GELD Tijd voor een nieuwe laptop Met 'ouderwets' huishoudboekje kom 20 GOEIE KOOP COMPUTER Zit je aan het einde van de maand regelmatig krap bij kas en heb je geen idee waar je zuurverdiende centen precies zijn gebleven? De oplossing is simpel: zorg dat je weet wat je uitgeeft. 'Eén keer per maand bestand bijwerken' Budgetlaptop Basislaptop Alleskunner at kosten de bood schappen? Welke abonnementen en verzekeringen heb je allemaal? Wat geef je uit aan kopjes koffie onderweg? En hoeveel ben je eigenlijk kwijt aan gas en licht? Er zijn maar weinig mensen die precies tot op de euro weten wat er maandelijks allemaal van de bank rekening wordt afgeschreven. Een huishoudboekje kan helder heid verschaffen. Daarmee houd je zicht op alle inkomsten en uitgaven, waardoor je ook snel ziet waarop je kunt besparen. Maar hoe doe je dat, een huishoudboekje maken en bij houden? En ook niet onbelangrijk, hoe houd je het vol? Zes tips van Ste phanie Hesterman, bespaarexpert bij Budgetcoach.nl. IKies je eigen huishoudboekje Een kasboek bijhouden kan ouderwets op papier of in een Excelbestand, maar er zijn ook tal van apps en online tools. Voorbeelden zijn MijnGeldzaken (online, basisversie gratis), Dyme (app, gratis) en Davilex Cash Personal (online, betaald). Een aantal digitale huishoudboekjes wordt aangeboden door banken, zoals de Grip-app van ABN Amro. Het voordeel daarvan is dat al je inkomsten en uitgaven via je bankrekening automatisch worden gecategoriseerd. Vaak hebben apps ook de mogelijkheid om een spaardoel in te stellen. Op de website van Wijzer in Geld zaken, een initiatief van de rijksover heid, vind je een overzicht van de verschillende digitale huishoud boekjes. Niet alle kasboeken zijn gratis en voor extra opties moet vaak worden bijbetaald. Let ook op of je bank de app of tool ondersteunt, PRAKTIJK want dat is niet altijd het geval. Voor het bewaren van kassabonnen en facturen bestaan tegenwoordig ook allerlei mobiele apps, zoals Mijn- Kassabon en Klippa. Open de app, scan de bon in met de camera en klaar ben je. De 'schoenendoosadmi nistratie' kan dus de deur uit. 2 Deel alle inkomsten en uitgaven in De meeste uitgaven betalen we tegenwoordig met onze betaalpas. En de vaste uitgaven en inkomsten gaan vaak automatisch via de betaalrekening. Daarmee krijg je via de app van je bank of online al een aardig overzicht van wat er zoal uitgaat en binnenkomt. Vervolgens kun je alles categoriseren, waarbij je het zo gek en gedetailleerd mag maken als je zelf wilt. ,,Een belangrijke categorie is inko men'', zegt Hesterman. „Daaronder vallen het nettosalaris, eventuele alimentatie, bijverdiensten, reiskos tenvergoeding en toeslagen, zoals zorg- en kindertoeslag. Ook kun je een categorie 'wonen' maken, met daarin de hypotheek- of huurlasten, servicekosten, woonverzekeringen en de kosten voor water en energie. Maar denk bijvoorbeeld ook aan de categorie 'mobiliteit', met posten voor verzekering, wegenbelasting, brandstof, onderhoud en openbaar vervoer. Onder de categorie 'connec- tiviteit' kun je de kosten verzamelen voor internet, bellen en tv. Onder 'huishouden' vallen posten als bood schappen, huishoudelijke hulp, persoonlijke verzorging, kleding en dierenvoer.'' 3 Vergelijk je uitgaven met die van anderen Als je alles op een rijtje hebt, is het mogelijk om je uitgavenpatroon te vergelijken met dat van vergelijk bare huishoudens. Geef je meer of woensdag 11 december 2019 GO Als je die eindejaarsbonus niet al hebt besteed aan dure decembercadeaus, dan is dit misschien een goed moment voor een nieuwe laptop. Eentje die weer lekker snel is en voorzien van de nieuwste snufjes. De experts van tech nologiewebsite Tweakers gingen op zoek naar de beste laptops in drie prijscatego- rieën: de budgetlaptop (tot 500 euro, voor als je wilt tekstverwerken, video's bekij ken of internetten), de basis laptop (tot 700 euro, als je net wat snellere hardware nodig hebt) en de alleskunner (tot 1000 euro, als je een lap top zoekt met een krachtige processor en een videokaart die geschikt is om te gamen). HP 15s-fq1732nd Prijs: €399 O Heeft twee usb 3.0-aanslui- tingen, een multifunctionele usb-aansluiting (usb-c), een kaartlezer en hoofdtelefoon aansluiting O 8 gb werkgeheugen, uit te breiden O Snel O Niet mogelijk om een extra harde schijf of ssd te plaat sen O De plastic behuizing voelt goedkoop aan O De toetsjes klinken niet netjes gedempt bij het indrukken O Bij veel omgevingslicht is het scherm moeilijk te lezen HP Pavilion 15-cs3717nd Prijs: €599 ethernetaansluiting, usb-c- poort en koptelefoon-micro foonaansluiting. Rechts: een stroomaansluiting, twee usb 3.0-poorten en een sd- kaartlezer O Vlotte hardware O Geheugen is eenvoudig uit te breiden O Vrij licht en compact O Inloggen bij Windows 10 met gezichtsherkenning O De aansluitingen zijn netjes verdeeld. Links: een hdmi 1.4b-poort, een gigabit- O Kon bij de test maar zes uur zonder stroom O De behuizing voelt slap aan O Blind typen is wennen omdat de toetsen niet in het midden zitten Lenovo IdeaPad L340 O De accu gaat met acht uur behoorlijk lang mee als je lichte taken uitvoert, zoals browsen of naar films kij- ken. Bij zwaarder gebruik is dat zo'n drie uur. O Door de plastic afwerking voelt de laptop wat goed koop aan, maar de stevig heid valt niet tegen. O Alle aansluitmogelijkheden zitten links. Een gigabit ethernetpoort, een hdmi 2.0-aansluiting, twee usb 3.0-poorten, een audiojack en een usb-c-aansluiting O Sd-kaartlezer ontbreekt Waar is al dat geld nou weer gebleven? KAJ VAN ARKEL Kiki Hermsen (37) uit Dordrecht begon drie jaar geleden met een huishoudboekje. ,,Ik wist niet hoe hoog onze hypotheek was en wat we af betaalden. Dat was best beschamend.'' Inmiddels kennen de financiën geen geheimen meer voor haar. Alles wat er binnenkomt en uitgaat houdt ze bij in een spreadsheet. ,,Aan het einde van de maand loop ik onze bankafschrif ten na en plaats ik de transacties onder de juiste ca tegorie. Met enkele simpele formules wordt automatisch uitgerekend wat er overblijft.'' Gevolg: het mes ging in 'overbodige' abonnementen en wat dure gewoon tes, zoals de vele kopjes koffie onder weg. Nu blijft elke maand meer over voor het spaardoel op de langere ter mijn: eerder stop pen met werken. Gaming Prijs: €99$ Bron: Tweakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20