je niet voor verrassingen te staan Terug naar huis met steun van de curator ventris Lastof nwföcte%skl Wtter Huishoudtn Jdboniteftewfe/i j? vflossind k/üpjy 21 Waarvan akte zijn dochter, zij terug kan keren met de maar een uitkopen. stiefzoon lijk te doen. Hij heeft geen Hij is dol op minder uit aan eten, kleding of energie? Het Persoonlijk Budget advies van Nibud is een handig hulpmiddel om inzicht in je inkomsten en uitgaven te krijgen. Deze gratis rekentool laat zien waar je geld blijft en hoe je het doet in vergelijking met anderen. De tool toont ook wat er gebeurt als je gaat bezuinigen en geeft tips hoe dat te doen. 4 Maak een bespaarplan Het huishoudboekje maakt duidelijk op welke uitgaven je kunt besparen. Dat maakt het gemakkelijk om een bespaarplan te maken. ,,Neem verzekeringen'', geeft Stephanie Hesterman als voorbeeld. ,,Mijn cliënten weten vaak niet waarvoor ze allemaal verzekerd zijn en geven dus onnodig geld uit. Hetzelfde geldt voor abonnementen en loterijen. Maar je kunt ook besparen op de energierekening. Veel huishoudens stappen nooit over, terwijl dat jaarlijks aardig wat kan opleveren. Het loont om aanbieders te vergelijken.'' 5 Kies een spaardoel en reserveer geld Besparen is makkelijker en leuker met een duidelijk spaardoel. Dat kan een mooie vakantie zijn, maar ook een verbouwing of het aflossen van schulden. ,,Een doel voor ogen hebben is enorm belangrijk'', benadrukt Hesterman. ,,Dat motiveert om uitgaven te minderen en het huishoudboekje consequent bij te houden. Geld besparen wordt op die manier een sport in plaats van een moetje.'' Een goed huishoudboekje blikt niet alleen terug, maar kijkt ook vooruit naar de toekomst. Daarom is het verstandig om maandelijks een vast bedrag te sparen voor zogeheten reserveringsuitgaven. Dat zijn be langrijke uitgaven die niet regelmatig voorkomen. Denk aan het vervangen van een kapotte wasmachine, het plegen van acuut onderhoud aan het huis of het eigen risico van de ziekte- kosten. ,,Het makkelijkste is om hiervoor maandelijks via automati sche overschrijving een vast bedrag naar je spaarrekening over te maken'', zegt Hesterman. 6 Betrek je partner erbij Een huishoudboekje bijhou den kan in je eentje, maar als je samen een huishouden hebt is het handiger om het met z'n tweeën te doen. Op die manier heb je meer zicht op wat er maandelijks allemaal binnenkomt en uitgaat. Hesterman raadt partners aan om een gezamen lijke rekening te nemen, waarop beiden maandelijks geld storten en waarvan automatisch de vaste lasten worden afgeschreven. ,,Het is belangrijk om je partner er bij te betrekken, dan heb je namelijk samen inzicht. We zien bij stellen regelmatig dat er maar één persoon verstand heeft van financiële zaken. Als die wegvalt, om wat voor reden dan ook, komt de achterblijver vaak in de problemen.'' e zijn net getrouwd en hun geluk kan niet op, zeker als blijkt dat zij in verwachting is. Samen kijken ze vol verlangen uit naar de geboorte van hun eerste kind, een zoontje. Maar halverwege de zwangerschap slaat het noodlot toe: hij krijgt een auto-ongeluk en overlijdt. De vader zal zijn zoon nooit kennen, het jongetje dat ze verwacht zal zonder vader opgroeien. Nadat ze het vreselijke nieuws over haar echt genoot zo goed en zo kwaad als het gaat heeft verwerkt, vraagt de vrouw de kantonrechter om een zogeheten curator ventris aan te stellen. Dat is iemand die mede waakt over de belangen van het ongeboren kind. Een soort plaatsvervan gende vader, die na de geboorte vaak ook voogd wordt. De broer van de vrouw neemt die rol graag op zich. Dapper slaat de vrouw zich na de geboorte van haar zoon door het leven. Ze hebben het uitein delijk prima met zijn tweetjes, en met haar broer die de eerste jaren als toeziend voogd een oogje in het zeil houdt. Tot ze een paar jaar later een nieuwe liefde ontmoet en met hem trouwt. De twee kopen een huis en krijgen samen een dochter. Maar het huwelijk loopt spaak. De stiefvader is dol op zijn eigen dochter, maar een bullebak voor zijn stief zoon. De vrouw verlaat met de twee kinderen het huis, haar tweede man blijft achter. Het is de be doeling, spreken ze af als de rust wat is weerge keerd, dat hij een plekje voor zichzelf zoekt zodat kinderen. Ze zal hem dan bülkbalc In het begin verloopt alles VOOr Zijn in harmonie, maar na een tijdje begint de man moei- zin om te verkassen, ver kondigt hij tegen iedereen die het horen wil. Waarom zou hij verhuizen, zodat zijn ex hier kan wonen? Kennelijk weegt het belang van de kinderen - die er baat bij heb ben als ze in hun eigen huis kunnen blijven wonen - voor hem minder zwaar. Na een tijdje is het geduld van de vrouw op. Ze wil dat hij het huis verlaat en weet zich ge steund door haar broer, die als voormalig cura tor ventris en voormalig toeziend voogd van zijn neefje ook diens financiële belangen in het oog houdt. De jongen heeft recht op zijn vaderlijk erfdeel dat ooit uit de verkoop van het huis door zijn moeder moet komen. Uiteindelijk zwicht de ex en vertrekt. Hij, zijn ex-vrouw noch de kinderen, heeft iets gewonnen bij zijn trainerende gedrag. Alleen zijn de verhoudingen er onnodig verder door verstoord geraakt. Maar dat zie ik helaas vaker bij echtscheidingen. woensdag 11 december 2019 GO Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21