Ifc,' GroenLinks laat vergoeding Diks onderzoeken 4 VERKIEZINGEN GROOT-BRITTANNIË Premier Boris Johnson wil de Britse verkiezingen morgen winnen door zetels van Labour af te snoepen in afgebladderde steden als Grimsby die voor de brexit stemden. De jacht op zetels in vijandelijk gebied et een bleek gelaat en kleine ogen van de slaap liet Boris Johnson zich maandag ruim voor zonsopgang fotografe ren met een joekel van een kabel jauw in zijn handen in een koelcel van de Grimsby Fish Market. De premier toonde de werklui in het oostelijk deel van de haven zon nige vergezichten. In ruil voor een stem op zijn Conservatieve Partij zou de eens zo vermaarde vissers vloot worden hersteld in haar oude glorie. Directeur Martyn Boyers leidde Johnson opgewekt rond over de vloer van de visafslag langs de kust van Noordoost-Engeland. In zijn kantoor op de eerste verdieping, met uitzicht op de monding van de rivier Humber, kijkt hij met plezier terug op het hoge bezoek aan de visafslag. ,,Ik heb een pret tig gesprek met Boris gevoerd'', zegt hij. ,,Natuurlijk vertelde hij voor het grootste deel onzin, maar mijn stem gaat naar de Conserva tieve Partij.'' Net als het merendeel van de be volking van Grimsby stemde Boyers traditiegetrouw Labour, de vuist van de werkende klasse in Westminster. Het EU-referendum in de zomer van 2016 veranderde alles. Maar liefst 71,45 procent stemde er voor de brexit. De partij van Labourleider Jeremy Corbyn dreigt hierdoor morgen voor het eerst sinds de Tweede Wereldoor log haar zetel in het achtergestelde gebied kwijt te raken. Niet doormodderen ,,Ik ben niet voor of tegen Europa, maar er moet snel duidelijkheid komen'', geeft Boyers aan. ,,Van blijven doormodderen wordt nie mand beter.'' Gevoelig voor de be loften van Johnson is hij aller minst. Als een beenhouwer maalt hij diens campagnetaal fijn. ,,We gaan niet meer vis vangen in En gelse wateren'', weet hij. ,,In Grimsby hebben we amper nog boten. Vrijwel al onze vis komt uit IJsland en Noorwegen.'' Boyers beschrijft het lot van de gedecimeerde vloot met een tref fend voorbeeld. Een trawler met een Nederlandse vlag zorgde on langs voor schuimbekkende reac ties. ,,Waarom vangt een Europees schip 'onze' vis? Omdat de quota, door de EU bepaald, verkocht of verhuurd kunnen worden. Neder landers, wakkere jongens, hebben ruim 15 procent in hun bezit. Zo werkt de wereld nu eenmaal.'' De zeeën gulzig leegvissen na de brexit zit er evenmin in. Ook na het vertrek uit de EU blijft het oor deel van de Ices, het Deense we tenschappelijke adviesorgaan van Brussel, maatgevend. Grimsby heeft zijn bakens al verlegd. De ha ven, waarvan de Fish Market het hart vormt, draait op de viswer- kende industrie, goed voor onge veer 4500 banen. Boyers: ,,Wij moeten de continuïteit waarbor gen. Als de visprijzen stijgen, kan dat tot ontslagen leiden.'' Zulke nuances spelen voor de inwoners geen rol. Grimsby ziet er minder desolaat uit dan in de ge lijknamige comedy van Sacha Ba ron Cohen, bekend door typetjes als Borat en Ali G, maar armoede ligt als een deken over de geïso leerd liggende plaats. Grimsby be hoort tot de meest achtergebleven gebieden in Engeland. Een groot deel van de bevolking ziet in de brexit een reddingsboei. Emotie weegt zwaarder dan argumenten. KIESDISTRICTEN Dean Wrightson (23) valt hierom van zijn geloof. De vissorteerder gaat net als veel van zijn collega's voor het eerst niet op Labour, maar op Boris Johnson stemmen. Terwijl hij rillend van de kou op een bankje voor winkelcentrum Freshney Place Shopping Centre een sigaret rolt, legt hij zijn be weegredenen uit. ,,Onder Labour is het aantal daklozen alleen maar toegenomen'', geeft hij aan. Schuld Met deze ontboezeming geeft hij de kern weer van de benarde posi tie van de socialistische partij in steden als Grimsby. Labour heeft zelf last van de harde bezuinigin gen die de conservatieve regering doorvoerde, maar krijgt wel de schuld van de gevolgen. In traditi oneel rode bolwerken als deze snakken de mensen naar een be tere toekomst. Na driekwart eeuw geldt Labour in Grimsby als het probleem, niet als de oplossing. Wrightson schetst een beeld van misère. Hij woont bij zijn ziekelijke moeder, voor wie hij met zijn zus zorgt. Geld voor een eigen onderko men is er niet. Voor een studie