Vlissingse hulphond bekogeld met vuurwerk 5 ONTPOLDERING HEDWIGEPOLDER Stiekem doet het hem nog steeds zeer, de ontpoldering van de Hertogin Hedwigepolder in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Boer Leon de Theije (66) heeft landbouwkavels aan de rand van het gebied. ,,Zo'n kale vlakte doet pijn." Hoewilpileveti lÉsÊ «angsdeScheldeï^S De Theije is samen met zijn vrouw dinsdag aanwezig bij de infor matiebijeenkomst in het j ongerencentrum in Prosperpolder, net over de grens. Zijn boerenbedrijf bevindt zich aan de Petrusstraat, aan de rand van de Hedwigepolder. Daar heeft hij nog twee kavels. Zijn an dere gronden is hij kwijt door de ontpoldering, die met het kappen van bomen nu echt is begonnen. ,,Ik ben in die hoeve geboren. Ik heb het gebied nooit eerder zon der bomen gezien. Zo'n kale vlakte doet pijn." De Theije is 66 jaar en is nog niet van plan met pensioen te gaan. Of iemand daarna zijn boe renbedrijf wil overnemen, is on zeker. ,,We zitten straks aan een natuurgebied. Dan kan ik het moeilijker verkopen, omdat niet iedereen aan een natuurgebied wil zitten. Maar wie weet ziet ie mand er juist kansen in." Zijn be drijf heeft al jaren stilgestaan, ver telt hij. ,,Omdat niet duidelijk was of we weg moesten of konden blijven." Ringdijk De informatiebijeenkomst is drukbezocht. Monique Ekkebus, projectleider namens de provincie Zeeland, vertelt over de eerste grote klus die zich aandient: het graven van geulen en het aanleg gen van de ringdijk. ,,Daar begin nen we in februari of maart mee." De ringdijk beschermt het omlig- gende gebied straks tegen het in stromende Scheldewater, zodra de Scheldedijk en Sieperdadijk zijn afgegraven. Aan de Belgische kant is die dijk al klaar. Ik heb het gebied nooit eerder zonder bomen gezien De ringdijk wordt gebouwd met grond die vrijkomt door het graven van geulen. Maar dat is niet genoeg. Meer grond is nodig en die zal voornamelijk uit Vlaan deren komen. ,,Daarvoor gelden dezelfde regels als Nederlandse grond", zegt Ekkebus. ,,Die wordt dus gecontroleerd op PFAS." Ook de overige grond die in de Hedwi gepolder ligt, wordt daarop on derzocht. Ekkebus verwacht in de loop van volgend jaar de resulta ten. De paar omwonenden die er zijn, zullen weinig van de grond- aanvoer merken, zegt de project leider. Panoramaheuvel Of de panoramaheuvel met daarop een bezoekerscentrum er komt, moet over twee jaar bekend zijn, zegt projectleider Richard Rozemeijer. Die moet 28 meter hoog worden en wordt aangelegd met vrijkomende grond. De heu vel komt in de Westerschelde te liggen, wordt dinsdag uit de doe ken gedaan. ,,Honderd meter vanaf de dijk. Onze streekholders (voornamelijk omwonenden en boeren) zijn enthousiast." Elke decembermaand raken vijf hulphonden in Nederland dusdanig getraumatiseerd door vuurwerk dat ze hun baasje niet meer kunnen be geleiden. Dit heeft Stichting Ge bruikers Assistentiehonden (SGA) onderzocht. Sylvia heeft last van epileptische aanvallen en een chronische rug- blessure. Voor haar alledaagse han delingen heeft ze een Tervuerense herder als hulphond. Haar herder werd vorig jaar en het jaar daarvoor met vuurwerk bekogeld in een 'vuurwerkvrije zone'. ,,Het lijkt bewust te gebeuren want als je de jongeren vraagt of ze even willen wachten met het afste ken, gooien ze uiteindelijk vuur werk achter je aan." Het gebeurde bij een winkel waar veel jongeren ko men en waar veel vuurwerk wordt afgestoken. ,,Winkels hebben zelfs hout voor de ramen omdat er anders ruiten uit worden geknald." Ze pro beert het gebied in december zo veel mogelijk te vermijden maar volgens de Vlissingse begint het al in sep tember en gaat het door tot aan april. Ze is niet tegen vuurwerk. ,,Maar de manier waarop het nu gaat kan het niet." ,,Sommige honden die iets derge lijks meemaakten reageren niet Als je vraagt of ze even willen wachten met afsteken, gooien ze uiteindelijk vuur werk achter je aan meer op hun baasje of reageren ver keerd als zoiets weer gebeurt", zegt Rianne Tetelepta, coördinator bij SGA. „Gelukkig komen veel honden vaak wel over dit trauma heen. Maar dat is een lang proces." Verder stelt zij dat er tegen plotselinge, harde knallen niet op valt te trainen tij dens de cursus tot hulphond. Dit is de boodschap van de nieuwe cam pagne van SGA: 'Verknal mij niet door vuurwerk.' Buiten dat het zo'n twee jaar kan duren voor een nieuwe hond is opgeleid en afge stemd is op het baasje, kost het op leiden veel geld: zo'n 25 duizend euro. Quiandra begeleidt Sylvia on danks alles nog goed, dus is ze nog steeds bruikbaar als hulphond. Syl via denkt dat dit komt doordat her ders van nature vaak erg gericht zijn op hun baasje: ,,Mijn hond schrikt als er iets gebeurt, maar hij blijft me ondersteunen. Met andere hulp honden kan dat anders kan liggen." Het zou een ramp zijn voor Sylvia als haar hond haar niet meer kan hel pen. Ze denkt dat het haar leven in gevaar kan brengen: ,,Als ik buiten Als ik buiten een epileptische aanval krijg, is er een kans dat ik in een sloot terechtkom - Sylvia Hoving een epileptische aanval krijg, is er een kans dat ik in een sloot terecht kom of een drukke weg oversteek. Nu houdt mijn hond dit tegen." woensdag 11 december 2019 Wat brengt de toekomst? Er was veel belangstelling voor de infor matiebijeen komst gister middag. FOTO'S PETER NICOLAI WATtRVEILlC M Op informa tiepanelen werd de nieuwe situatie weer gegeven. 'Zon kale vlakte doet wel pijn' Bob Maes Prosperpolder - Leon de Theije, omwonende In december vermijdt Sylvia Ho ving (56) uit Vlissingen zo veel mogelijk het gebied waar haar hulphond Quiandra werd beko geld met vuurwerk. Haar hond functioneert nog goed als hulp hond, maar zo loopt het niet altijd af. Michiel van Dongen Vlissingen - Sylvia Hoving

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37