Kerst terug te zien in pakketten voedselbank De moord op 'ome Rien' veranderde de polder ZEELAND 3 Met kerst ben ik vrij, dan peuzel ik lekker mijn eigen kerstpakket op S Klanten van de Zeeuwse voedsel bank krijgen iets extra's voor de kerst. Er worden kerstpakketten uitgedeeld of er worden producten toegevoegd aan de standaard voed selpakketten. De laatste vrijdag voor kerst wordt alles uitgedeeld. Voedselbank Walcheren deelt zo'n 230 kerstpakketten uit, dank zij sponsor Aldi. De voedselbank doet er zelf nog wat extra non- food producten bij die het heeft opgespaard. Het Leger des Heils verzorgt de kerstpakketten voor Voedselbank De Bevelanden. De voedselbank ontvangt de pakketten als gift. Dit jaar deelt de instelling zo'n 185 pakketten uit. Bij het uitdelen zijn de burgemeesters van Borsele en Goes aanwezig. Voedselbank Zeeuws-Vlaanderen deelt geen kerstpakketten uit. Wel geeft het gedoneerde kerststollen mee bij het standaard pakket. Verder pro- beert de instelling zo veel mogelijk toe te voegen via donaties. Afgelo pen weekend is er bijvoorbeeld een actie gehouden waarbij aan winkelende mensen werd ge vraagd iets te doneren. Het dorpje Anna-Jacoba- polder werd in de zomer van '86 opgeschrikt door de overval en moord op Marinus Nelisse, houder van het postagentschap. Vandaag krijgt de dader A.L. te horen of zijn tbs na 32 jaar wordt stopgezet. Anno 2019 is Anna-Jacobapolder een slaperig dorpje, een eindje van de Rijksweg die leidt naar Sint- Philipsland en de brug naar Bra bant. Voorzieningen zijn er weinig meer. Een kerk, een schooltje, een dorpshuis. Vanuit zijn huiskamer aan de Langeweg kijkt Rinus Quist uit op de zuidelijke akkers waar de sprui- ten op het land staan. Zijn leven lang, 79 jaar, woont hij al in het dorp. ,,Maar de polder is de polder niet meer", verzucht hij vanuit zijn stoel. Hij weet nog goed dat het dorp een kruidenier had, een slager, een verfwinkel, én het winkeltje met schrijfwaren en postagentschap. Dat werd immers gerund door zijn oom Marien. ,,De deuren waren bij iedereen hier altijd open. Dat kon toen, want er kwam geen mens. Na de moord werden we een beetje alerter." Waar Quist in vroeger tijden de meeste mensen wel kende, veran derde dat meer en meer. De hui zen, goedkoper dan in Bergen op Zoom of Steenbergen, werden ge kocht door mensen van elders. ,,Er kwamen er steeds meer van bui tenaf wonen", zegt Quist. ,,Dat is niet goed voor de leefbaarheid van zo'n dorp." De deuren waren bij iedereen altijd open. Dat kon toen, want er kwam geen mens Hij weet nog goed dat hij in juni 1986 's ochtends naar zijn werk ging en gespannen linten bij het huis van 'Ome Rien' zag. ,,Ik dacht dat hij ging verbouwen", zegt Quist. ,,Tot ik op mijn werk gebeld werd dat hij de avond ervoor was neergestoken en in het ziekenhuis lag. In Bergen op Zoom. Ik ben er naartoe gegaan, maar toen wisten we al dat het slecht zou aflopen." Des te schokkender Hoewel hij hemelsbreed mis schien vijftig meter van het post agentschap woonde, kreeg hij niets mee van de overval. Zoals bijna niemand, zegt Quist. Des te schokkender was het nieuws de volgende dag, herinnert Gert-Jan Boudeling, die ook al lang op het dorp woont, zich. ,,Dat zoiets niet alleen op tv, maar ook in Anna-Ja- cobapolder gebeurde. Het dorp was geschokt." Na de moord bleef het post agentschap niet lang bestaan. Zijn tante Cor verhuisde, vertelt Quist. De winkel werd omgebouwd tot woonhuis en bestaat nog steeds. Zelf woont hij dus ook nog altijd Dat zoiets niet alleen op tv, maar ook in Anna-Jacobapolder gebeurde in Anna-Jacobapolder. Maar van wege zijn leeftijd overweegt hij wel te verhuizen. ,,Ik denk dat ik hier goed weg zou kunnen gaan." En hij herhaalt het nog maar eens: ,,De polder is de polder niet meer." woensdag 11 december 2019 kersttijd vol aan de bak -Kim van Helvoirt /VBRV5 A. tWPÏuJ Kijk op de site bij /video Kim van Helvoirt pakt een kerstpakket in. fotos dirkjan gjeltema Michiel van Dongen Vlissingen Michiel Bouwman Anna-Jacobapolder -Rinus Quist -Gert-Jan Boudeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35