Alleen Johanna bleef kalm in de storm 8 ZEELAND wjfesjif' Y -• 'SifY. KINKY BOOTS MUSICALSPELER UIT COLIJNSPLAAT Hij wilde eigenlijk architect worden, maar Jimi Hendrikse (21) hijst zich sinds kort zo'n vier keer per week in extravagante jurken. In de musical Kinky Boots danst hij op hakken die menig vrouw al na een kwartier zou willen uitschoppen. Kinky Boots is voor de uit Colijnsplaat afkom stige Jimi Hendrikse („Ja, mijn ouders zijn echte muziekliefheb bers") zijn eerste musical. De voorstelling - met muziek van zangeres Cyndi Lauper - gaat over Charlie, die de slechtlopende schoenenfabriek van zijn vader erft. Dan komt Simon op zijn pad. De als bokser opgevoede Simon gaat het liefst door het leven als de flamboyante dragqueen Lola. Om de fabriek te redden, boren Charlie en Lola een nieuwe markt aan: kinky laarzen voor heren. Maar daar is niet iedereen in de fabriek even blij mee. Jimi speelt één van de zes 'An gels'. „Dat zijn de 'vriendinnen' van Lola. Zij neemt deze zelfbe wuste dames mee naar de schoe nenfabriek om bijvoorbeeld schet sen te maken." Een rol die Jimi op het lijf geschreven is. „Ik heb een hoge zangstem, ben klein van pos tuur en leniger dan de gemiddelde man; allemaal dingen die goed van pas komen bij dit personage. Al moet ik toegeven dat ik me in het begin heb afgevraagd of ik er wel klaar voor was om dit als allereer ste musicalrol te doen. Ik twijfelde of mensen mij en mijn rol daarna nog wel los van elkaar zouden zien." Voor zijn omgeving is het geen grote verrassing dat Jimi uiteinde lijk bij de Fontys Hogeschool voor de Kunsten in Tilburg is beland en niet bij de opleiding bouwkunde aan de Technische Universiteit in Delft. „Hoe vaak ik niet te horen heb gekregen dat ik thuishoorde op een podiumIk heb altijd wel een voorliefde gehad voor theater, maar het is nooit in me opgeko men om er mijn werk van te ma ken. Tot ik naar de open dag op de Rockacademie ging en ontdekte dat er een musicalopleiding be staat." Nieuwe uitdaging Inmiddels is het vierde en laatste jaar van die opleiding aangebro ken. Kinky Boots is Jimi's stage plaats. Na het behalen van zijn di ploma staat al een nieuwe musica luitdaging te wachten. Wat musi cal zo leuk maakt? „Van alleen dansen of zingen zou ik niet ge lukkig worden. Het is juist de combinatie van acteren, dansen en zingen die me trekt. En nee, ik streef niet naar alleen maar hoofdrollen. Er is één productie waarin ik dat wel heel graag zou willen: SpongeBob SquarePants (de ani matieserie over de gele spons en zijn vrienden, red). Maar meestal vind ik het leuker om de beste vriend van de hoofd rolspeler te zijn. Dat zijn heel leuke personages, ook al staan ze net iets minder in de schijn werpers. En het publiek loopt er vaak mee weg." Jimi's wensenlijstje houdt niet op bij alleen musical. Hij is ac tief als stemacteur en dat wil hij graag verder uitbouwen. Het lijkt hem ook wel wat om in een jeugd serie als SpangaS te spelen. Maar zo ver is het nog niet. Voorlopig speelt Kinky Boots (de grote pro ductie toert door heel Neder land) de r hoofdrol in Jimi's leven. Wat hem betreft een musical die iedereen moet zien. „Omdat er een heel dui delijke bood schap in zit: wees wie je wil zijn en geef een ander ook die ruimte." Kinky Boots zou eind deze maand te zien zijn in de v Schouwburg in Middelburg, maar om tech nische rede nen is-ie ver- P* plaatst naar het Schelde- theater in Terneuzen. Jimi en zijn collega's staan daar woensdag 15 april op de planken. SPOREN IN DE DELTA Onze Habsburgse vorsten Fi- lips de Schone, zijn zoon Karel V en zijn kleinzoon Filips II gingen in de 16de eeuw alle drie in Vlissingen scheep naar Spanje. Beroemd is de scène, waarin Filips II hier in 1559 woe dend afscheid nam van Willem van Oranje. Een halve eeuw eerder begon ook een heuglijke reis. Be gin januari 1506 stapte Filips de Schone aan boord. Regeringszaken in het vers verworven Castilië wachtten dringend op afhande ling. Er vertrok een flinke vloot uit jr-r tb V - te#-'" 1 V' l Vlissingen, volgepakt met een schitterend gevolg en 1500 solda ten. Onder de Engelse kust ging het mis. Een zware storm sloeg de vloot uit elkaar, verschillende schepen dreigden schipbreuk te lijden. Bewogen taferelen volgden, toestand bleef een raadsel tot van die door ooggetuigen en kroniek schrijvers smakelijk zijn opgete kend. Filips' vrouw, de moeder van Karel V, werd bekend als Johanna de Waanzinnige. Haar medische daag de dag. Zeker is wél, dat deze vrouw vrijwel als enige het hoofd koel hield in het doodsgevaar op de Noordzee. Er was ook een ano nieme held. Het schip met Filips en Johanna dreigde te kapseizen. Een matroos ging tot driemaal toe overboord om neergestorte tui gage door te kappen, zodat het schip zich weer kon oprichten. Nu werden maatregelen geno men voor het geval alsnog een schipbreuk zou volgen. Filips de Schone moest liefst het leven be houden, en als dat niet lukte in elk geval identificeerbaar blijven. 'Toen men zich in groot gevaar be vond hebben zij de koning in een leren zak genaaid', zegt een Spaans verslag. 'Zij hebben die opgebla zen en op zijn rug hebben zij ge schreven: Koning Filips.' Doodsangst Daar lag de koning in dit merk waardige reddingsvest voor een heiligenbeeld, zeer onvorstelijk en in doodsangst. Velen in zijn gevolg moesten overgeven of bevuilden hun broek. Johanna bleef onver stoorbaar, terwijl om haar heen matrozen en edellieden luidkeels geloften aflegden en de hemel om hun leven smeekten. Ze vroeg om een kist, zodat ze daarop zittend kon eten. Er was nog nooit een ko ning verdronken, zei ze en daarom had ze geen angst. Wel liet ze zich volgens een andere chroniqueur in haar mooiste gewaad kleden en stak ze een grote som geld bij zich. Als ze onverhoopt tóch verdronk moest ook haar lijk herkend wor den, zodat ze een vorstelijke be grafenis zou krijgen. Gelukkig kon men zich op de Engelse kust in redding brengen en liep het goed af met Filips en Johanna. Althans voorlopig. Vlissingen en de Neder landen zagen ze nooit terug woensdag 11 december 2019 Jimi danst in jurk en op hoge hakken Ellen Smaardijk-Jobse Colijnsplaat De allereerste musicalrol van Jimi Hendrikse is gelijk een opvallende: hij speelt één van de dragqueens in Kinky Boots, fotomarcelledavidse Kijk op de site bij /video Jimi Hendrikse in musical Kinky Boots M Jimi Hendrikse in één van de outfits die hij als drag queen draagt in de musical Kinky Boots, fotoroybeusker Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers I i- -K" Vlissingen omstreeks 1550 (Antoon van den Wijngaerde).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40