Nuon bestrijdt terugbetalen 130.000 klanten 'Paal en perk stellen aan niet-Europese studenten' NIEUWS 15 Analyse Het was een tamelijk bi zarre bijeenkomst afge lopen vrijdag op de Technische Universiteit in Eindhoven. De ouders van wonderkind Laurent Simons hadden de pers ontboden voor be langrijk nieuws. In de veronderstel ling dat de 9-jarige Simons als jong ste ooit zijn bachelordiploma zou krijgen, toog ook deze krant naar de campus. Daar bleek allerminst sprake van een feestje. De ouders van Simons veegden de vloer aan met de universiteit. Medewerkers zouden zich schuldig hebben gemaakt aan pesterijen en de TU/e werd gesom meerd maatregelen te nemen. Na een gesprek tussen bestuurders van de universiteit en de ouders van Laurent leek de kou uit de lucht. Maandag besloten de ouders de stu die van hun zoon alsnog te beëindi gen. Opnieuw zochten ze daarvoor de media op. Zijn vader sprak over misstanden, pesterijen en verkapte dreigementen van de TU/e om de kinderbescherming in te schakelen. Toen er volgens hem ook nog de be schuldiging van plagiaat op tafel kwam, was de maat vol. De universiteit heeft een andere le zing. In een verklaring op de website staat dat het de ouders vooral draait om de beoogde einddatum van de studie. Ook in het laatste gesprek heeft de vader volgens de TU/e her haald dat het zijn uitdrukkelijke wens is dat zijn zoon Laurent op 9-ja- rige leeftijd zijn bachelordiploma haalt. Dat zou dan moeten gebeuren voor 26 december en de universiteit acht het, gezien het aantal tentamens dat nog afgelegd moet worden, niet realistisch om hem vóór die datum zijn studie te laten afronden. De TU/e stelt zich niet te herkennen in de be schuldigingen van vader Simons. ,,Noch in de grote lijn, noch in de aangehaalde details.'' Het besluit van de ouders zorgt voor een verrassende wending in de goednieuwsshow rond Laurent. Een paar weken geleden nog keken alle betrokkenen uit naar het moment waarop de jongen als jongste ooit zijn bachelor Electrical Engineering zou afronden. Toch past de ommekeer bij de wijze waarop zijn ouders zich de afgelopen jaren in de media geprofi leerd hebben. Beiden zijn gestopt Eind 2017 tikte de waakhond het energiebedrijf al op de vingers. Van januari tot juli van dat jaar hebben Nuon-klanten gemiddeld 2,90 euro te veel betaald voor hun energie. Het ging om 130.000 consumenten met de producten Nuon Standaard prijs en Nuon Modelcontract. Zij betaalden een 'onredelijk tarief' volgens de toezichthouder en kre gen daarna hun geld terug, in totaal bijna vier ton. Maar daarmee was de kous niet af. Nuon (nu Vattenfall) maakte be zwaar en stapte naar het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBB), de bestuursrechter in Den Haag. ,,Een bijzondere, unieke zaak'', zei de advocaat van de ACM gistermiddag na de zitting. Nuon vindt de tariefcorrectie oneerlijk, in strijd met Europese regelgeving en niet transparant, zo voerden haar advocaten aan. ,,De ACM houdt alle cijfers geheim, we weten niet waarom een tarief onredelijk ge noemd wordt, we kunnen ons niet verdedigen.'' In dit geval ging het om '2 euro zoveel' per klant, maar: ,,Het is problematischer. Deze werkwijze van de ACM zorgt voor veel onzekerheid, de tarieven gaan in een 'blackbox' en wij weten dan niet hoe hun oordeel tot stand komt.'' Energieleverancier wil weten waarom tarief als onredelijk wordt beschouwd Als een Nuon-directeur klaagt dat concurrenten voorgetrokken lijken te worden door de ACM, spreekt de advocaat van de toezichthouder van 'stemmingmakerij'. De ACM heeft een eigen beoor delingsmodel. Daarin kunnen leve ranciers met lagere netto tarieven dan concurrenten toch 'onredelijk' opereren, als het verschil tussen in- en verkoopprijs te groot is. DEN HAAG Universiteiten en ho gescholen moeten grenzen kun nen stellen aan het aantal inter nationale studenten van buiten Europa. Een te grote toestroom uit het verre buitenland brengt de on derwijskwaliteit in gevaar en ver dringt Nederlandse studenten. Dat zegt regeringspartij VVD. Minister Ingrid van Engelshoven van Onderwijs (D66) wil wel dat scholen in noodgevallen maatrege len kunnen