ont braken na de middelbare school de financiën. Hij rekent zichzelf niette min tot één van de gelukkigen. Vrienden van hem belandden bijna op straat. Zijn baan in de haven voelt daarom als een godsgeschenk. De vrees zijn betrekking kwijt te raken, beheerst zijn gedachten. Parlementslid Melanie Onn dreigt om dergelijke ellende haar zetel kwijt te raken aan haar conservatieve op ponent Lia Nici. Dat Onn als jongvol wassene zelf tijdelijk dakloos raakte, maakt geen verschil in de publieke opinie. Ook haar stemgedrag in het Lagerhuis helpt haar nauwelijks. Onn In werkelijkheid zou ze vooral in Den Haag hebben gewoond. Dat schrijft HP/De Tijd, dat op basis van bronnen stelt dat Diks (inzet) haar huis in Leeuwarden te koop had gezet en zij met haar man - die ook fulltime in Den Haag werkt - een appartement in Den Haag heeft gekocht. Kamerleden krijgen een vergoe ding die afhankelijk is van de af stand tussen de Tweede Kamer en de plaats waar een Kamerlid staat ingeschreven en 'minstens twee derde van de tijd overnacht'. Ka merleden die verder weg wonen, krijgen daarom meer geld. Vanwege t Diks ontving een vergoeding van 2023 euro per maand de afstand tussen Leeuwarden en Den Haag kreeg Diks de maximale vergoeding van 2023,25 euro per maand. Of de opgegeven woon plaats klopt, wordt niet gecontro leerd. In een reactie zegt de Tweede Ka- merfractie van GroenLinks dat Diks wethouder was in Leeuwar den toen ze werd gekozen als Ka merlid. ,,Omdat dagelijks heen en weer rijden onmogelijk bleek heeft zij naast haar huis in Leeuwarden een appartement in Den Haag ge kocht en verdeelde ze haar tijd tus sen Leeuwarden en Den Haag.'' De partij zegt niet te weten waar zij haar meeste tij d verbleef; dat wordt 'niet geregistreerd'. Blindedarmonsteking Wel zegt een woordvoerder dat Diks inmiddels haar huis heeft ver kocht en nu ingeschreven staat in Den Haag. Volgens HP/De Tijd ge beurde dat pas na kritische vragen van het blad. Diks zegt in 2019 nau welijks in Leeuwarden te zijn ge- weest, omdat ze begin van het jaar weken in het ziekenhuis lag na complicaties door een blindedarm ontsteking. Haar herstel duurde maanden. GroenLinks zegt het 'belangrijk' te vinden dat er 'geen onduidelijk bestaat over de regels en de toepassing daarvan door Isabelle Diks'. Daarom legt het de kwestie voor aan de nieuwe adviseur integriteit, oud-griffier Jacqueline Biesheuvel- Vermeijden. Zij werd eind vorige maand benoemd en begint haar werk op 1 januari. Eerder kwamen ook PVV- Kamerlid Dion Graus (die zei in Heerlen te wo nen en niet in zijn appartement in Voorburg) en Fo rum voor Demo cratie-Kamerlid Theo Hiddema (die Maastricht op gaf bij de Kamer ter wijl hij in Amsterdam woonde) in opspraak omdat hun werkelijke woonplaats niet overeen kwam met de stad die zij bij de Tweede Kamer hadden opgegeven. Ook zij ontvingen zo ten onrechte duizen den euro's vergoeding. Hiddema gaf zijn te veel ontvangen geld aan de Amsterdamse kattenopvang De Poezenboot. woensdag 11 december 2019 GO 'Boris kletst onzin, maar ik stem toch op hem' Geert Langendorff Grimsby Boris Johnson lijkt de strijd om Grimsby in zijn voordeel te beslis sen. Labour won de zetel tijdens de ver kiezingen van 2017 met een meerder heid van 2559 stem men, maar lijkt die voorsprong ruim twee jaar later te hebben verspeeld aan de Conserva tieve Partij. In an dere kiesdistricten is het nog veel span nender dan in de plaats in Midden-En- geland. Johnson richt zich vooral op het noorden van En geland waar veel traditionele Labour- gebieden liggen die tijdens het referen dum leave stemden. Ook in delen van Londen mikt de pre mier op een omme keer. Labour heeft in de wijk Kensington slechts een meer derheid van twintig stemmen. Andersom moeten de Tories vrezen hun parlementslid te moeten inleveren in Southampton Itchen en Richmond Park. Tegen elkaar weg gestreept lijkt Boris Johnson volgens de jongste prognoses af te steven op een absolute meerder heid. GroenLinks legt de verblijfskos tenvergoeding van het eigen Ka merlid Isabelle Diks voor aan de nieuwe adviseur integriteit van de Tweede Kamer. De oud-wet houder van Leeuwarden kreeg sinds haar Kamerlidmaatschap in totaal 46.000 euro omdat ze in Leeuwarden stond ingeschreven. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4