hek rondom te bouwen. We denken ook aan kleine, bescheiden wo ningen. Een ecowoning van hooi balen bijvoorbeeld, tiny houses of zeecontainers; gewoon niet meer dan wat je nodig hebt." Hip Voedselbossen zijn hip in Neder land. Volgens een inventarisatie van het blad De Boerderij zijn er inmiddels zo'n honderd aange legd, waarvan de meesten minder dan een hectare groot. Met name in het oosten en noorden van het land hebben pioniers hun pad ge vonden. Maar ook Zeeland is bij uitstek geschikt voor deze 'nieuwe' manier van landbouw, aldus de in Gouda woonachtige Van Schijndel. In het Zeeuws- Vlaamse Graauw staat al een klein voedselbos. ,,Als het bos eenmaal is ontwik keld, is het eigenlijk een hele luie vorm van landbouw", vertelt Van Schijndel. ,,Het principe is er op gericht dat je de natuur zelf zoveel mogelijk het werk laat doen. Ook voor wat betreft de bestrij ding van plagen, door de inzet van natuur lijke vijanden. Loopeenden bij voorbeeld zijn dol op slakken." Als alles meezit, hoopt Van Schijndel in het voorjaar van 2021 de eerste aanplant in de grond te zetten. Belangstellenden kunnen haar bereiken door te mailen naar: VoedselbosBuitengewoon@gmail. com. Glühwein, kerstmuziek, een lekker chocolaatje en uiteindelijk blij met een mooi kerststuk naar huis. In het dorpshuis van Renesse werd gisteren de kerststemming alvast opgevoerd. Daar hadden onder meer Shannen Visser en haar oma Ria Koers de grootste lol met het beetje leuk op maken van kerstgroen, slingers en ballen. De mensen achter 'Thuis in je dorpshuis' en 'Renesse durf te vragen' organiseerden de middag, die door zo'n 30 mensen werd be zocht. De meeste dorpshuizen op Schouwen-Duiveland dragen met speciale activiteiten bij aan het kerstsfeertje op de dorpen. Wie er van smult, kan dit weekend z'n lol op. Onder meer in de dorpshuizen van Zonnemaire, Bruinisse en Scharendijke is het prijs. Dickensstijl In dorpshuis De Vanger in Brui- nisse gaat vrijdag 13 december om 16.00 uur de tweedaagse kerst markt van start. Met de meest uit eenlopende (lokale) standhouders, een knutsel- en kerstgebakbak- wedstrijd. Optredens zijn er vrij dag door Constance Wolff en zater dag door Annette Jumelet en haar leerlingen, Maarten Bruynes en het Oosterlands Oranjekoor in Dic- kensstijl. Vrijdag duurt de markt tot 20.00 uur. Zaterdag is ie van 10.00 tot 16.00 uur. Kerstbal pimpen In De Maire in Zonnemaire is het zaterdag kerstmarkt van 10.00 tot 16.00 uur. Met onder meer de mo gelijkheid om samen met mole naarsvrouw Justine Whittern een kerstbal van jezelf te pimpen. Met de opbrengst van die activiteit is het de bedoeling een 'levende kin derboerderij' op poten te zetten tij dens Beleef Zonnemaire. De grote kerstmarkt die tot twee jaar geleden in de kerk van Brou wershaven werd gehouden, is ver kast naar De Putmeet in Scharen- dijke. Die markt is te bezoeken op zaterdag 14 en zondag 15 december. Lichtjeszwemfeest Optreden Vannstein Kerstfair bij Galerie BuB-Art woensdag 11 december 2019 Gezocht: grond voor voedselbos Shannen Visser en haar oma Ria Koers hebben een hoop lol samen tijdens het maken van hun kerst stukje. FOTOMARIEKE MANDEMAKER Ergens op Schouwen-Duive- land is er vast een boer die denkt aan stoppen met zijn be drijf, hoopt Jetske van Schijn- del. Of wellicht een stukje grond wil verkopen. En als dan de gemeente ook nog eens zou meewerken, krijgt het eiland zijn eerste, echte voedselbos. - Jetske van Schijndel, initiatiefnemer voedselbos Esme Soesman Renesse NIEUWERKERK Zwembad Dol-fijn in Nieuwerkerk houdt vrij dag een lichtjeszwem feest. Belangstellenden kunnen vrij zwemmen in een versierd zwembad. Een A-diploma is een vereiste. Het lichtjes zwemfeest begint om 19.30 uur en duurt tot 21.00 uur. Een kaartje kost 3,50 euro. GOES De Nederlandse Ram- steinband Vannstein geeft vrijdag een optre- den in Podium 't Beest. Vannstein wordt gezien als een van de beste Rammstein tribute- bands. De band klinkt als Rammstein en de show komt erg in de buurt van de originele Duitse band. Om 20.30 uur gaan de deuren open. Kaarten zijn voor 18,50 euro verkrijgbaar in de voorverkoop. Aan de zaal kosten ze 20 euro. ZIERIKZEE Galerie BuB-Art houdt vrijdag en zaterdag een kerstfair. Er worden Rammstein tributeband Vannstein. FOTO NIELS KREBBEKX kunstwerken van zes lo kale kunstenaressen verkocht. Er zijn onder andere kerstballen en kerstversieringen, wer ken van keramiek en sie raden te koop. Belang- stellenden zijn vrijdag van 16.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur welkom bij Galerie BuB-Art, Sint Domusstraat 58 in Zierikzee. BRUINISSE Dorpshuis, 8.45, 10.30 en 19.30 uur: Yoga, 18.00-19.00 uur; Karateles voor kinderen, 19.30 uur: Badminton; Ichtus aan het Kerk plein, 9.45-11.30 uur: Koffie inloop en maken kerststuk; ELLEMEET Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Biljartclub; NOORDGOUWE Dorpshuis, 18.30: Re petitie Muziekvereni ging Con Amore, 20.00 uur Badmin- tonavond; NOORDWELLE Corneliuskerk, 17.00 17.45 uur: Meditatief zingen bij Klooster- welle; RENESSE Blikmuseum, 14.00 17.00 uur: Tentoon stelling Hoe kwamen wij vroeger de winter door?; Dorpshuis, 9.00-10.00 uur: Yoga Steffine, 19.30-20.45 uur: Yoga; SIRJANSLAND Dorpshuis, 10.15 uur: Yoga; ZIERIKZEE Eilandzorg de Wie ken, 13.30 uur: Hand- werkcafé; FiZi, 15.00 uur: Shaun het Schaap: Het Ruimte schaap, 20.00 uur: Galapagos: Hope for the Future; Gebouw 4SD, 10.00 uur: Koffie inloop; 14.30 uur: Kin derclub 19.00 uur: Jongerencentrum geopend; Gebouw de Driehoek, 8.45 en 10.00 uur: Fytaal Pila- tes; Gravensteen, 14.30 uur: Rondlei ding door de oudste gevangenis van Zee land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57