nemen, maar wil hen geen vast maximum laten stellen aan het aantal buitenlandse stu denten. Wel wil ze de instroom ontmoedigen door hoger college geld te vragen aan studenten van buiten Europa en door hen Neder landse les te laten volgen. Dat vindt VVD-Kamerlid Dennis Wiersma niet de juiste weg. Nederland is een aantrekkelijk studieland voor buitenlandse stu denten. Dat heeft voordelen maar ook nadelen, stelt Wiersma. ,,De kwaliteit holt achteruit. Collegeza len zitten vol, sommige opleidin gen moeten een numerus fixus in stellen en Nederlandse studenten worden verdrongen.'' Dat merkt ook de TU Delft. De universiteit geeft vier van de zes tien opleidingen in het Engels. Toen de studie computer science en engineering nog in het Nederlands werd gegeven, meldden zich in 2016 260 studenten aan. Toen de oplei ding een jaar later overstapte naar Engels steeg dat naar 400 studen ten. Toen was er nog wel een taaleis Nederlands. Toen die werd losgela ten, kwamen er tot schrik van de TU Delft meer dan duizend aan meldingen. Daarop sloot de univer siteit de inschrijvingen van buiten Europa - wat niet mag, maar wel werd toegestaan. Nu geldt een nu merus fixus van vijfhonderd stu denten. Die hebben zich al aange meld - allemaal van buiten Europa. met werken om Laurent optimaal te begeleiden richting een glansrijke carrière. Ze kunnen het moeilijk ver kroppen dat niet iedereen zich aan sluit bij de polonaise rond hun zoon. Optredens bij de TV Show, inter views in nationale en internationale media. Zelfs CNN berichtte over Lau rent en zijn ongekende capaciteiten. Media die niet zelf aansloegen op het wonderkind, werden door vader ge beld om alsnog te berichten over de unieke ontwikkeling van zijn zoon. In De Telegraafb eklaagde hij zich over het uitblijven van een uitnodi ging van de koning of minister-presi dent. ,,In Amerika heel normaal.'' Ook de TU/e kreeg deze week te maken met de grillen van de ouders van Laurent. Alsof het faciliteren van een 9-jarige al niet lastig genoeg is voor een universiteit waar studenten normaal gesproken pas vanaf hun 18de instromen. Maar Laurent is een uniek geval, zo constateerde ook zijn mentor recent. Drie keer slim mer dan de slimste student die hij ooit had meegemaakt. Er werd een speciaal programma op Laurent afgestemd. Wat er de afgelopen maanden pre cies is voorgevallen rond Laurent blijft gissen. Het ligt voor de hand dat de begeleiding een worsteling is ge weest voor de universiteit. Hij mag dan het brein van een geleerde heb ben, sociaal-emotioneel is het na tuurlijk nog een kind. Leeftijdsge nootjes knikkeren na schooltijd in de speeltuin. Laurent heeft daar geen plezier in, zo stellen zijn ouders. Lau rent zelf zwijgt vooral. Veel tijd om stil te staan bij de kink in de kabel, hebben zijn ouders niet. Ze schermen met aanbiedingen van gerenommeerde universiteiten in de VS. In dat licht kan de huidige situa tie volgens hen nog wel eens positief uitpakken voor Laurent. „Als je kind bij Anderlecht speelt en je krijgt een aanbieding van Barce lona, dan zou je dat toch ook doen?" opperde zijn vader. Hij schetst daarmee een onbe- A doeld treffende parallel. A Ook in de voetbalwereld verliezen ouders in A hun honger naar suc- f ces de belangen van hun kroost nog wel eens uit het oog. Als die toch de top bereikt, is dat eerder ondanks dan dankzij hun ouders. woensdag 11 december 2019 GO Laurent met zijn ouders, afgelopen vrijdag tijdens een ontmoeting met de pers. foto meulenhof Genie Laurent is speelbal van ouders Diede Hoekstra Eindhoven 130.000 Nuon-klanten hebben een half jaar lang te veel voor hun energie betaald, oordeelt toezichthouder ACM. Nuon stortte het geld terug, maar vecht de claim over deze 'onre delijke tarieven' in 2017 wel aan bij de rechter. Gisteren diende de zaak. Niels Klaassen Den Haag M Nederland is aantrekkelijk voor buiten landse studen ten. FOTOFRANKJANSEN De 9-jarige Laurent Simons zal zijn ba chelor niet aan de TU/e voltooien. Hij is ongekend slim, maar heeft ook te maken met grillige ouders. Laurent Simons heeft het brein van een geleerde. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15