Sunweb is na vertrek Dumoulin ploeg zonder echte kopman 25 Entree van VAR bij Grand Finals Ploeg-Yates in de wacht Zelfde banden in nieuwe jaar Golden match voor Koaykul Na het vertrek van Tom Dumoulin moet Sunweb zich opnieuw uitvinden. Het winnen van een grote ronde is uitgesloten in 2020. De hoop is vooral gevestigd op de klassiekers. KAARTEN De teampresentatie van Sunweb is nog niet zo lang bezig als ploeg baas Iwan Spekenbrink op het po dium afstand doet van de ambitie om een grote ronde te winnen. ,,Niet realistisch dit seizoen", zegt hij. Opvallend genoeg noemt Spekenbrink op het podium geen enkele keer de naam van Tom Dumoulin. De naar Jumbo-Visma vertrokken kopman is de grote afwezige vandaag. Op de groeps foto is het vergeefs zoeken naar een absolute leider. Ook is er van daag in Amsterdam geen ruimte voor grootste wielerdromen. Hoe anders was het een jaar ge leden. Harde muziek, een span- Vorig jaar wilde ik naar de Giro, maar ging Tom. Nu heb ik de vrijheid om mijn keuze te maken nende lichtshow en als klap op de vuurpijl was daar Dumoulin. Na de Giro-zege in 2017 en zijn tweede plekken in de Giro en Tour een jaar later, ging hij opnieuw beide grote rondes rijden om te winnen. Wat volgde was een rampjaar. In de Giro reed Dumoulin door een valpartij slechts vier etappes. En door zijn knieblessure startte hij niet in de Tour. Kort daarop werd bekend dat hij Sunweb zou verla ten. Dumoulin laat onmiskenbaar een leegte achter. Hij was het ge zicht van Sunweb en een garantie voor groot succes. Dat Dumoulin onvervangbaar is, weet Cees Bol als geen ander. Hij werd afgelopen zomer op het laatste moment opgeroepen voor de Tour als vervanger van Du- moulin. ,,Het klassement in de Tour is niet gelukt. Ik heb nog twee dagen mijn best gedaan", zegt de jonge sprinter met een lach. ,,Maar voor mij verandert er niks. Tom is natuurlijk iemand van wie je veel kunt leren, maar gek genoeg biedt het wel moge lijkheden. Het is geen geheim dat hij ook een goed salaris had. Met dat geld kunnen we nu andere dingen doen.'' Sprinttrein In 2020 wil Spekenbrink weer een sprinttrein van topniveau, zoals in het verleden met Marcel Kittel en John Degenkolb. En de aandacht wordt verlegd naar de klassiekers. De klassiekerploeg is sterker ge worden met het aantrekken van de Belg Tiesj Benoot en de Duitser Jasha Sütterlin, die zich bij S0ren Kragh Andersen en Michael Matt hews voegen. Dat eerder deze week materiaal werd getest op de kasseienstroken van Parijs-Rou- baix, zegt genoeg. ,,Daar hebben we een kans, dus dat gaan we versterken. Als je die jongens in de ploeg hebt, moet je goed gaan nadenken: hoe ga je succesvol zijn?", zegt Spekenbrink over de nieuwe koers. Door het vertrek van Dumoulin komen de overgebleven klasse mentsrenners Wilco Kelderman en Sam Oomen automatisch meer in de aandacht te staan. ,,Tom was wel een beetje de hoge boom, die de meeste wind ving", vertelt Oomen. ,,Maar op dit moment on- dervind ik niet zoiets dat ik samen met Wilco de plek van Tom moet gaan opvullen." Voorlopig richt Oomen zich vooral op zijn herstel. Hij brak in de Giro zijn heup en is op de weg terug na de operatie aan zijn lies slagader. En Kelderman staat ook niet te trappelen om uit de scha duw te treden van Dumoulin. Hij had vorig jaar een uiterst lastig jaar door een gebroken nekwervel en sleutelbeenbreuk. ,,Ik hoop op een seizoen zonder pech en op het niveau dat ik had in de Vuelta van Prikkel Kelderman vindt het jammer dat Dumoulin vertrokken is naar de Jumbo-ploeg, maar zegt zijn be slissing volledig te begrijpen. Drie jaar geleden bewandelde hij zelf nog de omgekeerde weg. ,,Na acht jaar is het een goede keuze. Het is heel belangrijk om geprikkeld te worden en zo'n stap te zetten." Voor Kelderman biedt het ver trek van Dumoulin meer ruimte bij Sunweb. ,,Ik heb nu wel meer de kans om voor mezelf te rijden", geeft hij aan. ,,Vorig jaar wilde ik naar de Giro, maar werd op het laatste moment beslist dat Tom daar zou rijden en was het voor mij even slikken. Nu heb ik de volledige vrijheid om mijn keuze te maken." Maar een grote ronde op hun naam schrijven? Kelderman en Oomen zullen het niet doen in 2020, zo zeggen ze zelf. ,,Het is best speciaal om in een ploeg te rijden met iemand die een grote ronde kan winnen en al heeft ge wonnen", legt Oomen uit. ,,En ik word graag verrast, maar op dit moment zie ik bij onze renners niet iemand met een grote kans. Tom was one of a kind." woensdag 11 december 2019 GO TAFELTENNIS De VAR doet morgen zijn intrede bij de World Tour Grand Finals in het Chinese Zhengzhou. Spelers kunnen de hulp in roepen als ze twijfelen aan een beslissing. Het nieuwe systeem, met een hoog waardig technologisch bal letje, is eerder al getest. WIELRENNEN De Australi sche ploeg Mitchelton- Scott moet nog wachten op een licentie voor de UCI WorldTour. Mitchelton- Scott, de ploeg van onder meer de broers Adam (foto) en Simon Yates, was te laat met het inleveren van de documenten. De vraag naar kaarten voor de Paralympische Spelen in Tokio (2020) is enorm. Er zijn 3,1 miljoen aanvragen voor 2,3 mil joen toegangsbewijzen. FORMULE 1 De tien teams in de Formule 1 hebben unaniem besloten komend jaar dezelfde banden te gebruiken als dit jaar. De teams testten onlangs an dere banden, maar waren daar niet tevreden over. Het nieuwe seizoen begint op 15 maart in Melbourne. TENNIS Krittin Koaykul boekte in Qatar een bijzon dere overwinning op de Oekraïner Artem Bahmet. De Thaise 1367 van de we reld won in 22 minuten met 6-0 6-0. Hij deed dat met een golden match, Koaykul won alle 48 gespeelde punten. 'Wij vullen niet de plek van Tom op' Pim Bijl Daan Hakkenberg Amsterdam -Wilco Kelderman Wilco Kelderman, hier in de Vuelta van vorig jaar waarin hij ze vende werd, hoopt vooral op een seizoen zonder pech. foto cor vos 2017." y Sam Oomen herstelt nog van een operatie. Hij verwacht geen wonderen dit jaar. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25